Сукман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чоловік у сукмані. Виступ гурту Połoniny з міста Ряшів на 43-му тижні Бескидської культури в Живці.

Сукма́н, сукма́на (пол. sukmana, яке є контамінацією sukno і czekman, «верхній одяг, чекмінь») — старовинний слов'янський переважно чоловічий верхній одяг з розширеними донизу полами[1][2][3]. Подібний одяг був поширений і в Угорщині, де називався сокмань (угор. szokmány).

Сукман шився з доморобного сукна, довжиною сягав колін, довгі рукави доходили до зап'ястків, застібався на грудях. Сукно для сукманів фарбувалося рідко, частіше за все його колір залишали натуральним — сірим, коричневим.

Сукмани носили передусім селяни (хоча багатіші, наслідуючи шляхту, носили жупани). Сукман був як повсякденним, так і святковим одягом: у вихідному варіанті він прикрашався вишивкою, коміром, ґудзиками. У Польщі був одягом селян до 30-х років XX століття.

На Холмщині сукманою називали рід свити[3][4].

У Саратовській губернії сукманом називали сарафан з вовняної тканини, пофарбованої синьою фарбою. Також сукманом називають вовняний сарафан у Болгарії[5] і на Дону. Сукман донських козачок має короткі вузькі рукави, короткий прямий розріз на мідних ґудзиках, обшитий по краях широкою шовковою стрічкою (такою само, червоною або синьою прикрашався поділ; нижче, по самому його краю також червоною тасьмою), його підперезували широким вовняним пасом найчастіше червоного або синього кольору[6].

На сукман дуже схожий за кроєм зипун — старовинний російський верхній одяг.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сукман // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Сукмана // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. а б Сукмана // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  4. Сукман, Сукмана // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1966. — Т. 8, кн. XV : Літери Ст — Уц. — С. 1860. — 1000 екз.
  5. Жилина Н. В., Смирницкая Е. В. Большая российская энциклопедия : [в 36 т.] / председ. ред. кол. Ю. С. Осипов, отв. ред. С. Л. Кравец. — М. : Науч. изд-во «БРЭ», 2015. — Т. 29. Румыния — Сен-Жан-де-Люз. — 768 с. — ISBN 978-5-85270-366-8. (рос.)
  6. Одежда донских казачек: стереотипы и реальность (Алёна Яблокова) (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]