Стрічковий інтерфейс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад стрічки — елементу графічних інтерфейсів користувача

У дизайні комп'ютерних інтерфейсів, стрічка — графічний елемент керування у вигляді набору панелей інструментів, розміщених на декількох вкладках. Типова структура стрічки складається з великих, вкладкових панелей інструментів, заповнених графічними кнопками й іншими елементами керування, згрупованими за функціональністю. Такі стрічки використовують вкладки для викриття різних наборів елементів керування, усуваючи потребу в численних паралельних панелях інструментів. Контекстними є вкладки, які з'являються лише, коли користувач їх потребує. Наприклад, у текстовому процесорі, вкладка, пов'язана з зображеннями, може з'являтися, коли користувач вибирає зображення в документі, дозволяючи йому взаємодіяти з цим зображенням.

Використання терміну «стрічка» бере початок у 1980-х і спочатку використовувався як синонім простої панелі інструментів. Однак, 2007 року, Microsoft використала термін на позначення власної реалізації вкладкових панелей інструментів, які охоплюють конгломерат елементів керування Microsoft Office 2007, яку Microsoft назвала «Fluent UI». Хоча Microsoft популяризувала термін новим значенням, подібні вкладкові компонування елементів керування існували у попередньому програмному забезпеченні інших постачальників, включно з 3D Studio Max R3 і пізнішими, Adobe Dreamweaver, Borland Delphi, HotDog і Macromedia HomeSite.

Раннє використання[ред. | ред. код]

Використання стрічкового інтерфейсу датується початком 1990-х у програмному забезпеченні продуктивності, як-от Microsoft Word і WordStar[1], як альтернативний термін панелі інструментів: Він визначений як порція графічного інтерфейсу користувача, що складається з горизонтального ряду графічних елементів керування (наприклад, включно з кнопками різного розміру та випадними списками зі значками), як правило, налаштовуваними користувачем[2][3][4].

Інтерфейс панелі інструментів, званий «стрічкою», був особливістю Microsoft Word з раннього Word 5.5 на основі DOS (близько 1990)[5] і перших версій на основі Windows (активується опцією меню «Вигляд → Стрічка»[6]), рання реклама яких називала використання «стрічки заміною нескінченного рядка команд, аби дати вам форматувати символи оком замість пам'яті»[3].

Програмне забезпечення Microsoft[ред. | ред. код]

Вкладкова стрічка, як введена у Microsoft Office 2007

З випуском Microsoft Office 2007 прийшов «Fluent User Interface» або «Fluent UI», який замінив меню та замовні панелі інструментів єдиним «меню Office», мініатюрною панеллю інструментів, відомою як «панель швидкого доступу» та тим, що стало відоме як стрічка: багато вкладок, на кожній із яких — панель інструментів із кнопками та, зрідка, іншими елементами керування. Елементи керування панелі інструментів мають різний розмір і класифіковані у візуально відмітні групи[7][8]. Новий дизайн був призначений для полегшення проблеми користувачів незнаходження чи незнання про існування доступних можливостей пакету Office[9][10]. Пізніше назва «стрічка» нібито походила з ідеї раннього дизайну, за якою команди розміщувалися на довгій панелі, яку можна було котити мов середньовічний сувій; назва залишилася після заміни механізму прокручування вкладками[11].

У кожного застосунку Microsoft, який реалізує стрічки, є різний набір вкладок, на яких користувацькі елементи керування цього застосунку. На кожній вкладці, різні пов'язані елементи керування можуть групуватися разом. Подвійне натискання на активній вкладці чи одинарне на кнопці «Згорнути» приховує панель команд, залишаючи видимими тільки вкладки. Повторення цієї дії розкриває панель[12]. Стрічка консолідує функціональність, яка раніше була в меню, панелях інструментів і, зрідка, панелях завдань, в одну ділянку[13].

