Суспільне Чернівці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Суспільне Чернівці
Філія АТ «НСТУ» «Чернівецька регіональна дирекція»
Suspilne Chernivtsi (2022).svg
Країна Україна Україна
Зона мовлення Чернівецька область Чернівецька область
Час мовлення Цілодобово
Мова мовлення українська
Центр керування Чернівці
Формат
зображення
576i 16:9 (SDTV)
1080i (HDTV)
Дата початку
мовлення
1961
Цифровий
мультиплекс
MX-5
Засновник Кабінет Міністрів України
Власник(и) Національна суспільна телерадіокомпанія України
Споріднені канали Україна Перший
Україна Суспільне Культура
Сайт cv.suspilne.media
Чернівецька обласна державна телерадіокомпанія, серпень 2009 року
Логотип радіостанції «Буковина»

«Суспільне Чернівці» (Фі́лія АТ «НСТУ» «Чернівецька регіона́льна дире́кція»; раніше — «Чернівецька ОДТРК», «UA: Буковина») — українська регіональна суспільна телерадіокомпанія, філія Національної суспільної телерадіокомпанії України, до якої входять однойменний телеканал, радіоканал «Українське радіо Чернівці» та діджитал-платформи, які мовлять на території Чернівецької області.

Загальні дані[ред. | ред. код]

Телеканал «Суспільне Чернівці» й «Українське радіо Чернівці» розташовані за адресою:

вул. Головна, буд. 91, м. Чернівці—58001, Україна[1].

Студії містяться в технічно переобладнаній будівлі за адресою:

вул. Братів Руснаків, буд. 3, м. Чернівці—58001, Україна

Редакції працюють у спеціально зведеній будівлі за адресою:

вул. Ірини Вільде, буд. 5, м. Чернівці—58001, Україна

Менеджерка філії — Ольга Гришин-Грищук, продюсер — Максим Волошин[2].

Історія[ред. | ред. код]

Телевізійне мовлення в Чернівцях було розпочате в 1961 році. На базі діючого радіоцентру був організований телецентр.

Будівництво будівлі й монтаж телевізійної вежі розпочалися ще на рік раніше (1960) на горі Цецино. До жовтня 1961 року були завершені усі будівельні та монтажні роботи.

У будівлі телецентру містився тимчасовий апаратно-студійний комплекс з телевізійною студією 28 м² i малопотужний телевізійний передавач ТРСА. Перша телевізійна передача відбулася 25 жовтня 1961 року.

У квітні 1963 року було розпочато будівництво (реконструкція старої будівлі з прибудовою) нового студійного комплексу по вулиці Братів Руснаків, 3 (колишня вулиця Комунарів). У жовтні того ж року була впроваджена в експлуатацію радіорелейна лінія Р-60, по якій Чернівецька область отримала програму Центрального телебачення СРСР.

20 травня 1967 року нова телестудія чернівецького обласного телебачення була впроваджена в експлуатацію.

1981 року ропочався поступовий перехід на телевізійне мовлення в кольоровому зображенні (перші передачі записані в новому форматі були дитячими, як, наприклад «Чарівне горнятко»). В цьому ж році була впроваджена в експлуатацію пересувна відеозаписуюча станція, яка дала можливість проводити відеозапис з будь-якого об'єкта Чернівецької і сусідніх областей.

23 травня 2022 року в зв'язку з оновленням дизайн-системи брендів НСТУ телерадіокомпанія змінила назву на «Суспільне Чернівці»[3].

За час свого існування, «Суспільне Чернівці» декілька разів проводило заміну телевізійного обладнання, оновлювалось радіомовне обладнання, впроваджувались нові технічні засоби виробництва, змонтована і впроваджена станція комп'ютерної графіки.

Суспільне телебачення є основним новинним телересурсом про події Чернівецького краю в регіоні, Постійно триває поступове переоснащення матеріально-технічної бази радіо- i телевізійного мовлення, оновлення тематики й інформаційного наповнення телекомпанії.

Наповнення етеру[ред. | ред. код]

Створене в жовтні 1961 року Чернівецьке обласне державне телебачення за час, що минув, зусиллями своїх творчих кадрів: талановитими редакторами, режисерами та іншими працівниками, створила справжній «телелітопис» Буковини, набула великого досвіду підготовки телевізійних програм, які свого часу прикрашали Інтербачення, колишній всесоюзний телевізійний екран, програми УТ-1 і УТ-2.

Чернівецьке телебачення завжди брало найактивнішу участь в культурному житті Буковини й країни в цілому, було співзасновником і автором найяскравіших мистецьких телевізійних акцій у регіоні. Чернівецькі телевізійники першими в Україні запровадили передачі прямого ефіру, з телефонним контактом із телеглядачами. Буковинські телевізійники пишаються тим, що вони безпосередньо причетні до творчого зростання багатьох талановитих і відомих людей України, таких як Володимир Івасюк, Назарій Яремчук, Іван Миколайчук, Василь Зінкевич, Ян Табачник, Герой України Софія Ротару, перший Президент України Леонід Кравчук[4].

Довголітньою ведучою на каналі була заслужена артистка України Боровкова Олександра Степанівна.

Зараз (кінець 2000-х років), як і протягом усього свого існування, в програмах Чернівецького обласного телебачення висвітлюються політичні, економічні, культурні новини життя краю, країни та світу.

Серед програм Чернівецької ОДТРК, що постійно транслюються в місті та області (станом на кінець 2000-х років):

  • інформаційні: «Бізнес і час», «Україна — НАТО» та інші;
  • громадські та суспільно-політичні: «Толока», «Ради і громада» та інші;
  • культурні: «Палітра», «Святині Буковини», «Роздуми про сокровенне» та інші;
  • журналістські розслідування та тематичні: «Будьте здорові», «Невигадані історії»;
  • розважальні: «На музичній хвилі», «Країна Талантів»;
  • родинні та дитячі: «Буковинчики-Веселинчики», «Буковинська родина».

У структурі обласної держтелерадіокомпанії функціонує Головна редакція мовлення румунською мовою. Обсяг мовлення її становить майже 25% від загального обсягу телевізійних програм та проводового радіомовлення ЧОДТРК.

Журналісти[ред. | ред. код]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • У вересні 1970 року на Театральній площі міста Чернівці у прямому ефірі телепрограми «Камертон доброго настрою» прозвучала прем'єра пісні, що судилося стати радянським хітом і українським нітленним шлягером на всі часи — «Червона рута» Володимира Івасюка.
  • У 1971 році була створена спільна передача студії чернівецької телестудії та радянського центрального телебачення «Алло, ми шукаємо таланти» — під час показу якої буковинську «Смерічку», якою керував Левко Дутківський (нині Народний артист України), вперше побачило широке коло телеглядачів.
  • У 1976 році відбулася велика історична подія для Чернівецької телестудії — монтаж і введення в дію апаратної відеозапису. У архіві ЧОДТРК збереглась перша передача, перший відеосюжет, записаний за участю гурту «Червона Рута» і його солістки Софії Ротару, над якою працювала вже творча група.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]