Сула (притока Дніпра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сула
Сула біля села Печище (Сумський район)
Сула біля села Печище (Сумський район)
Витік біля с. Сули
Гирло Дніпро (Кременчуцьке водосховище)
Країни басейну Україна Україна
Сумська область
Полтавська область
Довжина 363 км
Площа басейну 19 600 км²
Притоки Терн, Хусь, Бишкінь, Хмелівка, Ромен, Олава, Бугайчиха, Лохвиця, Сулиця, Удай, Сліпорід, Оржиця, Булатець (праві);
Багачка, Артополот, Бобрик, Солониця, Бодаква (ліві).
Dnepr basin-Ukr.png
Сула у Вікісховищі

Сула́ — річка в Україні, в межах Сумської області (Сумський, Білопільський, Недригайлівський, Роменський р-ни) та Полтавської області (Лохвицький, Лубенський, Хорольський, Оржицький, Семенівський, Глобинський р-ни). Ліва притока Дніпра (басейн Чорного моря).

Опис[ред.ред. код]

Басейн річки Сула на гідрографічній мапі України

Довжина річки 363 км, площа басейну 19 600 км². Долина трапецієподібна, часто асиметрична; її ширина від вірхів'я до пониззя поступово зростає від 0,4—0,5 км до 10—11 км (найбільша — 15 км), лише на ділянці між гирлами Лохвиці та Удаю долина звужується до 4 км. Річище на всій протяжності звивисте, подекуди розгалужене, його пересічна ширина 10—75 м (на плесах до — 250 м), глибина пересічно 1,5—2 м. Заплава частково заболочена, є торфовища. Похил річки 0,2 м/км. Основне живлення — снігове. Замерзає у грудні, скресає з кінця березня — на початку квітня. Середня багаторічна витрата води р. Сула (м. Лубни) становить 29,5 м³/с. Мінералізація води змінюється протягом року: весняна повінь - 659 мг/дм³; літньо-осіння межень - 812 мг/дм³; зимова межень - 871 мг/дм³. Використовується для водопостачання; багата на рибу; в нижній течії (від Лубен) судноплавна. Є водосховища і чимало ставків.

Розташування[ред.ред. код]

Сула бере початок на південно-західних схилах Середньоруської височини, далі протікає Придніпровською низовиною. Тече спершу на захід, згодом поступово повертає на південний захід і південь. На проміжку від гирла Лохвиці до міста Червонозаводське річка тече на схід, після чого різко повертає на південний захід; у пригирловій частині тече на південь. Впадає до Дніпра (у Кременчуцьке водосховище) на захід від села Дем'янівки.

Основні притоки[ред.ред. код]

Праві: Терн, Хусь, Бишкінь, Хмелівка, Ромен, Олава, Бугайчиха, Лохвиця, Сулиця, Удай, Сліпорід, Оржиця, Булатець
Ліві: Багачка, Артополот, Бобрик, Солониця, Бодаква.

Великі населені пункти над Сулою[ред.ред. код]

Недригайлів, Ромни, Червонозаводське, Лубни.

Сула біля села Стара Мусіївка

Природоохоронні території[ред.ред. код]


Джерела[ред.ред. код]