Стівен Юніверс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стівен Юніверс
англ. Steven Universe
Steven Universe.png
Тип мультсеріал
Телеканал(и) Cartoon Network
Жанр пригоди, комедія, фантастика
Формат зображення 1080p (HDTV)
Тривалість серії 11 хвилин
Компанія Cartoon Network Studios
Керівник проекту Ребекка Шугар
Сценарист Ребекка Шугар, Ян Джонс-Квортей, Метт Бернетт, Бен Левін, Кет Морріс
Продюсери Джекі Баскаріно,Чак Остін
Музика на початку "We Are the Crystal Gems"
Музика в кінці "Love Like You"
Композитор

Ребекка Шугар, Aivi & Surasshu, Джефф Лью, Аіві Тран

Стівен "Surasshu" Велема
Країна-виробник США
Мова оригіналу англійська
Перша поява 21 травня 2013
Перший показ 4 листопада 2014 —
Кількість сезонів 5
Кількість серій 160
Посилання

«Сті́вен Ю́ніверс» (англ. Steven Universe) — американський мультсеріал, створений Ребеккою Шугар, відомою за роботою над «Час пригод з Фінном і Джейком», для телеканалу Cartoon Network.

Пілотний епізод вийшов 21 травня 2013, повноцінний показ почався 4 листопада 2013 року на каналі Cartoon Network в США. В квітні 2015 серіал продовжено на п'ятий сезон[1].

Сюжет[ред. | ред. код]

Події в основному відбуваються у вигаданому Пляжному місті (англ. Beach City) та околицях на східному узбережжжі США. Команда іншопланетянок та іншопланетян під назвою Кристальні Самоцвіти (англ. Crystal Gems), здатних зливатися в єдину істоту, захищає світ від різноманітних загроз. Вона складається з жінок Гранат, Аметист, Перлини і хлопчика Стівена. Стівен, який є наполовину Самоцвітом, намагається розкрити секрет використання власних надприродних сил, допомагаючи подругам рятувати світ.

Перший сезон[ред. | ред. код]

Впродовж першого сезону Стівен вчиться керувати силою свого самоцвіту та дізнається історію команди. Зокрема він розкриває, що Кристальні Самоцвіти свого часу повстали проти решти Самоцвітів, які хотіли використати Землю для вирощення нових представників свого виду, а отже позбавити планету життєвої сили. Зустрінуті чудовиська виявляються пошкодженими Самоцвітами, яких Гранат з друзями намагається зловити й вилікувати. В цьому ж сезоні з'являється головна антагоністка — Перидот (англ. Peridot), а згодом Яшма (англ. Jasper), намірені перемогти захисниць Землі та активувати залишені технології своєї цивілізації задля продовження колонізації.

Тим часом Стівен знайомиться з дівчинкою Конні та намагається справити на неї хороше враження.

Другий сезон[ред. | ред. код]

Стівен дізнається більше про значення стосунків з друзями і родичами, розвиваючи свої здібності. Конні, познайомившись ближче із Самоцвітами, вчиться боротися з чудовиськами, які продовжують з'являтися в Пляжному місті.

Перидот в ході своїх експериментів створює насильні злиття пошкоджених Самоцвітів, які загрожують знищити планету. Кристальні Самоцвіти беруться завадити їй, Стівен переконує злиття, що вони можуть жити в мирі, і ті закриваються в сфері під назвою Кластер. Перидот шле сигнал Жовтому Алмазу, одній з правительок Самоцвітів, в надії отримати допомогу, але зазнає невдачі. Врешті вона звертається за допомогою до Стівена, аби той допоміг полагодити телепорт і повернутися в рідний світ, однак той не може нічого вдіяти. Гранат розповідає про повстання Кристальних Самоцвітів, яку саме роль в ньому зіграла Роуз Кварц — мати Стівена, і суворі порядки в суспільстві Самоцвітів.

Перидот береться відновити плани колонізації Землі, та образивши Жовтий Алмаз, стає вигнаницею. Вона вирішує приєднатися до Кристальних Самоцвітів.

