Стіл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стіл і стільці

Стіл — предмет меблів, який складається з горизонтальної поверхні і ніжок. Вперше столи з'являються в Давньому Єгипті і потім використовуються повсюдно.

Столи можуть мати прямокутну, овальну, трикутну чи іншу форми. Число ніжок - 3, 4 і більше. Столи можуть мати шухлядки для зберігання різних речей.

Етимологія[ред.ред. код]

Українське слово стіл, разом з відповідниками в інших слов'янських мовах (біл., рос., болг., макед. стол, пол. stóɫ, чеськ. stůl, серб. сто̑, словен. stòl) походить від праслов'янського *stolъ. Існують три версії, які пояснюють первісне значення цього слова.

  • Пов'язується з праслов'янським *stati («стояти») і виводиться від праіндоєвропейського *stoh₂los[1]. Тоді спорідненими словами вважаються лит. stãlas («стіл») та pastõlai («підмостки»), прус. stalis, та лит. ùžstalis («місце за столом»), прус. stallit («стояти»), гот. stōls («стілець»), дав-ісл. stóll («стіл») та borÞstóll («станина столу»), дав.-англ. stōl («стілець», «престол»), англ. stool («табурет»), нім. Stuhl («стілець»)[2]. Тобто «те, що стоїть».
  • Від праслов'янського *stьlati («стелити»), тобто «щось розстелене», «скатертина»[2]. Прибічники цієї версії вказують на варіант з наголошеним останнім складом у родовому відмінку (стола́), яке збігається з наголошенням слова «стелю»[3].
  • Деякими мовознавцями (Мейє, Траутман, Уленбек, Розвадовський) порівнюється з дав.-інд. sthálam, sthalī («узвишшя», «горб», «материк»)[3]. Тобто первісне значення — «узвишшя».

Стіл і символіка[ред.ред. код]

Стіл має широке поле символічних значень у європейській культурі. Стіл, за яким родина збирається на трапезу є символом дому і домашнього затишку. Традиція зустрічати гостей накритим столом робить стіл також символом гостинності.

Особливе символічне значення має круглий стіл. Завдяки округлій формі стола, жодна із сидячих за таким столом осіб не може опинитися у привілейованому положенні, тоді як звичайний прямокутний стіл має довші та вужчі сторони. Пов'язуваний з легендою про короля Артура і його лицарях, круглий стіл у висліді став символом порозуміння та народного єднання, зокрема у Польщі після проведених 1989 року переговорах за круглим столом.

Види столів[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Appendix:Proto-Slavic/stolъ. 
  2. а б Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009. 
  3. а б Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973.