Східницьке родовище мінеральних вод

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Східницьке родовище мінеральних вод
Міні-бювет свердловини №2
Міні-бювет свердловини №2
49°13′25″ пн. ш. 23°21′11″ сх. д. / 49.22361° пн. ш. 23.35306° сх. д. / 49.22361; 23.35306Координати: 49°13′25″ пн. ш. 23°21′11″ сх. д. / 49.22361° пн. ш. 23.35306° сх. д. / 49.22361; 23.35306
Розташування: Україна Україна
Львівська область
Найближче місто: Східниця
Східницьке родовище мінеральних вод. Карта розташування: Львівська область
Східницьке родовище мінеральних вод

Східницьке родовище мінеральних вод — родовище мінеральних вод, розташоване Львівської області навколо та у смт. Східниця, що адміністративно підпорядковується Бориславській міській раді. Більшість джерел розташовані на території Національного природного парку «Сколівські Бескиди». Тектонічна диспозиція родовища — Орівська скиба Скибової зони Українських Карпат. У Східницькому родовищі мінеральних вод налічується 38 джерел та 17 свердловин, з яких 10 джерел та 3 свердловини відкриті для відвідувачів.

Історія[ред. | ред. код]

З давніх-давен відоме джерело в лісі[1], неподалік в'їзду у Східницю з Борислава, з якого витікала вода з запахом сірководню. У 1950-их роках вивченням цього джерела та пошуком нових зайнявся місцевий пенсіонер Омелян Стоцький. У 1957 році, за його запитом, у лабораторії Бориславського нафтогазового управління були проведені аналізи, які підтвердили, що вода з джерельця належить до типу «Нафтуся».

У 1965 році, на запрошення Стоцького, до Східниці, для дослідження родовища мінеральних вод, приїхало двоє спеціалістів-аналітиків з Одеського науково-дослідного інституту курортології та фізіотерапії. Та вони взяли проби не з джерела №1, а з потічка, в який стікали води від нафтової свердловини. Того ж року з Головного управління лікувально-профілактичної допомоги Міністерства охорони здоров'я УРСР, Омеляну Стоцькому надійшла офіційна відповідь:[2]

« При проведенні експериментальних дослідів на тваринах отрамана негативна характеристика цих вод. Крім цього, це джерело має малий дебіт, розташоване посередині великого скотомогильника
Оригінальний текст (рос.)
При проведении экспериментальных исследований на животных получена отрицательная характеристика этих вод. Кроме того, этот источник имеет малый дебит, расположен в центре большого скотомогильника
«
Джерело №1 сьогодні

У 1966 році головний лікар Східницької лікарні Степан Дуда зважився на експеримент. З'їздивши до Львова, умовив урологічних хворих, приречених на видалення нирки, тричі на день перед їжею пити по 200 г трохи підігрітої води з джерела №1. Через три тижні, після повторної діагностики, медики констатували: оперативне втручання хворим не потрібне — у сечі з'явився пісок у великій кількості, а в декого почали виходити камінці. Це був блискучий результат. Тим часом Стоцького і Дуду запросили на колегію Міністерства охорони здоров'я. У півторагодинному виступі першовідкривач східницьких мінеральних джерел піддав нищівній критиці вердикт Одеського інституту курортології, посилаючись на результати лікування хворих в Східницькій лікарні. Рішенням колегії Мінздоров'я №498 від 13 жовтня 1966 року подальше вивчення мінеральних вод Східниці було доручене фахівцям кафедри нормальної фізіології Львівського медичного інституту під керівництвом Якова Павловича Склярова із залученням фахівців Чернівецького медичного інституту та Львівського науково-дослідного інституту епідеміології і мікробіології.

Невеликий науковий колектив протягом 19661968 років проводив експериментальні і клінічні дослідження хворих на базі Східницькой лікарні, вивчав мінеральні води з джерел №№ 1, 3, 4, 5. Висновкии комісії були однозначні: східницкі мінеральні води придатні для лікування цілого ряду урологічних недуг і захворювань шлунково-кишкового тракту. Львівський обласний відділ охорони здоров'я з серпня 1970 року відкриває в Східницькій селищній лікарні реабілітаційне відділення, що стало базою для подальшого вивчення місцевих мінеральних вод. У 1970 році у селищі збудовано перший санаторій — «Карпати» (сьогодні — «Східницькі Карпати»).

У 1972 році у Східниці починаються геологорозвідувальні роботи. Пробурено 17 свердловин у пошуках нових родовищ «Нафтусі». За рік отримано позитивний висновок на всі тоді досліджені джерела мінеральних вод Східницького родовища. 9 січня 1976 року Східницю визнано Всесоюзним курортом[3]. Наступного року Омеляну Стоцькому видано Диплом першовідкривача 38-ми східницьких джерел.

Води, джерела та свердловини[ред. | ред. код]

У Східниці налічується три види мінеральних вод типу «Нафтуся»:

 • з підвищеним вмістом органічних речовин
  •    з більш вираженою сечогінною дією
  •    з більш вираженою жовчогінною дією
 •    з підвищеним вмістом заліза (залізисті води)
 • з підвищеном вмістом хлоридів та натрію (хлоридно-натрієві води).
   Також в селищі знаходиться родовище мінеральної води типу «Боржомі» (содові води).

Сьогодні в Східниці налічується 38 джерел мінеральних вод. Натомість, лише 10 з них відкриті для відвідувачів; їхні води рекомендовані до споживання Міністерством охорони здоров'я України. Вивчення властивостей інших триває.

