Східний блок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Східний блок

Східний блок або Радянський блок — термін, який використовувався у міжнародних ЗМІ в часи холодної війни для означення країн-сателітів та військових союзників СРСР, в першу чергу країн-членів Варшавського пакту у Східній Європі, а також соціалістичних країн Азії, які мали з СРСР двусторонні воєнні договори, — такі як, Монголія, Північний В'єтнам, КНДР і до певного часу КНР.

Історія[ред.ред. код]

Виник після закінчення Другої світової війни як результат розбудови Сталіним Ялтинсько-Потсдамської системи — насадження в країнах «радянської зони впливу» маріонеткових комуністичних режимів, та складання з номінальними урядами цих країн військового союзу в першу чергу проти країн демократії Західної Європи та США.

В 1948 році Східний блок покинула Югославія, в 1960 році — Албанія.

Східний блок завершив своє існування після Оксамитової революції та об'єднання Німеччини в 1990 році.

Рада економічної взаємодопомоги[ред.ред. код]

Основна стаття: Рада економічної взаємодопомоги

Найважливішу інтеграційну роль виконували економічні структури РЕВ.

Варшавський договір[ред.ред. код]

Основна стаття: Варшавський договір

Східний блок був оснований не тільки на ідеологічній та економічній близькості соцкраїн, але також на угодах про колективну взаємодопомогу при потенційному нападі блоку НАТО.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • О. С. Пархомчук. Ялтинсько-потсдамська система міжнародних відносин // Українська дипломатична енциклопедія : у 2 т. / Л. В. Губерський (голова). — К. : Знання України, 2004. — Т. 2. М — Я. — 812 с. — ISBN 966-316-045-4.
  • О. Пархомчук. Ялтинсько-потсдамська система міжнародних відносин // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.797 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред.ред. код]