У Microsoft Office 2007 тільки Word, Excel, Access і PowerPoint реалізували стрічки. З випуском Microsoft Office 2010, однак, стрічки були реалізовані в решті застосунків Microsoft Office[14][15]. Microsoft Office 2010 додав підтримку додаткових припасувань кінцевого користувача до свого користувацького інтерфейсу.

Microsoft поступово реалізувала стрічки в іншому програмному забезпеченні. Четверта хвиля застосунків Windows Live Essentials, включно з Mail, Фотоколекцією, Movie Maker і Writer, має стрічку[16]. У Windows 7 Paint і WordPad мають стрічки[17]. У Windows 8 Провідник зробив те саме. Стрічки також з'явилися в SQL Server Report Builder, Dynamics CRM 2011[18], Microsoft WebMatrix, Microsoft Mathematics v4.0, Microsoft EMET 4.0 та Microsoft Message Analyzer. В Internet Explorer, Блокнот і Visual Studio, проте, немає стрічок.

Інші розробники програмного забезпечення[ред. | ред. код]

Після введення стрічок у Microsoft Office 2007 зросло використання цього типу інтерфейсу в застосунках, створених іншими розробниками, особливо тих, хто створює інструменти для продуктів, пов'язаних із Microsoft. Microsoft полегшила прийняття з випусками оновлень платформ Windows 8, Windows 7 і Windows Vista, які містять убудовані API каркасу стрічки, введені, щоб дозволити розробникам інтегрувати стрічкову панель інструментів і свої застосунки[19]. Nielsen Norman Group опублікувала деякі приклади у звіті вітрини ГІК 2008 року[20][21].

У червні 2008 року Red Flag Software випустила бета-версію RedOffice 4.0 — китайського форку OpenOffice.org з новим інтерфейсом користувача, що використовував у своєму дизайні багато ідей стрічки[22][23]. У листопаді 2008 року Sun Microsystems започаткувала проект Renaissance з поліпшення інтерфейсу користувача OpenOffice.org[24]. З тих пір прототипи проекту часто бачили як подібні до стрічок, але це мало наслідком певний критицизм від користувачів[25].

У липні 2011 року Avid Tech додала стрічковий інтерфейс на умовах ліцензії Microsoft до версії 7.0 свого застосунку музичної нотації Sibelius, замінивши систему навігації меню попередніх версій. Це зустріло значний опір користувачів[26], однак, стрічковий інтерфейс лишився інтегрованим у поточний ГІК.

У вересні 2012 року MathWorks ввела стрічковий інтерфейс (відомий як «Toolstrip») у MATLAB R2012b[27].

Реакція[ред. | ред. код]

Перед уведенням стрічок Microsoft у Office 2007, інтерфейс користувача її пакетів Office ледве змінився після введення Office 97 19 листопада 1996 року (Office 2000 і Office 2003 випустили відносно незначні оновлення порівняно з Office 97, який сам вважається своєрідною віхою порівняно з Office 95).

Через це користувачі звикли до цього стилю інтерфейсу, який був поширеним у багатьох продуктах продуктивності того часу. Коли Microsoft реалізувала стрічки, їх зустріли змішаними реакціями. Джефф Етвуд думав, що нова система зробить меню як наріжний камінь інтерфейсу WIMP застарілим, коли її вперше розкрили 2005 року[28][29]. Redmondmag.com звітував, що досвідчені користувачі відчувають, що стрічки забирають «забагато часу й терпіння для вивчення»[30]. Річард Еріксон із Computerworld зауважив, що досвідчені користувачі можуть знайти складнощі в адаптації до нового інтерфейсу, а ті самі завдання можуть забирати більше натискань для активації[8]. Хоча стрічку можна приховати подвійним натисканням на відкритій вкладці, PC World писав, що переповнюють робочу зону Office, особливо для користувачів ноутбуків[31]; опції припасовування, доступні в оригінальній версії, не дозволяли користувачам перевпорядковувати чи вилучати напередвизначені команди, хоча їх можна мінімізувати[32]. Інші називали її великі значки відволікальними[33]. Онлайн-опитування, проведене ExcelUser, звітує, що в більшості респондентів негативна думка про зміну: провідні користувачі «дещо негативніші» за середніх; само-оцінене зниження продуктивності дорівнювало близько 20 % у середньому та «близько 35 %» серед людей з негативною думкою.