Особливості води Термін зберігання цілющих властивостей Рекомендації до вживання Розташування
1 вміст гідрокарбонатів, натрію та кальцію, слабомінералізована, вміст органічних сполук, що підсилюють лікувальну дію на організм до 2 годин рекомендується до вживання при сечокам'яній хворобі, хронічному пієлонефлиті, хронічному пієлоциститі нетуберкульозного походження, литогенному діетезі, недугах жовчевивідної системи організму у лісі поблизу в'їзду у Східницю з Борислава
3 вміст гідрокарбонатів та кальцію, слабомінералізована, виражений запах сірководню до 2 годин має сечогінну та протизапальну дію, покращує уродинаміку та циркуляцію крові, сприяє відновленню нормальної функції нирок та запобігає росту і утворенню в них камнів; сприяє поліпшенню самопочуття та винекненню апетиту, частковому виведенню радіонуклідів з організму та допомагає у лікуванні цукрового діабету у лісі поблизу в'їзду у Східницю з Борислава
5 вміст гідрокарбонатів, натрію та кальцію, підвищений вміст органічних речовин, слабомінералізована до 2 годин рекомендується до вживання при хронічних захворюванннях сечовивідних та жовчовивідних шляхів поблизу SPA Hotel "RESPECT"
8, 9, 10[4] вміст гідрокарбонатів, кальцію, заліза, марганцю, срібла та кремнієвої кислоти, слабомінералізовані до 2 годин рекомендується до вживання при захворюваннях печінки і жовчних шляхів, при патології сечовивідних шляхів, нирок початок вулиці Шевченка
13 високий вміст заліза, вміст гідрокарбонатів та кальцію, слабомінералізована до 2 годин має властивість змінювати секреторну функцію шлункових залоз, прискорювати утворення еретроцитів у крові, відновлювати вміст гемоглобіну; рекомендується до вживання при захворюваннях печінки, залізодефіцитній анемії, хронічних гастритах з нормальною та пониженою секреторними функціями, хронічних ентеритах і колітах, променевій хворобі вулиця Зарічна, біля готельного комплексу «Три сини»
15 високий вміст заліза, вміст марганцю та вуглекислоти, слабомінералізована до 2 годин сприяє виведенню радіонуклідів з організму; рекомендується до вживання при хронічних захворюваннях шлунку з пониженою кислотністю, залізодефіцитній анемії, хронічних пієлонефритах та хронічних циститах у лісі поблизу санаторію «Гуцулка»
25 вміст органічних речовин, слабомінералізована до 2 годин рекомендується до вживання при хронічних пієлонефритах, циститах, гепатитах, холангітах, холециститах, після хвороби Боткіна та після операцій на нирках у лісі поблизу бази відпочинку «Зелений Бір»
26 вміст гідрокарбонатів, сульфатів, кальцію та магнію, підвищений вміст органічних речовин, слабомінералізована до 2 годин має виражену сечогінну дію; рекомендується до вживання при літогенних діатезах, сечокам'яній хворобі, хронічних захворюваннях сечовивідних шляхів та нирок, хронічних холангітах, холецеститах та після хвороби Боткіна у лісі поблизу бази відпочинку «Зелений Бір»

З 1972 року у Східниці пробурено 17 свердловин. в яких виявлено поклади мінеральних вод. 3 з них сьогодні відкриті для відвідувачів.

[5] Особливості води Термін зберігання цілющих властивостей Рекомендації до вживання Розташування
підвищений вміст органічних речовин, слабомінералізована до 2 годин має виражену жовчогінну дію; рекомендується до вживання при цукровому діабеті, панкреатитах, захворюваннях сечовивідних шляхів і печінки та супутніх хворобах вулиця Зарічна, біля готельного комплексу «Три сини»
вміст гідрокарбонатів, хлоридів та натрію, середньомінералізована, слаболужна до 2 тижнів впливає на кислотно-лужну рівновагу і сприяє зменшенню кислоутворюючої функції шлункових залоз; рекомендується до вживання при захворюваннях шлунку, кишківника та дванадцятипалої кишки вулиця Шевченка, недалеко від автостанції
18с вміст гідрокарбонатів, натрію та сульфатів, слабомінералізована, виражений запах сірководню до 2 годин стимулює жовчоутворюючу функцію печінки, збільшує вироблення жовчі, стимулює синтез холаїнів у печінці, зменшує концентрацію холестерину у жовчі, стимулює регенерацію тканин печінки, посилює водовидільну функцію нирок та зменшує запальні процеси у нирках наприкінці вулиці Котляревського

Галерея[ред. | ред. код]

Dzh3shdn.jpg Dzh15shdn.jpg Східницьке родовище мінеральних вод.jpg Dzh18cshdn.jpg
Джерело №3
Джерело №15
Міні-бювет джерела №26
Свердловина 18

Примітки[ред. | ред. код]

 1. сьогодні — джерело №1
 2. Платонов В. Східницька “Нафтуся”. Історія відкриття Омеляна Стоцького // Світогляд. - 2009. - №4. - C.54. Архів оригіналу за 26 серпня 2015. Процитовано 24 серпня 2015. 
 3. Платонов В. Східницька “Нафтуся”. Історія відкриття Омеляна Стоцького // Світогляд. - 2009. - №4. - C.57. Архів оригіналу за 26 серпня 2015. Процитовано 24 серпня 2015. 
 4. виведені в центральний бювет, тому води змішуються
 5. буква «с» біля номера означає, що це свердловина. Вона введена для розрізнення джерел і свердловин, нумерація яких паралельна

Джерела[ред. | ред. код]