Студентське Братство Львівщини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Студентське Братство Львівщини
(СБЛ)
Девіз

Якщо не ми, то хто?!

Як не тепер, то коли?!
Дата заснування 1989
Тип Молодіжна громадська організація
Адреса Львів, вул. Римлянина 5
Офіційний сайт sbl.org.ua

Студентське Братство Львівщини (СБЛ) — молодіжна громадська організація України. Офіційно дата заснування Студентського Братства м. Львова — 25 травня 1989, Студентського Братства Львівщини (фактичний правонаступник СБ м. Львова) — 16 жовтня 1997. Одна з двох основних українських молодіжних організацій опозиційного спрямування часів перебудови (разом з Українською Студентською Спілкою)[1] .

Історія[ред.ред. код]

Студентське Братство з'явилося раніше офіційної дати заснування. Спочатку діяла підпільна мережа, організована студентом Маркіяном Іващишином, яка співпрацювала з вже легальним «Товариством Лева». У 1988 — на початку 1989 року з'явились організації Студентського Братства у навчальних закладах. З 1988 року активісти організації розпочали протести за право проходити військову службу на території України[2].

25 травня 1989 року у м. Львові Студентські Братства навчальних закладів створили Студентське Братство міста Львова — першу незалежну українську студентську організацію. Головною метою її діяльності стало об'єднання студентської молоді для боротьби за Незалежність України.

Наприкінці 80-их років ХХ ст. Студентське Братство починало свою діяльність з політичних страйків (починаючи з заходів до виборів у ВР СРСР, виборів до місцевих рад всіх рівнів (1989-90 рр.)), акцій громадянської непокори через арешти активістів організації; брало участь у організації «Живого ланцюга» до річниці Дня Соборності України (22.01.1990 р.); Собору Української Духовної Республіки в Коломиї, З'їзду Українська молодь Христові; було організатором «Студентської революції на граніті» (яка уже увійшла в підручники з новітньої історії України); випуск самвидаву (газети «Братство», „Грюндік”, „Віко”[3], «Хід» та інші).

Студентське братство співпрацювало з Українською Студентською Спілкою, зокрема навіть об'єдналося з нею у Спілку Українських Студентів. Проте між ними були суперечності[4].

Організація проводила численні культурно-просвітницькі та мистецькі заходи (відновлення українських народних традицій, встановлення пам'ятників Українським січовим стрільцям, воякам дивізії «Галичина» (26 травня 1991 року відбулося відкриття та освячення)[5], українському козацтву в центральній та східній Україні; фестивалі «ВиВих», „ШевченкоФест” і т. д. . Після здобуття Україною незалежності Студентське Братство працювало далі над справою побудови сильної незалежної Української держави, активно діючи у студентському середовищі на національно-патріотичних засадах.

Члени організації відзначались активною громадською позицією і були в авангарді подій, які змінювали історію нашої держави. Саме завдяки об'єднанню спільних зусиль різних поколінь Студентського Братства було організовано роботу ГК «За правду!» (2000—2001 рр.), ГР «Чиста Україна» та кампанії «Пора!» (Помаранчева революція, 2004—2005 рр.).[джерело?]

Діяльність Студентського Братства не обмежувалась лише активною суспільно-політичною роботою. З часу створення одним з найважливіших напрямків діяльності Організації стало відродження та популяризація серед молоді і старшого покоління українських народних традицій. Так, традиційними для Братства впродовж років стали такі акції як „Різдво для Сходу”, Свято Купала, «Андріївські вечорниці», різноманітні мистецькі заходи гаївки тощо. За цей час в Студентському Братстві сформувались і свої, «братські» традиції, які об'єднали цілі покоління членів організації.

Сьогодні, як і 20 років тому, Студентське Братство — це громадсько-політична організація, яка має значний вплив на формування громадської думки та суспільної свідомості. За цей час в організації сформувалось чимало людей — тепер вони відомі підприємці, журналісти, політики, митці.

Мета діяльності[ред.ред. код]

Мета діяльності — здійснення діяльності спрямованої на задоволення та захист законних конституційних, політичних, соціальних, економічних, творчих та інших спільних прав та інтересів членів організації, а також студентства та молоді в цілому.

Члени Студентського Братства позиціюють себе як активні, прогресивно налаштовані молоді люди — студенти-патріоти України, котрі формують вільне суспільство, створюють дух незалежного українського студентства і творять історію України.

Структура та чисельність організації[ред.ред. код]

На сьогодні актив всієї організації становить близько 250 чоловік, керівництво близько 15 чоловік, яке має значний організаційний вишкіл. Число прихильників організації, які долучаються до тих чи інших акцій близько 500 чоловік.

Структура керівних органів організації[ред.ред. код]

Керівними органами СБЛ є: Конференція, Правління, Рада, Спостережна Рада. Головою організації і першою посадовою особою Студентського Братства Львівщини є Голова Правління.

Голова Правління: Борис Пошивак.
Голова Ради: Андрій Нога.
Голова Спостережної Ради: Олег Ферштинський.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Юрій Каганов. Опозиційний виклик: Україна і Центрально-Східна Європа 1980-х—1991 рр. — Запоріжжя: Просвіта, 2009. — С.189
  2. Педрик Кені. Карнавал революції: Центральна Европа 1989 року. Київ: Критика, 2006. — С.188
  3. Історія Львова: у трьох томах. Листопад 1918 — поч. XXI ст: Том 3. Центр Європи, 2007 — С.473
  4. О. В. Гарань — Убити дракона: з історії Руху та нових партій України. Київ: Либідь, 1993 — С.172
  5. Українська дивізія «Галичина»: історико-публіцистичний збірник. ТОВ «Негоціант-Плюс», 1993. — С.159

Джерела[ред.ред. код]

  • Юрій Каганов. Опозиційний виклик: Україна і Центрально-Східна європа 1980-х—1991 рр. — Запоріжжя: Просвіта, 2009. — С.189
  • Педрик Кені. Карнавал революції: Центральна Европа 1989 року. Київ: Критика, 2006. — С.188
  • О. В. Гарань — Убити дракона: з історії Руху та нових партій України. Київ: Либідь, 1993—196 с.

Інтернет-ресурси[ред.ред. код]