Сухопутні війська Франції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Французька Армія
Armée de Terre
Логотип сухопутних військ Франції
На службі з 15 століття
Країна Франція Франція
Вид Збройні сили Франції
Чисельність

(2009)[1] 123,100 Регулярні частини
7,700 Іноземний легіон

18,350 Цивільні резерви
Прізвиська La grande muette
«Великий німий»
Гасло Honneur et Fidélité
«Честь і Вірність»
Війни

Столітня війна
Італійські війни
Тридцятирічна війна
Війна Аугсбургської ліги
Війна за іспанську спадщину
Війна за польську спадщину 1733-1735
Війна за австрійську спадщину
Семирічна війна
Війна за незалежність США
Французькі революційні війни
Наполеонівські війни
Кримська війна
Французько-австрійська війна
Французько-прусська війна
Перша світова війна
Друга світова війна
Колоніальні війни
Війна в Перській затоці (1990-1991)
Війна в Косово
Війна в Афганістані

І т.д.
Вебсайт defense.gouv.fr/terre(фр.)
Командування
Поточний
командувач
генерал Бертран Ракт-Мадо

Медіафайли на Вікісховищі

Сухопутні війська Франції (фр. Armée de Terre) — це сухопутна і найбільша компонента збройних сил Франції.

З 2010 року армія складається з регулярних частин чисельністю 123,100 солдатів, з 18,350 резервістів на неповний робочий день і 7,700 легіонерів.[1] Всі солдати є професіоналами, після скасування загальної військової повинності, що було затверджено в парламенті в 1997 р. і набуло чинності з 2001 року. Точно так само як повітряні сили, морські сили та національна жандармерія відтепер знаходиться під відповідальністю французького уряду. Поточний начальник штабу французької армії генерал Бертран Ракт-Мадо.

Історія[ред. | ред. код]

За часів Карла VII була встановлена перша постійна армія, з постійною регулярною заробітною платою.

З 1792 року, після повалення Старого порядку дореволюційної абсолютномонархічної Франції, армія почала називатися французькою революційною армією. Французькі війська цієї епохи вирізнялися революційним ентузіазмом, але погано оснащених і обмундированих вояків супроводжував змінний військовий успіх: від початкових катастрофічних поразок до видатних перемог під командуванням генералів Моро, Массена і Бонапарта.

За часів Наполеона, французька армія захопила більшу частину Європи під час Наполеонівських війн. У серпні 1914 року, французькі збройні сили нараховували 1 300 000 солдатів. Під час Першої світової війни французькі збройні сили досягли розміру 8 300 000 солдатів, з яких близько 300 000 прийшли з колоній. Під час війни близько 1,4 мільйона солдатів були вбиті. Це був найбільш смертоносний конфлікт в історії Франції. Основні генерали: Жозеф Жоффр, Фердинанд Фош, Шарль Марі Еммануель Манжен, Дежо, Філіпп Петен, Робер Жорж Нівель, Луї Франше д'Еспере, Распай та Моріс Саррай (див. Французька армія у Першій світовій війні).

На початку Першої світової війни, французька армія була одягнена в форму франко-прусської війни зразка 1870 року, зі стандартним головним убором — кепі, що не давали ніякого захисту від ворожого вогню. Однак з початком траншейної війни поранення голови стали серйозною проблемою. Тому в 1915 році був розроблений шолом Адріана, який захищав як від осколків снарядів, так і від шрапнелі (для чого уздовж осі шолома був встановлений гребінь).[2][3] Була прийнята уніформа з відлогою синього кольору для окопів і уніформа кольору хакі для іноземного легіону.

На початок Другої світової війни, кількість вояків у французькій армії була збільшена до 2 240 000 солдатів, згрупованих у 94 дивізій (20 з яких були активними, а решта 74 складалися з резервістів) від швейцарського кордону до Північного моря. Після 1945 року, незважаючи на величезні зусилля в Першій індокитайській війні в 1945–1954 роках і алжирської війни в 1954–1962 роках, обидві країни здобули незалежність від французького контролю.