Третій сезон[ред. | ред. код]

Самоцвіти зі Стівеном переживають різні буденні пригоди. Хлопчик виявляє, що розвинув здатність відновлювати розбиті предмети, і намагається відновити пошкоджені Самоцвіти. Йому вдається відновити капітана корабля, що колонізував Землю, і дізнатися від нього про якийсь злочин Алмазів — трьох правителів Самоцвітів. Стівен та Кристальні Самоцвіти знову стикаються з Яшмою, після чого вирушають на місячну базу Самоцвітів. Там Стівен дізнається, як його мати знищила Рожевий Алмаз, що стає підставою бійки з Самоцвітом Айболом. Він опиняється в космосі, де його рятують подруги.

Четвертий сезон[ред. | ред. код]

Проблему пошкоджених самоцвітів вирішено, але Синій Алмаз викрадає батька Стівена. Хлопчик разом з Кристальними Самоцвітами вирушає на захопленому раніше кораблі навздогін. Батько виявляється в зоопарку, де Самоцвіти тримають викрадених людей. Під виглядом нового утриманця Стівен проникає туди й визволяє батька, заразом дізнавшись про суворий кастовий устрій Самоцвітів, де злиття Самоцвітів з різних каст заборонене. Невдовзі прибуває Аквамарин, що викрадає людей з Пляжного міста. Стівен погоджується, аби та відправила його на рідну планету Самоцвітів, але відпустила полонених.

П'ятий сезон[ред. | ред. код]

На кораблі виявляється хлопець Ларс, який допомагає Стівену втекти з в'язниці. Вони приєднуються до самоцвітів-піратів «Безколірних», Ларс стає їх капітаном, а Стівен повертається на Землю. Друзі побоюються, що між самоцвітами тепер почнеться війна. Стівен і Конні відкривають, що можуть телепортуватися до Ларса, і допомагають йому, злившись у Стівонні. В ході бою вони потрапляють на планету-колонію самоцвітів. Стівен довідується про тиранію Рожевого Алмаза, після чого його та Конні забирає додому Ларс.

Стівен дізнається, що Рожевий Алмаз насправді не загинула, а після життя на Землі повстала проти тиранії Алмазів та перетворилася на Роуз Кварц. Блакитний і Жовтий Алмази прибувають на Землю за Кластером, аби знищити з його допомогою Землю. Проте Кластер замість цього атакує Алмази. Стівен розповідає прибулицям, що Роуз Кварц не була вбита і він — дитина Рожевого Алмаза. Дізнавшись це, Алмази беруть Стівена, Конні та Кристальних Самоцвітів на свою планету, аби той розповів усе Білому Алмазу.

Спочатку всі його приймають як Рожевого Алмаза та влаштовують бал. Під час танцю Стівен і Конні випадково зливаються в Стівонні, що обурює Алмазів і ті кидають їх до в'язниці, а Кристальних Самоцвітів заточують у сфері. Але Стівен і Конні переконують Синю Алмаз відпустити їх та звільняють Кристальних Самоцвітів. Білий Алмаз стає на заваді, намагаючись підкорити бунтівні Самоцвіти своїй волі. Тоді Стівен, Перлина, Аметист і Гранат всі разом зливаються в Обсидіан і дають бій Білому Алмазу. Зазнавши поразки, Білий Алмаз визнає в Стівені його самого і розуміє, що повинна приймати інших якими вони є, замість насильно змінювати. Друзі повертаються на Землю, щоб вилікувати розбиті Самоцвіти, які ще лишилися там.

Основні дійові особи[ред. | ред. код]

