Стрітбол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поле для баскетболу та стрітболу

Стрітбóл (від англ. street «вулиця» і англ. ball «м'яч») — спортивна командна гра з м'ячем. Баскетбол 3х3.

Стрітбол походить від баскетболу, проте має деякі зміни у правилах. У гру грають 2 команди. Кількість гравців команди може змінюватись. Зазвичай в командах по 3 гравці (класичний стрітбол).

Гра може відбуватись протягом домовленого часу або до моменту, коли одна з команд досягне домовленої кількості очок.

Гра може проходити «на одне кільце» (при цьому команда перед забиванням м'яча в кільце мусить «вивести» його за трьох-очкову лінію). Невід'ємною частиною стрітболу, що вирізняє її від баскетболу, є заохочуване виконання трюків з м'ячем під час гри та різноманітних слем-данків (slam dunk). Іншою особливістю стрітбола є можливість "грубої" гри, тобто використання деяких силових прийомів та відволікаючих маневрів для проходу до кільця суперника.

Стрітбол прийшов в Україну у 1995 році. З цього часу його розвитком займалась федерація баскетболу України. На базі ФБУ 22 травня 2006 року була створена ВГО "Федерація вуличного баскетболу України" (з 2013 р. зміна назви ВГО "Федерація баскетболу 3х3 України"або "ФБУ3х3") для його подальшого розвитку, популяризації в Україні та на міжнародному рівні. 22 травня 2006 року президентом Федерації обрано Вїталія Письменника.

Правила гри[ред.ред. код]

Ігри проводяться за офіційними правилами баскетболу ФІБА для чоловіків і жінок з такими винятками:

1. Розміри і устаткування:

1.1. Майданчик обмежений традиційною центральною лінією, тобто є половиною традиційного баскетбольного майданчика з однією корзиною.

2. Судді:

2.1. Гру обслуговує один суддя.

2.2. Суддя здійснює повний контроль над грою (як при традиційному суддівстві). Основні обов'язки судді:

• проведення процедури жеребкування в ситуації "початок гри":

• визначення команди, що мас право на володіння м'ячем, в ситуаціях, коли це потрібно;

• ведення рахунку гри; відлік ігрового часу;

• надання тайм-аутів і замін;

• визначення ситуації "спірний м'яч"; фіксація всіх порушень (пробіжка, неправильне ведення, аут і т.д.), а також фолів.


3. Команди та екіпіровка гравців :

3.1. Команда складається з 3 гравців. Якщо команду представляють тільки три гравця, вони можуть починати гру. Якщо в команді залишається менше трьох чоловік в ході гри, їй зараховується поразка.

3.2. Капітаном може бути будь-який з 3 членів команди.

3.3. Команда має право виступати на турнірі у власних одноколірних командних футболках з нанесеними номерами. У разі відсутності у команди одноколірних футболок з номерами обов'язкове використання накидок, наданих організаторами.


4. Ігрові положення :

4.1. Закинутий м'яч оцінюється:

• 1 очко, якщо закинутий з гри з традиційної двохочкової зони;

• 2 очки, якщо закинутий з гри з традиційної трьохочкової зони;

• 1 очко, якщо це результативний штрафний кидок.

4.2. Гра триває 15 або 10хв.. або до моменту, коли одна з команд набере 21 очко. У перші 10 хвилин відлічується брудний час (годинник зупиняється тільки у разі нанесення травми гравцю (якщо немає заміни) до з'ясування, чи можливо йому продовжувати гру - ця пауза не вважається тайм-аутом), а останні 2 хвилини - чистий час (годинник зупиняється у разі будь-якої неігрової ситуації).

4.3. Команда, що починає гру, визначається жеребкуванням.

4.4. Розіграш м'яча, після кожного забитого очка, здійснюється з-під корзини командою, яка програла очко.

4.6. Заміни дозволені обом командам у будь-який момент, коли м'яч вийшов за межі ігрового поля, в т.ч. після порушення право на володіння м'ячем має команда суперників. Прохання про заміну капітан команди висловлює судді.

4.7. Кожна команда в перебігу гри має право узяти одну 30-секундну перерву. Тайм-аут має право брати тільки атакуюча команда.

4.8. У разі зміни командного контролю над м'ячем в процесі гри, команда, що одержала контроль над м'ячем, не має права атакувати корзину перш, ніж виведе м'яч в традиційну триочкову зону, перейшовши в стадію нападу.

4.9. У ситуації "спірний м'яч" команда, якій надається право на володіння м'ячем, визначається таким чином: будь-який з гравців команди, яка останньою контролювала м'яч перед виникненням ситуації "спірний м'яч", здійснює кидок з будь-якого місця в традиційній триочковій зоні - якщо кидок точний, його команда отримує право на володіння м'ячем, якщо неточний, це право отримує команда-суперник.


5. Порушення і фоли :

5.1. Правило 24 секунд не діє.

5.2. Всі фоли оголошує суддя.

5.3. Гравець, що зробив в одній грі 2 неспортивних фола або 2 технічних фола, дискваліфікується до кінця гри. Команда, два гравці якої одержали в одній грі по два неспортивних або технічних фоли, дискваліфікується до кінця турніру.

5.4 Технічні і неспортивні фоли караються 2 штрафними кидками кожен, і м'яч залишається у команди, що виконала покарання.

5.5. У разі бійки на майданчику команда-ініціатор або обидві команди, що беруть участь, можуть бути дискваліфіковані до кінця турніру по сумісному рішенню судді, обслуговуючого гру і організаторів турніру.

5.6 Гравець, який заробив чотири (4) фоли (персональних і\або технічних), повинен бути проінформований про це і негайно видалений з гри.

5.7. Команда підлягає покаранню за командні фоли, коли їй записані три (3) командні фоли за період в результаті персональних або технічних фолів, призначених будь-якому гравцю цієї команди.

5.8 Команда карається наданням суперникам права на 2 штрафних кидка (виняток: у разі фолу при спробі триочкового кидка пробивається 3 штрафних), після чого гравці обох команд мають право брати участь у боротьбі за підбір. Штрафний кидок виконує гравець, проти якого був зроблений фол. У випадку, якщо штрафний кидок невдалий, команда, що виконувала кидок, мас право атакувати корзину відразу; команда-захисник повинна спочатку вивести м'яч в традиційну триочкову зону.

5.8. У випадку, якщо в кінці гри команда, що програє, здійснює тактичний фол, він повинен бути негайно зафіксований суддею, щоб не допустити можливості бійки. Якщо фол відбувається на гравці, контролюючому м'яч, він не фіксується як неспортивний, окрім випадків грубості, коли можлива травма; якщо фол зроблений на гравці, не контролюючому м'яч, це, як правило, неспортивний фол.

5.9. Закінченням гри вважається:

а) якщо одна з команд впродовж 15 хвилин ігрового часу набирає 21 очко;

б) рахунок 10 : 0 або розрив в рахунку 15 очок;

в) якщо після закінчення 15 хвилин ігрового часу рахунок зустрічі рівний, гра відбувається до першого забитого м'яча - отже, переможцем визначається лідируюча команда.


6. Доповнення :

6.1. При появі кровотечі у гравця суддя зобов'язаний вмить перервати гру і оголосити технічний тайм-аут. Гравець повинен негайно покинути майданчик і звернутися до лікаря. Якнайскоріше повинна послідувати заміна.

Посилання[ред.ред. код]

Стрітбол Вишгорода Стрітбольні фото міста