Стугна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стугна
Wikiexpedition Vasylkiv 055.jpg
Стугна у Василькові
Витік біля північної околиці с. Велика Снітинка
Гирло Дніпро
Країни басейну Україна Україна
Київська область,
Фастівський район,
Васильківський район,
Обухівський район
Довжина 69,5 км
Площа басейну 787 км²
Притоки Здорівка, Бугаївка (ліва), Хорватка, Барахтянка, Раківка (права)

Сту́гна — річка в Україні, в межах Фастівського, Васильківського та Обухівського районів Київської області. Права притока Дніпра (басейн Чорного моря).

Опис[ред.ред. код]

Довжина 69,5 км, сточище 787 км². Похил річки 1,7 м/км. Заплава двобічна, завширшки до 500 м. Річище помірно звивисте, пересічна ширина в середній течії 10 м, глибина 0,8—1 м. Долини переважно трапецієподібна, завширшки до 2,5 км, завглибшки до 50 м. Споруджено багато ставків. У середній та нижній течії забруднена стічними водами.

Розташування[ред.ред. код]

Стугна бере початок біля північної околиці села Велика Снітинка. Тече в межах Придніпровської височини спершу на північний схід, далі — переважно на схід. Впадає до Дніпра на північ від міста Українка.

На Стугні розташовані міста: Васильків, Обухів (частково) та Українка, а також смт Борова і декілька сіл.

Притоки[ред.ред. код]

Бугаївка (ліва), Раківка (права).

Природоохоронні території[ред.ред. код]

На р. Стугна в Обухівському районі розташований лісовий заказник Стугна площею 58,5 га.

Походження назви[ред.ред. код]

Існує легенда, яка розповідає, що Змієві вали завдячують появою богатиреві Кожум'яці, який, запрігши в плуга Змія, орав ним, доки той зовсім пристав, почав проситися, напився води з річки, застогнав і здох. Річка, з якої Змій напився, дістала назву — Стугна (від слова стогнати). За іншою версією, назва походить від стогону поранених воїнів, що обороняли рубежі Русі на Змієвих волох від степових кочівників [1].

Історичні події[ред.ред. код]

Найдавніша історія Стугни пов'язана з проживанням коло неї та її освоєння племен різних археологічних культур: у період неоліту Культура ямково-гребінцевої кераміки кінець (5-го - початок 4-го тисячоліття до н. е.)[2], енеоліту - Трипільська культура (4-3 тисячоліття до н. е.) і Культура кулястих амфор (2300-2000 роки до н. е.)[3], Бронзовий вік - Середньодніпровська культура (22-18 століття до н. е.)[4], Залізна доба - Чорноліська культура (IX-VIII століття до н. е.)[5]. Пізніше у VII-III столітті до н. е. територія річки входила до ареалу розселення племен скіфів-орачів[6] і неврів[7]. В дослов'янський період на території річки мешкали племена Зарубинецької культури (II-I століття до н. е.)[8], у I-II столітті - Сармати та Венеди[9].

Період Раннього Середньовіччя представлений біля річки племенами культурами типу Празько-Корчацька[10] та Лука-райковецька[11]. У -ІХ столітті Стугна знаходилася в ареалі розселення східнослов'янського племені поляни. З кінця IX до середини XIII річка була територією Київської русі (в адміністративному відношенні була територією Київського князівства до його ліквідації у 1470 році). За часів Володимира Великого Стугна грала роль другого після річки Рось, внутрішнього рубежу оборони Києва з півдня від набігів степових кочівників. Фортецями на берегах Стугни, відомими як Стугнінськая оборонна лінія, служили Васильків, Заріччя, Тумащь, Трипілля. Ім'я річки Стугни здобуло широку популярність через те, що 26 травня 1093 року на її правому березі відбулася битва між військом руських князів і половцями, що закінчилося поразкою русичів [12]. Тоді в річці потонув князь Ростислав Всеволодович, тіло якого 1093 року було поховане в церкві Св. Софії Києва біля батька[13].

