Судова система

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Судо́ва система — сукупність судових органів певної держави, організована національним правом з урахуванням територіальності та, як правило, спеціалізації. Судова система в особі її посадових осіб (суддів) — єдиний і повноважний носій судової влади.

Судова система — частина державного апарату, але повинна володіти високим ступенем незалежності від інших державних органів. Вона виступає арбітром у спорах про право[1] і основним важелем системи стримувань і противаг у державній владі.

Побудова судової системи (тобто судоустрій) у різних країнах залежить від конкретних умов історичного розвитку судочинства, розміру самої країни, особливостей правової системи. Проте, завжди і всюди основна задача судової системи — безпосереднє здійснення правосуддя.

Судові системи розвинених країн часто передбачають розподіл судів на загальні та спеціалізовані — в залежності від характеру справ та особи обвинуваченого. Також, нормальним вважається наявність хоча б трьох інстанцій для перегляду справ і забезпечення ефективного оскарження рішень. Очолює систему головний суд країни — як правило, Верховний суд.

Подекуди (Росія[ru], США[en]) існують військові суди (трибунали), до компетенції яких уходять справи про правопорушення, вчинені військовослужбовцями[2].

Поряд з судами, до судової системи можуть входити органи матеріально-технічного, фінансового забезпечення судочинства, кваліфікаційно-дисциплінарні органи. Питання про об'єм взаємозв'язку судів з прокуратурою у різних країнах вирішується по-різному.

Порівняння різних судових систем є предметом вивчення відповідного розділу науки компаративістики.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Теория государства и права: Учебник для вузов / Под ред. проф. В.М. Корельского, В.Д. Перевалова. — 2-е изд., изм. и доп. — Москва : НОРМА, 2002. — С. 144. — ISBN 5-89123-388-6.
  2. В Україні військові суди ліквідовані з 15 вересня 2010 року п. 4 Перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів»

Посилання[ред. | ред. код]

Судові системи різних країн…

...Японії
...Китайської Народної Республіки
...США; Судова система США
...Вірменії
...Папуа Нової Гвінеї
...Самоа
...Бутану
...Данії

...Болгарії
...Канади
...Киргизстану
...Нагірного Карабаху
...Єгипту
...Ніуе
...Маршаллових Островів
...Словаччини

...Італії
...Великої Британії
...Білорусі
...Бразилії
...Північної Кореї
...Азербайджану
...Грузії
...Бурунді

...Франції; Судова система Франції
...Німеччини
...Греції
...Нової Зеландії
...Уругваю
...Ірану
...Аргентини
...Аруби