Стівен Гленвуд Маклейн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стівен Гленвуд Маклейн (англ. Steven Glenwood MacLean)
Steve MacLean.jpg
Народився 14 грудня 1954(1954-12-14) (63 роки)
Оттава, Онтаріо Канада Канада
Громадянство Канада Канада
Діяльність астронавт
Alma mater Йоркський університет
Заклад Торонтський університет

Стівен Гленвуд Маклейн (англ. Steven Glenwood MacLean ; род. 14 грудня 1954 , Оттава, Онтаріо) — канадський фізик, астронавт, з 2008 року — президент Канадського космічного агентства.

Освіта, робота[ред. | ред. код]

Після закінчення середньої школи в Непін (передмістя Оттави) продовжив навчання в Йоркському університеті в Торонто, де в 1977 у отримав ступінь бакалавра по фізики. Паралельно з навчанням протягом двох років працював на адміністративних посадах на спортивній кафедрі університету, а в 1976—1977 роках був членом збірної Канади з спортивної гімнастики . В 19801983 ах викладав в Йоркському університеті. У 1983 році там же отримав ступінь доктора наук з фізики.

Працював науковим співробітником в Стенфордському університеті під керівництвом Артура Шавлова, нобелівського лауреата, видатного вченого в галузі лазерної фізики. Сам Стівен Маклейн є фахівцем в лазерної фізики, що проводив дослідження з електрооптиці, лазерної флуоресценції частинок і кристалів, а також мультифотонної лазерної спектроскопії.

Космічна підготовка[ред. | ред. код]

У червні 1983 Національна науково-дослідна рада Канади почала свій перший відбір до загону астронавтів у зв'язку з підписанням американо — канадської угоди про спільні космічні польоти на американських Шаттлах. 5 грудня 1983 а були оголошені імена шести канадських астронавтів, серед яких був і 28-річний Стівен Маклейн. З лютого 1984 а проходив підготовку в Космічному центрі ім. Джонсона як спеціаліст з корисного навантаження.

10 грудня 1985 кандидатура Маклейна була затверджена як основного кандидата для польоту на STS-71F, що спочатку планувався на 1987 рік. Але після того як трапилася катастрофа шаттла "Челленджер", політ був перенесений на 1992 рік і отримав позначення STS-52.

В 19871991 Стівен Маклейн брав участь у розробці комп'ютеризованої системи спостереження і обміну даними для управління маніпуляторами Канадарм і Канадарм2. Паралельно з цим був радником за програмою стратегічних розробок в області автоматизації і роботизації (19881991).

В 1989 у було створено Канадське космічне агентство. З цього часу всі канадські астронавти стали членами загону астронавтів ККА.

Політ на "Колумбії "[ред. | ред. код]

Свій перший політ у космос 37- річний Стівен Маклейн здійснив 27 жовтня — 1 листопада 1992 на борту шатла «Колумбія» (STS-52) як спеціаліст з корисного навантаження. Основними завданнями цього польоту були виведення на орбіту американо — італійського дослідницького супутника LAGEOS II і проведення робіт у мікрогравітаційні модулі USMP -1. Серед інших пунктів програми польоту були експерименти з канадською корисним навантаженням CANEX-2, за яку відповідав Стівен Маклейн.

STS-52 політ в космос р. 1992
STS-115 політ в космос р. 2006
Маклейн (ліворуч) та директор НАСА Чарльз Болден.

Тривалість польоту склала 9 діб 20 год 56 хв 13 с.

З 1993 по 1994 рік С. Маклейн обіймав посаду генерального директора програми канадських астронавтів. Працював головним оператором зв'язку з екіпажем (Capcom) під час інших космічних польотів.

З 1996 по 1998 рік проходив підготовку в космічному центрі ім. Джонсона (спільно з американськими астронавтами 16- го набору), по завершенні якої отримав кваліфікацію спеціаліста польоту.

У 2002 році був призначений в основний екіпаж місії STS-115, в якій навесні 2003 року йому належало здійснити вихід у відкритий космос . Але знову планам перешкодила катастрофа — цього разу шатлу «Колумбія». Старт був перенесений на три роки.

Політ на «Атлантісі»[ред. | ред. код]

Другий політ Стівена Маклейна відбувся 9 вересня — 21 вересня 2006 а на космічному кораблі «Атлантіс» (STS-115). Основними завданнями цього польоту були доставка на орбіту фермової конструкції з комплектом сонячних батарей та відновлення будівництва Міжнародної космічної станції, проведення монтажних робіт на її нинішні поверхні, дооснащення станції обладнанням та витратними матеріалами. Маклейн став першим канадцем, управлявшим системою Канадарм2 і другим канадцем, після Кріса Хедфілд, совершівішім вихід у відкритий космос . 13 вересня разом з Деніелом Бербенк вони провели за межами орбітального комплексу 7:00 11 хвилин, монтуючи на станції сонячні Батру.

Тривалість другого польоту Маклейна склала 11 діб 19 год 6 хв 35 с.

Після виконання другого польоту Стівен Маклейн перебував на посаді старшого астронавта ККА, координуючи діяльність членів загону.

1 вересня 2008 призначений президентом Канадського космічного агентства.

Нагороди[ред. | ред. код]

Сім'я[ред. | ред. код]

Одружений на Надін Вегопольскі, троє дітей. Захоплюється пішим туризмом, веслуванням на каное, пілотуванням, парашутним спортом, гімнастикою. Проживає в місті Сен-Ламбер (Квебек).

Посилання[ред. | ред. код]