Після Монгольської навали на Русь, фактично з грудня 1240 року річка стає частиною Монгольської імперії1266 року - Золотої Орди). У 1362 року приєднується до Великого князівства Литовського. 1569 року в результаті Люблінської унії опиняється у складі Польщі. У 1648 році, під час повстання Богдана Хмельницького Стугна увійшла до складу новоствореної козацької Гетьманщини. За Андрусівським перемир'ям річка була поділена між Польщею (більший відрізок - територія басейну річки у нинішніх Фастівському, Васильківському та велика частина Обухівського району) та Росією (невеликий відрізок Обухівського району). Тобто, водна артерія стала поділена між Правобережним і Лівобережним гетьманами. Вічний мир 1686 року підтвердив цей розподіл. Після другого поділу Польщі з 1793 року вся Стугна опинилася у складі Російської імперії (так було до 1917 року)[14].

Під час революційних змагань 1917-1921 років територія річки опинялася у короткочасному володінні різник держав та військ. З березня 1917 року в результаті Лютневої революції влада над річкою формально перейшла до Української Центральної ради (з листопада стала територією Української Народної Республіки). У січні-березні 1918 року річка контролювалася більшовицькою армією. Але в березні 1918 року її окупували німецькі війська і влада над нею спочатку перейшла до УНР, а з 29 квітня стала входити до території Української Держави Павла Скоропадського. З листопаді 1918 року в результаті повстання проти німецьких військ юрисдикцію над річкою встановлює Директорії УНР. У лютому 1919 року більшовики знову захопили річку. Та проти радянської влади відразу повстали жителі Обухівщини, підтримуючи дії отамана-«незалежника» Зеленого. Через це протягом декількох місяців річка в різні періоди в різних обсягах контролювалася отаманом Зеленим і радянськими військами. З тим, 12 травня 1919 року повстанці були розбиті під Обуховом батальйоном Київського губвійськомату. На початку травня 1920 року об'єднані армії Польщі та Директорії УНР зайняли річку, проте через контрнаступ радянської армії змушені були на початку червня відступити. З даного часу над річкою остаточно встановлюється радянська влада. У липні-серпні 1941 року гітлерівські німецькі війська окупували Стугну, але в листопаді 1943 року Червона армія повернула водяну артерію під юрисдикцію радянської влади.

До побудови Трипільської ТЕС У 1960-х-1970-х роках Стугна зливалася з річкою Красною, але потім для Стугни було прорито нове гирло. Ширина річки зросла до 50—60 метрів, що створює сприятливі умови для судноплавства, водного відпочинку і рибного лову [15]. З проголошенням незалежності 24 серпня 1991 року річка є територією України. З 1990-х років привабливу прибережну полосу річки стали придбати собі та активно забудовувати під елітні дачі відомі й заможні громадяни (наприклад: Віктор Медведчук[16], Олег Тягнибок[17], за деякими даними один з братів Суркісів[18] та інші). З тим, як виявили журналісти, деякі з елітних дач знаходяться на території заповідника «Стугна», в якому заборонена забудова (тобто забудова могла здійснюватися шляхом рейдерства природоохоронної території за підтримки місцевої влади)[19].

Зображення[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. На байдарке по Днепру и Стугне. И призрачно зыблются грады... // Вокруг света : журнал. — 2001. — Вып. 11.
 2. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1994. Кн. 1. С. 33.
 3. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1994. Кн. 1. С. 46.
 4. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1994. Кн. 1. С. 68.
 5. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1994. Кн. 1. С. 100.
 6. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1994. Кн. 1. С. 117.
 7. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1994. Кн. 1. С. 114.
 8. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1994. Кн. 1. С. 139.
 9. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1994. Кн. 1. С. 142.
 10. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1995. Кн. 2. С. 40.
 11. Давня історія України. Толочко П.П. (кер. авт. колективу) - К., 1995. Кн. 2. С. 48.
 12. Битва на Стугне в 1093. — История Веков. Полная история Русского Отечества.
 13. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей.— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 11
 14. Національне відродження України / Україна крізь віки. Т. 9. — К., 1999. С. 39.
 15. Маевский Анатолий Наше рыбацкое спасибо - Стугне. — fishing.kiev.ua, 2003, 9 июля.
 16. dialoginfo.org›zgorila-dacha-vidomogo-politika/
 17. http://vlasti.net/news/173424
 18. byaly.rybalka.com›blog/view/8373/part5/
 19. http://kiyany.obozrevatel.com/money/05143-elitnyie-rejderyi-kto-zahvatil-zemlyu-v-zapovednike-stugna-pod-kievom.htm

Джерела[ред.ред. код]


Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.