Султан (прикраса)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Французький ківер з червоним султаном

Султа́н (від тур. sultan)  — оздоба з вертикально укріпленого пучка пір'я або кінського волосу на головних уборах, на головах коней[1]. Вживався як прикраса ківерів і касок у більшості європейських армій першої половини XIX століття.

В армії Російській імперії 1812—1814 років чорні султани були на ківерах гренадерів і стройових чинів гвардійської важкої піхоти; білі султани на ківерах і шапках використовувалися в легкій кавалерії і в гвардійській кінній артилерії. Музиканти (барабанщики, трубачі) відрізнялися султанами червоного кольору. Капелюхи офіцерів та генералів вбиралися особливими султанами у вигляді пучка півнячого пір'я (у піхоті — чорного, в кавалерії — білого, з домішкою чорного і жовтогарячого біля основи)[2]. Після 1881 року султан залишився тільки в парадній формі гвардійських гусарських полків і жандармів[3].

У наполеонівській армії червоні султани (поряд з червоними еполетами) були відрізнювальною ознакою елітних підрозділів — гренадерів і кірасирів. Солдати вольтижерських рот також могли носити жовті, зелені чи жовто-зелені султани.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Султан // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Энциклопедия «Отечественная война 1812 года». М.: Росспэн, 2004. С.869
  3. Султан, украшение // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)