Під час холодної війни, французька армія, хоча і не в складі військової командної структури НАТО, готувалася до оборони Західної Європи.[4]. У 1977 році французька армія перейшла від багатобригадних дивізій до менших дивізій, що складалися з п'яти батальйонів/полків кожна. Після 1977 року II французький корпус знаходився в Південній Німеччині, а також ефективно сформований резерв для Центральної армійської групи НАТО. У вісімдесятих роках двадцятого століття, штаб-квартира III французького корпусу була перенесена в Лілль і почали планувати використати його в підтримці Північна група армій НАТО. Сили швидкого реагування п'яти легких дивізій також призначалися як підкріплення сил НАТО. В кінці сімдесятих була зроблена спроба сформувати 14 легких піхотних дивізій резерву, однак цей план, який включав відновлення сто дев'ятої стрілецької дивізії, був надто амбіційним. З червня 1984 французька армія резерву складалася з 22 військових підрозділів, всі резервні підрозділи в управлінні якійсь області, сім бригад в галузі оборони, 22 спільних (міжармійних) дивізійних полків і 152-ї піхотної дивізії, що захищала місця запуску МБР.[5]

У лютому 1996 року президент Республіки вирішив перейти на професійну службу армії, і як частина змін, що виникли в результаті цього рішення, десять полків були розформовані в 1997 році.[6] Друга бронетанкова дивізія залишила Версаль 1 вересня 1997 року і була розташована в Шалон-ан-Шампань замість розформуваної 10-ї бронетанкової дивізії. 5 березня 1998 з урахуванням поточних структурних змін у французькій армії, міністр оборони вирішив розформувати III корпус, розпуск якого став чинним з 1 липня 1998 року.

Впродовж кінця 1990-х років, під час процесу професіоналізації, чисельність армії скоротилася з 236 000 в 1996 році (132 000 призовників) до приблизно 140 тисяч.[7] Станом на червень 1999 чисельність армії скоротилася до 186,000, у тому числі близько 70,000 призовників строкової служби. 38 з 129 полків було заплановано розпустити в порівнянні з 1997-99. Дев'ять «малих» дивізій попередньої структури і різні бойові бригади і бригади бойового забезпечення були замінені на дев'ять бригад бойових та бойового забезпечення. Сили швидкого реагування, корпуси п'яти невеликих дивізій швидкого реагування, сформовані в 1983 році, були теж розформовані, хоча кілька з їхніх підрозділів були пересформовані повторно.

Французькі солдати очікуванні нападу протягом року Перша битва на Марні, 1914

У 1999 році армія випустила Код французького солдата, який містить наступні приписи:

Ліві лапки (...) Майстер своєї сили, він поважає свого супротивника і обережний, щоб оберігати цивільне населення. Він підкоряється наказам, відповідно до законів, звичаїв війни та міжнародних конвенцій. (...) Він відкритий для світу і суспільства, і поважає відмінності глобальних спільнот. (...)[8] Праві лапки

Організація[ред. | ред. код]

Організація армії зафіксована в главі 2 розділу II книги II частини третьої Кодексу оборони, зокрема, в результаті кодифікації Указом 2000—559 від 21 червня 2000 року[9]

Відповідно до статті R.3222-3 Кодексу оборони,[10] до армії входять:

 • Начальник штабу армії (фр. Chef d'état-major de l'armée de terre (CEMAT)).
 • Штаб армії (фр. l'état-major de l'armée de terre (EMAT), дослівно — Генеральний штаб сухопутної армії), який дає загальне керівництво та управління всіма компонентами;
 • Інспекція армії (фр. l'inspection de l'Armée de terre);
 • Армійський відділ кадрів (фр. la direction des ressources humaines de l'armée de terre (DRHAT), дослівно — Керування людськими ресурсами сухопутної армії));
 • Сили;
 • Територіальна організація (5 областей: Іль-де-Франс, Північно-Західний, Південно-Західний, Південно-Східний та Північно-східний — фр. Île-de-France, Nord-Ouest, Sud-Ouest, Sud-Est et Nord-Est);[11]
 • Послуги;
 • Підготовки військових кадрів та інститути вищої освіти.