Інші користувачі заявляють, що, варто вивчити новий інтерфейс, середній користувач може створювати «документи професійного вигляду швидше»[30]. Одне дослідження звітувало про досить добре прийняття користувачами, крім високодосвідчених і користувачів текстових процесорів із класичним інтерфейсом WIMP, але менш переконливе в термінах ефективності й організації[34].

Рішення про скасування меню уподібнювали сумнозвісній кампанії New Coke компанії Coca-Cola з її занедбанням наявної користувацької бази[35]. Microsoft Office 2011 для Macintosh, використовуючи стрічку, також зберігає систему меню в рядку меню Mac[36].

Патентна суперечка[ред. | ред. код]

  Такі прихильники вільного програмного забезпечення, як розробник KDE Ярослав Станієк, вислювлювали переконання, що патенти щодо стрічок не можуть бути прдибані через повсюдність патентного пошуку[37]. Станієк зауважив, що концепт стрічки історично з'явився ектенсивно як «вкладкові панелі інструментів» у таких застосунках, як HotDog Sausage Software, Macromedia HomeSite, DreamWeaver і Borland Delphi. Lotus розробляла ранні стрічкові ІК для свого продукту eSuite. Скриншоти досі доступні в redbook IBM про eSuite (с. 109ff)[38].

13 лютого 2018 року присяжний від північного округу Каліфорнії знайшов, що Corel Corporation порушив кілька патентів Microsoft Ribbon Design і Ribbon Utility стосовно Fluent UI[39].

Див. також[ред. | ред. код]

 • Ribbon Hero та Ribbon Hero 2 — освітні відеоігри, які тренують користувачів у стрічках
 • Metro (інтерфейс) — мова проектування за інтерфейсом користувача Windows Phone та Windows 8
 • Windows Aero — інтерфейс користувача Microsoft для Windows Vista та Windows 7

