Суфражизм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Велика Британія. Розповсюдження британської суфражистської газети 1910

Суфражи́зм — рух за надання жінкам однакових з чоловіками виборчих прав, що зародився в Англії наприкінці 19 — початку 20 століття.

Після спроби Дж. С. Мілля (Mill) клопотати про внесення положення про загальне виборче право у Другий Білль про реформу в 1867 р. почали створюватися спільноти, що агітували за поширення виборчого права на жінок, проте суфражистки мало досягли успіху в своїх спробах переконати в цьому членів парламенту.

У 1903 р. Емілія Пенкхорст заснувала Громадську і політичну спілку жінок, що, на відміну від виключно мирних методів суфражисток, допускала застосування насильницьких засобів, включаючи демонстрації, зрив дебатів у Палаті представників і публічних зібрань, а також знищення майна. Після невдалої спроби прийняти в 1911 р. закон про надання жінкам виборчих прав суфражистки все частіше стали вдаватися до насильницьких методів, а опинившись у в'язницях, влаштовували голодні страйки.

У 1913 р. Емілія Девісон покінчила життя самогубством, кинувшись на перегонах Дербі під королівського коня. Чи вдалося руху суфражисток сприяти боротьбі за надання жінкам виборчих прав — питання спірне, але очевидно, що практиковане ними насильство відштовхнуло від них поміркованих прихильників. Набагато важливішу роль у боротьбі за рівноправність жінок зіграла 1-а світова війна, яка довела, що жінки здатні виконувати ту ж роботу, що й чоловіки.

Незабаром після війни (1918 р.) відбулося прийняття Закону про виборців, який надав право голосу жінкам старшим 30 років.

У 1925 році закон Великої Британії визнав право матерів на своїх дітей.

Про суфражизм у художніх творах[ред.ред. код]

Серія книг про Мері Поппінс:

  • Mary Poppins, 1934
  • Mary Poppins Comes Back, 1935
  • Mary Poppins Opens the Door, 1943

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • О. Сорокопуд. Суфражизм // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.702 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред.ред. код]