 • Стівен Кварц Юніверс (англ. Steven Quartz Universe) — хлопчик, син Роуз Кварц (англ. Rose Quartz), засновниці Кристальних Самоцвітів (що очолила повстання з метою відвернути спустошення Землі), яка віддала свою фізичну форму в обмін на життя Стівена та музиканта Ґреґа Юніверса (англ. Greg Universe). Порівняно огрядний та кучерявий, він часто несерйозний і невпевнений в собі. Завдяки тому, що є напівлюдиною, здатний зливатися з людьми (але не навчився робити цього з Самоцвітами) і невразливий до зброї, спрямованої проти Самоцвітів. Є наймолодшим членом Кристальних Самоцвітів, тому поки навчився лише прикликати щит і непробивну оболонку. Його самоцвіт рожевий і міститься на животі.
 • Гранат (англ. Garnet) — лідерка групи, зазвичай небагатослівна та спокійна, незважаючи на обставини. Найвища з усієї команди та має шкіру гранатового кольору. Озброєна парою рукавиць, а її самоцвіти розташовані на долонях. Гранат є злиттям самоцвітів Сапфір і Рубін, що кохають одна одну і тому здатні до постійного злиття, та має третє око, зазвичай сховане під сонцезахисними окулярами.
 • Аметист (англ. Amethyst) — створена на Землі, є наймолодшою із самоцвітів, тому безтурботна й галаслива. Має бузкову шкіру. Озброєна батогом та вирізняється великою фізичною силою. Її самоцвіт розташований в області декольте.
 • Перлина (англ. Pearl) — найбільш інтелектуальна членкиня групи, що вирізняється знаннями в багатьох сферах. Її тіло струнке й гнучке та нічим не відрізняється від людського, за винятком самоцвіта на лобі. Озброєна списом, а за допомогою самоцвіта здатна демонструвати в проекцію різноманітні образи, часом мимовільно. Належить до службової раси серед самоцвітів, присвятила своє життя Роуз Кварц, яку кохала і кохає після її загибелі. Зокрема, й через почуття до Роуз турбується про її сина Стівена.
 • Перидот (англ. Peridot) — учена-технік Самоцвітів, яка в першому та другому сезонах є головною антагоністкою, прагнучи перетворити Землю на колонію Самоцвітів. Має зелений колір, її самоцвіт трикутний, розташований на лобі. Наділена розсудливістю і логічним мисленням, однак має слабке уявлення про сучасну людську культуру. На відміну від молодших Самоцвітів, Перидот позбавлена багатьох здібностей, як зміна форми чи прикликання зброї, позаяк створювалася в часи, коли Самоцвітам бракувало ресурсів. Посварившись з правителем Жовтим Алмазом, стає на бік Кристальних Самоцвітів.
 • Конні Махішваран (англ. Connie Maheswaran) — подруга Стівена, темношкіра худа дівчинка індійського походження, що вирізняється розумом і начитаністю. На початку невпевнена і замкнута, в ході спілкування зі Стівеном і Самоцвітами набуває впевненості та відваги. Від Стівена отримала меч його матері, яким бореться з чудовиськами, та навчилася зливатися з ним у єдину істоту Стівонні.

Епізоди[ред. | ред. код]

Сезон Епізоди Оригінальні покази
Прем'єра Фінал
1 53 4 листопада 2013 16 квітня 2015
2 25 13 березня 2015 8 січня 2016
3 25 12 травня 2016 10 серпня 2016
4 25 11 серпня 2016 11 травня 2017
5 32 29 травня 2017 21 січня 2019

Історія створення[ред. | ред. код]

Мультсеріал створено Ребеккою Шугар, яка також працювала над серіалом «Час Пригод з Фінном і Джейком». При створенні образу Стівена Шугар використовувала деякі риси свого молодшого брата, Стівена Шугара, котрий також долучився до створення як художник[2]. За словами авторки, вона хотіла створити історію, оповідь якої відбувалася б з точки зору її молодшого брата, якому всі приділяли максимум уваги. Але він бажав подорослішати, а не лишатися вічним «молодшим братом». Місцем дії серіалу є вигадане Пляжне Місто, подібне на прибережні міста, де Шугар бувала дитиною, такі як Рехобот-Біч та Бетані Біч[3].

Шугар почала створення серіалу ще під час роботи над «Часом Пригод», але не змогла працювати одночасно над обома мультсеріалами. Її останнім епізодом «Часу пригод» став «Самон і Марсі»[4].

За словами авторки, джерелами натхнення послугували аніме «Хлопчик з майбутнього Конан», «Юна революціонерка Утена» та «Сімпсони»[5]. В липні 2016 року на San Diego Comic-Con International Шугар повідомила, що ЛГБТ-теми у «Стівен Юніверс» значною мірою були засновані на її власному досвіді бісексуальності[6].