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Computerworld. IDG Enterprise. 9 грудня 1991: 41. ISSN 0010-4841. Архів оригіналу за 4 листопада 2020. Процитовано 28 травня 2013. The [Wordstar] package includes a straightforward intuitive interface featuring an icon ribbon.
 2. Illingworth, Valerie (11 грудня 1997). Dictionary of Computing. Oxford Paperback Reference (вид. 4-е). Oxford University Press. ISBN 9780192800466. Ribbon… a horizontal row of control icons that can often be redefined to suit the user's requirements.
 3. а б InfoWorld. 12 (6). InfoWorld Media Group. 5 лютого 1990: 15. ISSN 0199-6649. Архів оригіналу за 21 травня 2021. Процитовано 21 травня 2021. A liberal collection of icons located on the Ribbon replaces an endless string of commands…
 4. ESPRIT '88: putting the technology to use : proceedings of the 5th Annual ESPRIT Conference, Brussels, November 14-17, 1988, Part 2. North-Holland. 1988. ISBN 978-0-444-87145-9. Архів оригіналу за 1 січня 2014. Процитовано 28 травня 2013. … a ribbon that contains labeled icons (64×64 bit maps) representing tasks and tools that has been instantiated by the user. Each tasktool is represented by a different icon.
 5. InfoWorld. Т. 13. InfoWorld Media Group. 10 грудня 1990. с. 15. ISSN 0199-6649. Архів оригіналу за 19 серпня 2020. Процитовано 28 травня 2013. We've even added a handy new feature, called the ribbon.
 6. Bryans L. Pfaffenberger (22 січня 1990). Microsoft Word Quick Reference. Que. ISBN 978-0-88022-720-9. Процитовано 30 травня 2013. Select View Ribbon to activate the Ribbon.
 7. Office Fluent user interface, Ribbon, and Backstage view. MSDN. Microsoft. Архів оригіналу за 11 жовтня 2008. Процитовано 28 травня 2013.
 8. а б Ericson, Richard (11 жовтня 2006). Final Review: The Lowdown on Office 2007. Computerworld. IDG. Архів оригіналу за 30 квітня 2013. Процитовано 28 травня 2013.
 9. Harris, Jensen (3 квітня 2006). New Rectangles to the Rescue? (Why the UI, Part 4). An Office User Interface Blog. Microsoft. Архів оригіналу за 17 січня 2014. Процитовано 16 жовтня 2013. Every version we were putting our heart and soul into developing these new features, undergoing a rigorous process to determine which of the many areas we would invest in during a release, and then working hard to design, test, and ship those features. The only problem was that people weren't finding the very features they asked us to add.
 10. Harris, Jensen (12 березня 2008). The Story of the Ribbon. Channel 9. Microsoft. Архів оригіналу за 20 жовтня 2013. Процитовано 16 жовтня 2013.
 11. Jensen Harris (7 жовтня 2005). Why is it called the Ribbon?. Jensen Harris: An Office User Interface Blog. Microsoft. Архів оригіналу за 15 травня 2013. Процитовано 28 травня 2013.
 12. Use the Ribbon instead of toolbars and menus. Microsoft Office. Microsoft. 2007. Архів оригіналу за 5 березня 2008. Процитовано 28 травня 2013.
 13. The Microsoft Office Fluent user interface overview. Microsoft Office. Microsoft. Архів оригіналу за 4 січня 2008. Процитовано 24 травня 2009.
 14. User interface differences in Office 2010 vs earlier versions. TechNet. Microsoft. Архів оригіналу за 12 квітня 2016. Процитовано 22 квітня 2016.
 15. Thurrott, Paul (13 липня 2009). Office 2010 sports improved ribbon across all apps, servers, services. SuperSite for Windows. Penton. Архів оригіналу за 2 червня 2016. Процитовано 27 квітня 2016.
 16. Protalinski, Emil (22 грудня 2009). Windows Live Wave 4: Mail, Photo Gallery, Writer go ribbon. Ars Technica. Condé Nast. Архів оригіналу за 30 липня 2016. Процитовано 28 травня 2013.
 17. Thurrott, Paul (13 вересня 2008). Ahead of PDC, Microsoft Begins Internal Test of Windows 7 - 14 Sep 2008. Windows IT Pro. Penton Media. Архів оригіналу за 23 квітня 2016. Процитовано 28 травня 2013.
 18. Barley, Ray (18 лютого 2009). Introduction to SQL Server 2008 Report Builder 2.0. MSSQL Tips. Edgewood Solutions. Архів оригіналу за 14 липня 2011. Процитовано 28 травня 2013.
