Сур'яварман II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сур'яварман II
Сур'яварман II
Сур'яварман II на барельєфі в Ангкор-Ват
Правитель Кхмерської Імперії
1113 — 1145/1150
Попередник Дгараніндраварман I
Наступник Дгараніндраварман II
Народився 1094
Ангкор, Провінція Сиємреап, Камбоджа
Помер 1150
Ангкор, Провінція Сиємреап, Камбоджа
Відомий як політик
Країна Кхмерська імперія
Релігія Вайшнавізм

Сур'яварман II (кхмер. សូរ្យវរ្ម័នទី២), посмертне ім'я — Парамавішнулока — правитель кхмерської імперії від 1113 до 1145/1150 року, створив найбільшу культову споруду, одну з найважливіших археологічних пам'яток світу — Ангкор-Ват. Завдяки монументальній архітектурі, численним військовим кампаніям та відновленню сильної влади вважається найвизначнішим правителем Кхмерської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Внучатий племінник Гаршавармана III, 1112 року повалив Дгараніндравармана I. 1119 року був коронований вже зовсім старим Дівакарапандітою. Сур'яварман II був правителем-воїном, таким, як єгипетський фараон Тутмос III або шведський король Карл XII. Сур'яварман II об'єднав і централізував Камбоджу, кілька разів намагався вдертися до Дайв'єту. Про ті часи збереглись уривчасті й упереджені записи, на достовірність яких покластися неможливо. З них можна виокремити, з великою часткою ймовірності, що 1128 року Сур'яварман II зазнав поразки у війні з Дайв'єтом, який звільнився з-під китайського панування та мав серйозну силу, а 1132 року був змушений укласти мирний договір з тямами. Запобіг спробі захоплення держави монами з царства Лаво (нині Таїланд).

Від 1116 року Камбоджа відновила дипломатичні відносини з Китаєм.

Залишився в історії, і трохи пізніше став знаменитим на весь світ завдяки своєму творінню — храму Ангкор-Ват. У ньому він жив, і це було символом його величі й могутності. Завдяки цьому пам'ятнику отримав популярність як «Мікеланджело Сходу». Відповідно до хронік Кхмерська імперія за часів його правління простягалася на захід до кордонів бірманського царства Паган, на схід - до моря, на південь до кордонів держави Грахів, що була серцем півострова Малакка.

Останній запис, що припадає на правління Сур'явармана II, датований 1145 роком. Помер він, імовірно, 1150, під час невдалого походу в Дайв'єт.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Briggs, Lawrence Palmer. The Ancient Khmer Empire. Transactions of the American Philosophical Society, Volume 41, Part 1. 1951
  • Vickery, Michael, The Reign of Suryavarman I and Royal Factionalism at Angkor. Journal of Southeast Asian Studies, 16 (1985) 2: 226-244