Оцінки й відгуки[ред. | ред. код]

Серіал отримав загальне схвалення критиків, зібравши 100% позитивних відгуків на Rotten Tomatoes[7]. Згідно Popmatters, «Стівен Юніверс» продовжує тенденцію анімаційних серіалів 2010-х років поєднувати риси оповідей як для дітей, так і дорослих, не орієнтуючись на людей певної статі. У ньому, як і в «Часі пригод», «Аватарі» та інших популярних серіалах, на зміну центральному чоловічому персонажу приходить чоловічий персонаж, підтримуваний кількома жіночими. В ньому прослідковується відхід від спрощування світу до Добра і Зла, натомість більше уваги приділяється особистісним підґрунтям тих чи інших вчинків та пошукам вирішень проблем, звертаючись до цих підґрунть[8].

Неодноразово було відзначено зображення в серіалі дружніх і романтичних стосунків між особами різних та однакових статей, альтернативних сімейних стосунків, а також асексуальності[7]. Деякі критики вбачали в злитті персонажок та персонажів метафору сексу, а в кастовому суспільстві Самоцвітів — метафору гніту й переслідувань ЛГБТ-спільноти[9].

«Всі ці любові — разом з численними різними людськими стосунками та сім'ями, які ми бачимо в пляжному містечку серіалу — трактуються як повноправні, прекрасні та гідні шанування» — зазначалося у відгуку Polygon[9]. «Всі ці персонажі не просто борються за щось, вони борються за право кожного жити — і знайти щастя. Через те, що сьогодні в світі вирує стільки ненависті, діти потребують цих повідомлень, щоб навчитися співчуттю. Доросла аудиторія також може винести урок» — підсумовувалося IGN[10].

У 2015 році Ребекка Шугар була номінована за «Стівен Юніверс» на Меморіальну премію Джеймса Тіптрі-молодшого[11]. Серіал було двічі номіновано на премію «Еммі»[12][13] та один раз на «Енні»[14].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. News, Blasting. 'Steven Universe' season 5 may be the show's last installment. Blasting News (en-US). Процитовано 2017-07-18. 
 2. Interview: Steven Universe Creator Rebecca Sugar. YouTube. 
 3. Cavna, Michael (2013-11-01). ‘Steven Universe’ creator Rebecca Sugar is a Cartoon Network trailblazer. The Washington Post (en-US). ISSN 0190-8286. Процитовано 2015-09-19. 
 4. Kohn, Eric. 'Adventure Time' Writer Rebecca Sugar on 'Steven Universe,' Being Cartoon Network's First Female Show Creator And Why Pop Art Is 'Offensive'. Процитовано 2015-09-19. 
 5. I am Rebecca Sugar, creator of Steven Universe, and former Adventure Time storyboarder, AMA!. Reddit. 
 6. Mey (22 July 2016). Rebecca Sugar is Bisexual: "Steven Universe" Creator Comes Out at Comic-Con | Autostraddle. Autostraddle. Процитовано 22 July 2016. 
 7. а б Steven Universe (en). Процитовано 2019-03-14. 
 8. 'Steven Universe': Cartoon Network's Avant-Garde Animation. PopMatters (en). 2016-01-15. Процитовано 2019-03-14. 
 9. а б Steven Universe’s message of love is emphatically queer. Polygon. 2018-07-09. Процитовано 2019-03-14. 
 10. Dougherty, Matthew (2018-07-09). How Steven Universe Became This Decade's Avatar: The Last Airbender. IGN (en-US). Процитовано 2019-03-14. 
 11. Notkin, Debbie. 2015 James Tiptree, Jr. Award Recommendations « James Tiptree, Jr. Literary Award. James Tiptree, Jr. Literary Award (en-US). Процитовано 2019-03-14. 
 12. Nominees/Winners 2015. Television Academy (en). Процитовано 2019-03-14. 
 13. Nominees/Winners 2016. Television Academy (en). Процитовано 2019-03-14. 
 14. 46th Annual Annie Awards. annieawards.org (en). Процитовано 2019-03-14. 

Джерела[ред. | ред. код]