Армія поділена на корпуси, або армії. Вони включають в себе Морські війська, що складається з морської піхоти (фр. Infanterie de Marine), який включає парашутні полки, такі як фр. 1er RPIMa і полки легкої кавалерії такі, як RICM, морська артилерія (фр. Artillerie de Marine), Французький Іноземний Легіон (фр. Légion étrangère), Відділення броньованої кавалерії (фр. Arme Blindée Cavalerie), артилерія, фр. Aviation Légère de l'Armée de Terre (ALAT, що перекладається як Легка Авіація Сухопутної Армії), у тому числі бойові вертольоти, Військові інженери (фр. Génie Militaire); піхоти, яка включає в себе Альпійські Мисливці, піхота гірських фахівців, технічне обслуговування (фр. Matériel); логістика (поїзд), сигнали (передачі) і комісаріат (Комісаріат сухопутної армії).

Оперативна організація армії поєднує військові одиниці з різних корпусів, в 17 бригадах під командуванням фр. Commandement des Forces Terrestres — командування сухопутними силами. У 2011 році командування сухопутними силами керує фр. Corps de réaction rapide France — французьким корпусом швидкого реагування, двома Etat-Major des Forces — генеральними штабами (штаб рівня дивізії), першою механізованою бригадою, другою бронетанковою бригадою, третьою механізованою бригадою, шостою легкою бронетанковою бригадою, сьомою бронетанковою бригадою, дев'ятою морською легкою бронетанковою бригадою, 11 парашутною бригадою та двадцять сьомою бригадою гірської піхоти.

Бригади[ред. | ред. код]

 • 2-га бронетанкова бригада (фр. 2e brigade blindée) Illkirch
 • 7-ма бронетанкова бригада (фр. 7e brigade blindée) Besançon
 • 1-ша механізована бригада (фр. 1re brigade mécanisée) Châlons-en-Champagne
 • 3-тя механізована бригада (фр. 3e brigade mécanisée) Clermont-Ferrand
 • 6-та легка бронетанкова бригада (фр. 6e brigade légère blindée) Nîmes
 • 9-та морська легка бронетанкова бригада (фр. 9e brigade légère blindée de marine) Poitiers
 • 11-та парашутна бригада (фр. 11e brigade parachutiste) Toulouse
 • 27-ма гірська піхотна бригада (фр. 27e brigade d'infanterie de montagne) Varces
 • 1-ша бригада матеріально-технічного забезпечення (фр. 1re brigade logistique) Montlhéry
 • Бригада сухопутних спеціальних сил (фр. Brigade des forces spéciales Terre) Pau
 • Бригада зв'язку і підтримки командування (фр. Brigade de transmissions et d'appui au commandement) Douai
 • Розвідувальна бригада (фр. Brigade de renseignement) Haguenau
 • Франко-німецька бригада (фр. Brigade franco-allemande) Müllheim

Обладнання[ред. | ред. код]

Піхотні обладунки та бойова система[ред. | ред. код]

Назва (Найменування) Країна випуску (Походження) Тип Примітки
Шолом СПЕКТРА Франція Франція Захисний шолом Використовує волокно СПЕКТРА компанії Honeywell,[12] побудований компанією CGF GALLET.
FÉLIN Франція Франція Бойовий набір піхотинця фр. Fantassin à Équipement et Liaisons Intégrés — Піхотинець з інтегрованим обладнанням та комунікацією, розроблений компанією Safran, 31,455 одиниць будуть доставлені.[13]
СКОРПІОН Франція Франція Програма схожа на МБС фр. Synergie du COntact Renforcé par la Polyvalence et l'InfovalorisatiON — Синергія більше контактів з універсальністю і оцінкою інформації, проект, що буде розроблено компанією Thales Group разом з компаніями Safran і Nexter.[14]

Стандартний набір зброї[ред. | ред. код]

