Стіна комунарів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стіна коммунарів на кладовищі Пер-Лашез сьогодні

Стіна комунарів (фр. Mur des Fédérés — Стіна Федералів) — частина кам'яної стіни у північно-східної частині паризького кладовища Пер-Лашез, де 28 травня 1871 року були розстріляні 147 захисників Паризької комуни, які відмовилися скласти зброю. Стіна та її назва є символом мужністі, волі, прагнення відстоювати свої переконання до кінця.

Історія[ред.ред. код]

З 21 по 27 травня 1871 року тисячі озброєних захисників Паризької комуни були відтиснені версальськими військами з більшої частини Парижу у північно-східні квартали. Барикади, що були споруджені камунарами швидкоруч, пали одна за одною. Залишки захисників зосередились за стінами кладовища.

26—27 травня 1871 року на території кладовища проходили останні бої між комунарами та версальцями. Комунари захищались з допомогою десяти гармат, одна з батерей була встановлена на земляному валу перед могилою герозога де Морні, зведеного брата Наполеона III. Останній рукопашній бій зав'язався у секторі між могилами Шарля де Нодьє, Еміля Сувестра і Бальзака.

Останні комунари захищались на кладовищі Пер-Лашез, взявши у заручники декількох монахів. Камунари взяли багато заручників, та коли по ним відкрили вогонь, вбили всіх. Чудовий архітектурний ансамблю базиліка Сакре-Кер був споруджений на аби спокути гріхи комунарів. Під час боїв 27 травня загинуло більше тисячі комунарів. Вранці 28 травня 147 знесилених, голодних та поранених комунарів було розстріляно біля півнично-східної стіни кладовища.