Ступка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ступка із мармуру
Ступка із бронзи

Сту́па, зменш. ступка, заст. мущи́р — товстостінний посуд, в якому за допомогою товкача подрібнюють харчові продукти, гірські породи, лікарські препарати тощо.

Слово ступка, очевидно, має германське походження: прасл. *stǫpa («ступа», «товкач», «макогін») порівнюють з давн.в-нім. stampf («знаряддя для товчення»), дав.-англ. stampe («ступа»), сер.-н.-нім. stampe («трамбівка»); малоймовірна версія про питомо слов'янський характер слова[1].

В ужитку[ред.ред. код]

Найдавнішими ступами були так звані скельні ступи[en] — циліндричні заглибини на скелястій поверхні.

Сучасні ступки виготовляють з металу, дерева, каменю. У ній товчуть часник чи цибулю, заправку з товченого сала для борщу та юшок, рибу чи м'ясо на товченики, подрібнюють печінку.

Ступка для товчіння сала також називається «ко́вганка» (розм. «салотовка»). У народі жартували: «Ковганка — салу переводчиця».

У гірництві ступки застосовують при підготовці лабораторних проб руд, вугілля тощо до аналізу.

Ножна ступа[ред.ред. код]

Ножна ступа складається з горизонтального масивного обапола, а частіше з обрубаного коріня дерева з видовбаною в ньому заглибиною, в яку входить товстий міцний товкач, приправлений до кінця коромисла, на другий кінець коромисла спирається нога того, хто товче, а точку опіру між товкачем та серединою коромисла дає перекладина між двома продовжними брусами, що йдуть од ступи горизонтально.

Інше[ред.ред. код]

  • Мортира — тип гармати для ведення навісного вогню, назва якої походить від нід. mortier — «ступка». Слово «мущир» має те ж саме походження: від пол. mażdzierz або угор. mozsár, похідних від лат. mortarium[2].
  • Толпка (топка, стопка, ступка) — одиниця виміру солі, поширена в Лівобережній Україні, Правобережній Україні та в Польщі в 14—18 ст. Назва походить від назви грудки солі, формованої в процесі солеваріння[3].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  3. Герасименко Н.О. Толпка // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2013. — Т. 10 : Т — Я. — 784 с. : іл. — ISBN 978-966-00-1359-9.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]