Стандартний набір зброї Країна випуску (Походження) Тип Калібр Примітки
Пістолети
PAMAS-G1 Італія Італія/Франція Франція Стандартний службовий пістолет 9 мм Модифікована версія Беретти 92, яка також називається Беретта 92Ґ
MAC-50 Франція Франція Запасний службовий пістолет 9 мм Колишній стандартний службовий пістолет ще досі використовується для навчання та інших цілей.
Гвинтівки
FAMAS Франція Франція Стандартна службова гвинтівка 5.56 мм Стандартна французька гвинтівка. ФАМАС може стріляти гвинтівковими гранатами такими, як AC58 або APAV40.
Карабін M4 США США Зброя для спецоперацій 5.56 мм Випущена для деяких підрозділів спецназу. Карабін M4 може використовувати різні додатки.
Снайперські гвинтівки
FR F2 Франція Франція Стандартна снайперська гвинтівка 7,62 мм Найбільш часто використовувана снайперська гвинтівка у французькій армії
PGM Hecate II Франція Франція Важка снайперська гвинтівка 12,7 мм Найбільша снайперська гвинтівка французької армії
Піхотні міномети
LGI Mle F1 Франція Франція Міномет-гранатомет Див примітку Може стріляти або вибуховими гранатами калібру 51 мм, димовими гранатами калібру 51 мм або світловими гранатами калібру 47 мм, що спалахують
LLR 81 мм Франція Франція Міномет 81 мм Існує в різних версіях
Піхотні кулемети
FN Minimi Бельгія Бельгія Кулемет 5,56 мм Ручний кулемет
Браунінґ M2 США США Кулемет 12,7 мм Великокаліберний кулемет
Станкові кулемети
AA-52 кулемет Франція Франція Кулемет 7,62 мм Станковий кулемет для автомобіля
FN MAG Бельгія Бельгія Кулемет 7,62 Станковий кулемет для вертольота

Портативні ракети[ред. | ред. код]

Найменування Походження Тип Примітки
Протитанкові ракети
FGM-148 Javelin США США Важка протитанкова ракета Франція замовила 76 пускових установок і 380 ракет щоб доповнити свій комплект протитанкових ракет
MILAN (протитанкова ракета) Франція Франція/Німеччина Німеччина Стандартна протитанкова ракета Існує в різних версіях, може бути встановлена на автомобіль
Егух Франція Франція Протитанковий ракетний ближнього бою Має обмежені можливості проти вертольота.
AT4 Швеція Швеція Легка протитанкова зброя Легка, 84 мм каліберна одноразова пускова установка, названа у Франції фр. "Anti Blindé Léger" — проти легкоброньованих танків.
Ракети класу «земля-повітря»
Містраль ракета Франція Франція Ракета класу «земля-повітря» Може бути встановлена на транспортні засоби

Гусеничні бронемашини[ред. | ред. код]

Найменування Походження Тип Кількість Примітки
Основні бойові танки
AMX-56 Leclerc Франція Франція Основний бойовий танк 406 Різні партії використовуються в даний час, 82 застарілі моделі можуть бути списані
Ремонтно-евакуаційні машини
Leclerc MARS Франція Франція Евакуатор 20 Ремонтно-евакуаційна машина, варіант зразка Леклерк MBT
БМП
AMX-10P Франція Франція Бойова машина піхоти 1,050 Гусенична бойова машина піхоти, буде замінена на Véhicule blindé de combat d'infanterie
BVS 10 Швеція Швеція/Велика Британія Велика Британія Гусеничний бронетранспортер-всюдихід 150 На озброєнні кулемет калібру 12,7 мм

Колісні броньовані машини[ред. | ред. код]

Найменування Походження Тип Кількість Примітки
AMX-10 RC Франція Франція Колісний винищувач танків 256
ERC 90 Sagaie Франція Франція Мобільний колісний броньовик 192
БМП
Véhicule blindé de combat d'infanterie — БМП Франція Франція Колісні бойова машина піхоти 200 Також відомий як VBCI, замінить AMX-10P. 600 були замовлені понад вимогу 700 транспортних засобів.
Транспортні засоби
Véhicule de l'Avant Blindé Франція Франція Бронетранспортер 4,000 Найбільш часто використовуваний персоналом французької армії БТР. Буде замінений іншим транспортним засобом, це буде визначено з 2015 року і надалі.
Petit Véhicule Protégé Франція Франція Легкий БТР 1,500 до 2015 року Легкий чотириколісник
Véhicule Blindé Léger Франція Франція Всюдихід 4x4. 1,100 Транспортний засіб 4x4, буде замінений на VBR
Aravis Франція Франція Бронетранспортер 15 Бронетранспортер для інженерного війська
Sherpa 3 Франція Франція Легка тактична військова вантажівка 33 Наступник моделі Sherpa 2
Транспортні засоби з протимінним захистом
Buffalo (MPCV) США США/ПАР ПАР Транспортний засіб з протимінним захистом 5 Куплений для операцій в Афганістані

