Східна смуга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Східна смуга — земля між річкою Уругвай та Атлантичним океаном

Східна смуга (ісп. Banda Oriental) — історично-географічна область у Південній Америці.

Історія та географія[ред. | ред. код]

Термін «Східна смуга» з'явився у XVII столітті: тим терміном жителі Асунсьйона позначали територію на північ від Ла-Плати, від східного берега річки Уругвай до Атлантичного океану. На півночі межею Східної смуги слугував південний кордон регіону Ґуайра. Нині на тій території розташовані держава Уругвай, а також бразильські штати Ріу-Гранді-ду-Сул й Санта-Катарина (частково).

1618 року територія Східної смуги була підпорядкована іспанському губернаторству Ріо-де-ла-Плата, однак 1680 року португальці заснували на її південному узбережжі Колонію-дель-Сакраменто, й ті землі стали ареною боротьби між іспанцями й португальцями. 1750 року між країнами було укладено Мадридський договір, за яким південна частина тих земель закріплювалась за Іспанією, а північна («Сім східних місій») — за Португалією, однак Договір в Ель-Пардо 1761 року скасував Мадридський договір. 1777 року було підписано Договір у Сан-Ільдефонсо, відповідно до якого, в обмін на поступки в Бразилії, Іспанія отримала всю Східну смугу, яку було включено до складу віце-королівства Ріо-де-ла-Плати. Ще 1751 року для захисту Східної смуги було створено окреме губернаторство Монтевідео.

1810 року в результаті Травневої революції Ріо-де-ла-Плата проголосила незалежність, ставши державою Об'єднані провінції Ріо-де-ла-Плати. 1813 року на території Східної смуги була створена Східна провінція з адміністративним центром у Монтевідео. 1817 року Східна провінція була окупована Сполученим королівством Португалії, Бразилії й Алгарве. 18 липня 1821 року Східна смуга була офіційно анексована Бразилією й отримала назву Сісплатина; при цьому північні частини Східної смуги були приєднані до інших бразильських штатів.

1822 року Бразилія стала незалежною державою. В серпні 1825 року Тридцять три Орієнтальці підбурили повстання в Сісплатині, що призвело до аргентино-бразильської війни. 1828 року відповідно до договору в Монтевідео в південній частині Східної смуги було створено незалежну державу Уругвай.

Джерела[ред. | ред. код]