 19. Montalbano, Elizabeth (20 серпня 2009). Microsoft to Backport Windows 7 'ribbon' Interface to Vista. PC World. IDG. Архів оригіналу за 27 травня 2013. Процитовано 28 травня 2013.
 20. Application Design Showcase: 10 Best App UIs. nngroup.com. Nielsen Norman Group. Архів оригіналу за 5 грудня 2010. Процитовано 28 травня 2013.
 21. Application Design Showcase: 2008. nngroup.com. Nielsen Norman Group. Архів оригіналу за 17 березня 2017. Процитовано 9 травня 2016.
 22. RedOffice 4.0 Beta Updates OpenOffice UI. Slashdot. Dice Holdings. 2 червня 2008. Архів оригіналу за 4 листопада 2013. Процитовано 28 травня 2013.
 23. Eva, Johannes (червень 2008). RedOffice 4.0 Beta – A great new UI?. libre-software.net. Архів оригіналу за 23 квітня 2013. Процитовано 28 травня 2013.
 24. Renaissance/FAQ (revision 154410). OpenOffice.org. Apache Software Foundation. 5 січня 2010. Архів оригіналу за 9 лютого 2015. Процитовано 28 травня 2013.
 25. Lai, Eric (11 серпня 2009). Open-source users revolt over OpenOffice ribbon UI. Computerworld. Fairfax Media. Архів оригіналу за 23 січня 2010. Процитовано 21 травня 2021.
 26. Sib. 7.0: The blasted Ribbon!. Sibelius. Avid Tech. Архів оригіналу за 21 травня 2021. Процитовано 21 травня 2021.
 27. R2012b New Features, Bug Fixes, Compatibility Considerations. MathWorks, Inc. Архів оригіналу за 7 квітня 2019. Процитовано 7 квітня 2019.
 28. Jeff Atwood (23 вересня 2005). On the Death of the Main Menu. Coding Horror. Архів оригіналу за 26 квітня 2014. Процитовано 25 квітня 2014.
 29. Microsoft Professional Developers Conference 2005 VPR: Image Gallery. Office «12». Microsoft. 13 вересня 2005. Архів оригіналу за 25 листопада 2005. Процитовано 25 квітня 2014.
 30. а б Cummings, Joanne (1 жовтня 2007). Word 2007: Not Exactly a Must-Have. Redmond Magazine. 1105 Media. Архів оригіналу за 25 травня 2013. Процитовано 28 травня 2013. For one thing, Word 2007 uses the entirely new ribbon interface. Power users say it takes too much time and patience to learn. … «People will get used to the new interface, but at major efforts in time, training and cost», says Mike McCullough, director of systems at Cooling Systems Technologies (CST) Inc. … When it came time to move her from 2003 to 2007, he quickly ran into problems. «I might as well of hit her over the head with a bat», he says. «I could see anger and frustration.» … Other readers feel it's worth taking the time to learn the new interface.
 31. Lasky, Michael (серпень 2006). Office Beta: Good Looks, Tricky Formats. IDG: 24.
 32. Can I customize the Ribbon?. Microsoft Office. Microsoft. 2007. Архів оригіналу за 22 травня 2013. Процитовано 28 травня 2013.
 33. Mendelson, Edward (July 2006). MS Office Edges Closer. 25 (12). Ziff Davis: 48.
 34. Dostál, M (9 грудня 2010). User Acceptance of the Microsoft Ribbon User Interface (PDF). Palacký University of Olomouc. ISBN 978-960-474-245-5. ISSN 1792-6157. Архів оригіналу (PDF) за 26 лютого 2013. Процитовано 28 травня 2013.
 35. Schuler, Dave (27 березня 2007). Is Office the New Coke?. Outside the Beltway. Шаблон:SPS. Архів оригіналу за 23 березня 2014. Процитовано 28 травня 2013.
 36. Word for Mac 2011 top features tour. Mactopia. Microsoft. Архів оригіналу за 20 травня 2013. Процитовано 28 травня 2013. Див. скриншот
 37. Staniek, Jarosław (13 листопада 2005). KDE to sue MS over Ribbon GUI?. blogs.kde.org. KDE. Архів оригіналу за 26 серпня 2016. Процитовано 28 травня 2012.
 38. Is Microsoft's new ribbon UI copied from eSuite's UI?. BlogNew. Genii Software. 29 листопада 2006. Архів оригіналу за 4 листопада 2013. Процитовано 28 травня 2013.
 39. Jury finds Corel willfully infringed Microsoft Office patents - IPWatchdog.com | Patents & Patent Law. IPWatchdog.com | Patents & Patent Law (англійською) . 13 лютого 2018. Архів оригіналу за 28 лютого 2018. Процитовано 28 лютого 2018.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]