Структурний мотив

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Структурний мотив — тривимірний структурний елемент неразгалужених полімерних біологічних макромолекул, таких як білки або РНК, що повторюється з незначними змінами у великому числі різних молекул. Головний метод виявлення істотних структурних мотивів — вирівнювання структур.

Структурний мотив зазвичай класифікується до третинної або «надвторинної» структури, і знаходиться на проміжному різні між елементами вторинної структури та повною структурою молекули. У випадку білків, структурний мотив зазвичай менше домену, тобто частини білка, здатної до неалежної стабілізації структури, домен може складатися з одного або кількох структурних мотивів, або не мати їх зовсім.

Зазвичай (але не завжди) структурний мотив є комбінацією кількох елементів вторинної структури, що часто відображається у назвах структурних мотивів, наприклад спіраль-поворот-спіраль. Деякі мотиви, особливо в білках, складаються лише з невеликого числа амінокислот, функціональних груп або функціональних атомів, і не залежать від вторинної структури. Ці мотиви часто безпосередньо залучаються до функціональної активності білка. Наприклад каталітична тріада, складена з серину, гістидину і аспаргінової кислоти, спостерігається в структурах незв'язаних білків трипсин і субтилізин.

Оскільки взаємовідношення між первинною і третинною структурами досить складні, два біополімери можуть мати той же структурний мотив мотив при відсутності схожості первинної структури. Іншими словами, структурний мотив не потрібно зв'язувати з мотивом послідовності. Також, існування мотиву послідовності не обов'язково вказує на збереження певної структури.