Субару (телескоп)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Телескоп Субару
Subaru keck tels.jpg
Організація: Національна Астрономічна Обсерваторія Японії
Розташування: Мауна-Кеа, Гаваї
Висота: 4139 м[1]
Довжина хвилі: Optical/IR
Побудований: Завершений 1998
Стиль телескопа: Cassegrain
Діаметр: 8.3м[2]
Collecting area: ~53м²
Фокусна довжина: 15м
Монтування: альт-азимутальне
Купол: Циліндричний
Сайт: http://www.naoj.org/

Телескоп Субару 8,2-метровий оптичний телескоп, що належить японській Національнцій астрономічній обсерваторії, але розташований в обсерваторії Мауна-Кеа, на однойменному вулкані, в Гаваї. Телескоп знаходиться на висоті 4139 метрів над рівнем моря. Свою назву телескоп отримав від слова «Субару», яке є рідною японською назвою скупчення Плеляди в сузір'ї Тільця. Будівництво телескопа розпочалося у квітні 1991 р., перші наукові зображення були отримані в січні 1999. Дзеркало телескопа стало найбільшим монолітним дзеркалом в світі, перевершивши телескоп Very Large Telescope (8,2 м). Основна функція телескопу збирати світло. Субару має великий діаметр дзеркала. Після того, як фотони збираються, телескоп повинен зосередити їх в чітке зображення. Завдяки ретельному вибору конструкції телескопа, Субару був побудований так, щоб отримати максимально можливу роздільну здатність.[3]

Огляд[ред.ред. код]

Телескоп Субару, Мауна-Кеа, Гаваї

Субару - це дзеркальний телескоп системи Річчі-Кретьєна. Інструменти можуть бути змонотовані в кассергіанському фокусі нижче головного дзеркала, поблизу будь-якої з двох фокальних точок Несміта на поверхнях монтування телескопа, на які світло може бути направлене третинним дзеркалом, або ж, що рідше для великих телескопів, в головному фокусі, замість вторинного дзеркала аби забезпечити широке поле зору, потрібне для глибоких ширококутових оглядів. [4]

У 1984 році Університет Токіо сформував інженерно-робочу групу для вивчення концепції 7,5-метрового телескопа. У 1985 році Японський астрономічний комітет надав пріоритетну увагу розробці "Japan National Large Telescope" (JNLT), а в 1986 році  Університет Токіо підписав угоду з Гавайським Університетом, щоб побудувати телескоп на Гаваях. У 1988 році в результаті реорганізації астрономічної обсерваторії університету Токіо була утворена японська національна астрономічна обсерваторія, для спостереження за JNLT та іншими великими національними проектами по астрономії.

Будівництво телескопа почалося в квітні 1991 року, а пізніше в тому ж році, громадський конкурс дав йому свою офіційну назву "Subaru Telescope." Будівництво було завершено в 1998 році, а перші наукові знімки були зроблені в січні 1999 року. [5][6]

Багато надсучасних технологій було розроблено в телескопі. Наприклад, 260 приводів, контрольовані копм'ютером, тиснуть на головне дзеркало ззаду, щоб виправити його викривлення, коли телескоп змінює свій напрям також будова телескопу має форму, яка мінімізує турбулентність повітря, щоб покращити якість астрономічних зображень. Субару є одним з небагатьох надсучасних телескопів, з якими коли-небудь працювали з неозброєним оком.

Субару є основним інструментом в пошуку дев’ятої планети, яку планують повністю дослідити в межах п'яти років.[7]

Нещасні випадки під час будівницства[ред.ред. код]

В двох окремих інцидентах загинули чотири робочих при будівництві телескопа. 13 жовтня 1993 року 42-річний Пол  Лоуренс був смертельно поранений, коли на нього перекинувся навантажувач. 16 січня 1996 року, іскри від зварки запалили ізоляцію, яка жевріючи створила шкідливий дим, який вбив  Марвіна Арруда, Рікі Дель Розаріо і Уоррена Кaлeo, і відправив двадцять шість інших працівників до лікарні в Хіло. Всіх чотирьох працівників увічнено на меморіальній дошці.

Інструменти[ред.ред. код]

Декілька камер і спектрографів можуть бути встановлені на чотирьох фокальних центрах телескопа Subaru для спостережень у видимому і інфрачервоному діапазонах довжин хвиль.

Мульти-об’ктна Інфрачервона камера і спектрограф:

Камера і спектрограф з можливістю приймати спектри декількох об'єктів одночасно, встановлюється на кассегреновскому фокусі.

Інфрачервона камера і спектрограф:

Камера встановлена на ІЧ-фокусі Нйесміта.

Середня інфрачервона камера і спектрометр:

Камера і спектрометр з можливістю вивчення холодного міжзоряного пилу, встановлюється на кассегреновскому фокусі.

Високодисперсний спектрограф:

Спектрограф, який прпцює в видимій облсті встановлений на оптичному фокусі Несміта.

Дослідження[ред.ред. код]

Знімок телескопом Субару.png

Група дослідників за допомогою телескпа Субару виявила близько 80 молодих галактик, які існували в ранньому всесвіті близько 1,2 мільярди років після Великого вибуху. Команда наукоців зробила докладний аналіз даних зображень цих галактик. За допомогою подальших досліджень з використанням комп'ютерного моделювання, група виявила, що видовжені структури галактик можуть бути відтворені, якщо дві або більше галактик розташовуються в безпосередній близькості одна до одної.

Ці результати переконливо показують, що 1,2 мільярди років після Великого вибуху, галактичні скупчення в молодому всесвіті росли, щоб стати великими галактиками за рахунок злиття. Дане дослідження було проведено в рамках програми космічного телескопу Хаббла (HST), "Cosmic Evolution Survey (COSMOS)".

Коронографічна екстремальна адаптивна оптична система Субару[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Physical parameters of Subaru Telescope. National Astronomical Observatory of Japan. 
  2. Corning Museum of Glass - Telescopes and Mirrors. Cmog.org. Процитовано 2010-09-22. 
  3. The Subaru Telescope. web-japan.org. Процитовано 2010-09-22. 
  4. Specifications. Subaru Telescope". Процитовано 2010-09-22. 
  5. A Brief History of Subaru. Naoj.org. Процитовано 2010-09-22. 
  6. French, Howard W. (1999-09-19). On Hawaii, A Telescope Widens Orbit Of Japanese. Japan; Hawaii; Mount Mauna Kea (Hawaii): Nytimes.com. Процитовано 2010-09-22. 
  7. Hand, Eric (20 January 2016). Astronomers say a Neptune-sized planet lurks beyond Pluto. Science. Процитовано 20 January 2016. 

Посилання[ред.ред. код]