Сухопутні черепахи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сухопутні черепахи
Балканська черепаха
Балканська черепаха
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Черепахові (Testudines)
Підряд: Прихованошийні черепахи (Cryptodira)
Родина: Сухопутні черепахи (Testudinidae)
Gray, 1825
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Testudinidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Testudinidae
EOL logo.svg EOL: 8132
ITIS logo.svg ITIS: 173852
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8487
Fossilworks: 37739

Сухопутні черепахи (Testudinidae) — родина черепах, що об'єднує 16 родів та 58 видів. Деякі вчені зараховують цих черепах до окремої надродини Testudinoidea. Найбільшим представником цієї родини була вимерла Testudo atlas, яка 2,2 м завдовжки.

Опис[ред. | ред. код]

Загальний розмір у різних родів та видів цієї родини коливається від 7 см до 1,30 м. Значній кількості видів притаманний статевий диморфізм. Жива вага може сягати 400 кг. Голова зверху вкрита великими симетричними щитками. Панцир опуклий, задні ноги товсті, стовпоподібні. Представники цієї родини наділені міцним кістковим панциром, який вкрито товстими роговими щитками з чіткими концентричними шарами на поверхні. Невральні кісткові пластинки, що розташовані посередині спини, мають 6-ти або поперемінно 4—і 8-кутну форму. Зазвичай у них є 2 метаневральні пластинки. Крайових (маргінальних) щитків — 11 пар, рідше 12. З додаткових інфрамарганальних щитків можуть бути тільки пахвовий й паховий. Пластрон міцно з'єднаний з карапаксом кістковим швом. На кожному пальці не більше двох фаланг. Вони зрощені і тільки кігті залишаються вільними; плавальних перетинок немає.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Це суто наземні, суходольні черепахи. Віддають перевагу степам, саванам, пустелям, напівпустелям. Водночас є роди, що мешкають у вологих тропічних лісах. Досить повільні швидкість до 0,27 км на годину), при небезпеці ховають голову під панцир. Здебільшого травоїдні, інколи можуть вживати хробаків та личинки комах.

Відкладають до 30 яєць. У деяких видів самиці можуть робити декілька кладок за сезон. Молоді черепашата з'являються через 60—120 днів.

Тривалість життя коливається від 50 до 100 років, зафіксовані деякі випадки, коли ці черепахи досягали 150-річного віку.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкають у Північній та Південній Америці, Європі, Африці, Азії, на острові Мадагаскар, Галапагоських й Сейшельських островах.

Роди[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]