Схованошиї черепахи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схованошиї черепахи
Dipsochelys dussumieri
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Амніоти (Amniota)
Завропсиди (Sauropsida)
Підклас: Анапсиди (Anapsida)
Ряд: Черепахи (Testudines)
Підряд: Схованошиї черепахи (Cryptodira)
Cope, 1868
Родини
Посилання
Вікісховище: Cryptodira
Віківиди: Cryptodira
EOL: 46559463
ITIS: 948943
NCBI: 8464
Fossilworks: 37622

Схованоши́ї черепа́хи[1] (Cryptodira) — найбільший підряд черепах, що поєднує 6 родин.

Опис[ред. | ред. код]

Схованошиї черепахи здатні втягувати шию і голову під панцир, згинаючи шию S-подібно у вертикальній площині. У зв'язку з цим шийні хребці позбавлені поперечних відростків (або вони рудиментарні). У деяких видів, що мають дуже велику голову, під панцир втягуються тільки шия і потилиця. Тазові кістки не зрощені з панциром. Пластрон укритий 11–12 роговими щитками.

Еволюція і розвиток[ред. | ред. код]

Вважається, що в період середнього тріасу ці тварини мешкали тільки в болотистій місцевості, але з часом пристосувалися жити як на суходолі, включно з пустельними та лісостеповими областями, так і у водоймах. Крім того, їхньому виживанню сприяло те, що вони харчувалися різноманітним кормом — рослинним і тваринним[2].

Предки кайманових черепах жили в еоцені, тобто приблизно 38–55 мільйонів років тому. Дослідивши останки цих тварин, учені дійшли висновку, що панцир давніх кайманових черепах був досить м'яким, у зв'язку з чим ці плазуни не могли захиститися в разі нападу хижаків. Щоб не стати їхньою здобиччю, вони воліли нападати першими, проявляючи невластиву черепахам агресивність. До речі, сучасні кайманові черепахи поводяться подібним же чином. Саме тому в домашніх тераріумах їх не тримають.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширені по всьому спекотному і помірному поясу земної кулі крім Австралії. У Південній та Центральній Європі, Передній Азії звичайним видом є болотна черепаха європейська.

Таксономія[ред. | ред. код]

До цього підряду відносяться слонові черепахи завдовжки до 1,2 метра. Крім трьох родин, що включають по 1-2 види, сюди входять також дві найбільших родини прісноводних черепах (85 видів) і суходільні черепахи (37 видів). Загальне число видів схованошиїх досягає 148, що складає ⅔ всіх видів черепах.

Класифікація[ред. | ред. код]

Підряд включає: [3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Маркевич, О. П. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. Номенклатура. — Київ : Наук. думка, 1983. — С. 243.
  2. Історія походження черепах. Архів оригіналу за 7 березня 2016. Процитовано 23 травня 2011.
  3. Anquetin, J. R. M. (2012). Reassessment of the phylogenetic interrelationships of basal turtles (Testudinata). Journal of Systematic Palaeontology. 10: 3. doi:10.1080/14772019.2011.558928.