Колісна техніка[ред. | ред. код]

Найменування Походження Тип Кількість Примітки
Вантажні автомобілі
ACMAT Франція Франція Багатоцільова вантажівка
ОДВ Франція Франція Мобільний міст
Піхотні машини
Peugeot P4 Франція Франція Всюдихід 13,500 Буде замінений на PVP
Мотоцикли
Cagiva 350 T4E Італія Італія Легкий розвідувальний мотоцикл

Артилерія[ред. | ред. код]

Найменування Походження Тип Кількість Примітки
Самохідні гаубиці
AMX 30 AUF1 Франція Франція Гусенична самохідна артилерія 134 На основі шасі AMX-30
CAESAR Франція Франція Колісна самохідна артилерія 77 Колісна артилерія
Буксирувана артилерія
TRF1 Франція Франція Буксирувана артилерія 105 Буксирувані 155 мм каліберні гармати.
RTF1 Франція Франція Буксирувана мортира 361 Буксирувана 120-мм каліберна мортира
Системи залпового вогню
М270 РСЗВ США США Залпові ракети 44 Деякі були вилучені, однак 44 одиниці досі працюють

Вертольоти[ред. | ред. код]

Вертоліт Походження Тип Кількість[15] Примітки
Ударні вертольоти
Eurocopter Tiger Франція Франція/Німеччина Німеччина Ударний вертоліт 67[15] 56 на замовлення (2010)
Транспортні вертольоти
NH-90 Франція Франція/Німеччина Німеччина/Італія Італія/Нідерланди Нідерланди Транспортний вертоліт 0[15] 34 на замовлення для французької армії легкої авіації, з можливістю дозамовити ще 34 штуки
EC 725 Super Cougar Франція Франція Транспортний вертоліт 8[15]
AS 532 Cougar Франція Франція Вертоліт багатоцільового призначення 19[15]
PumaSA/IAR330 Франція Франція Транспортний вертоліт 93[15]
Легкі вертольоти
Газель Франція Франція Розвідувальний гелікоптер 204[15]
Fennec Франція Франція Тренувальний вертоліт 18[15]

Літаки[ред. | ред. код]

Найменування Походження Тип Кількість Примітки
Socata TBM 700 Франція Франція Транспортний літак 11[15] Використовується для VIP-персон
Pilatus PC-6 Швейцарія Швейцарія Навчальний літак 5[15] Використовується для навчання

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Архівована копія. Архів оригіналу за 12 червня 2010. Процитовано 14 листопада 2011. 
 2. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 липня 2011. Процитовано 17 листопада 2011. 
 3. Архівована копія. Архів оригіналу за 31 грудня 2013. Процитовано 17 листопада 2011. 
 4. англ. David Isby and Charles Kamps, Armies of NATO's Central Front, Jane's Publishing Company, 1985
 5. Isby and Kamps, 1984, p.111, 162
 6. Terre Magazine No.95, June/July 1998, p. 26-7
 7. Jane's Defence Weekly 31 July 1996 and 13 March 1996, International Defence Review July 1998
 8. Оригінал французькою: (...) Maître de sa force, il respecte l'adversaire et veille à épargner les populations. Il obéit aux ordres, dans le respect des lois, des coutumes de la guerre et des conventions internationales. (...) Il est ouvert sur le monde et la société, et en respecte les différences. (...)  : [1] [Архівовано 2004-06-22 у Archive.is]
 9. Version du décret avant abrogation. Архів оригіналу за 4 червня 2011. Процитовано 17 листопада 2011. 
 10. CDEF(R), numéro=R3222-3|texte=Code de la défense, art. R.3222-3
 11. CDEF(R) numéro=R1212-4, Code de la défense, art. R.*1212-4.
 12. [2] [Архівовано 7 квітня 2010 у Wayback Machine.]"Casque Modèle Spectra".
 13. [3] [Архівовано 15 листопада 2008 у Wayback Machine.]"Safran's page on the FELIN".
 14. [4] [Архівовано 27 листопада 2011 у Wayback Machine.]"Thales to design the SCORPION system, news from Le Figaro".
 15. а б в г д е ж и к л «Світові Повітряні Сили 2010». Сторінка 17. Flightglobal.com, 31 липня 2011.

Посилання[ред. | ред. код]