Східноарабські числа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Арабське письмо
ا    ب    ت    ث    ج    ح
خ    د    ذ    ر    ز    س
ش    ص    ض    ط    ظ    ع
غ    ف    ق    ك    ل
م    ن    ه    و    ي
Історія[en]Транслітерація[en]
ЦифриЧисла[en]
Інші знаки та літери
Діакритики
ГамзаТанвінШадда
Та марбута ة‎Аліф максура ى‎
Лам-аліф لا‎‎
Сонячні та місячні літери
Додаткові літери
پ‎    ټ    چ‎    څ    ځ    ډ    ژ‎    
ړ    ږ    ښ    ڤ    گ‎    ڭ    ڼ    

Східноарабські числа, також відомі як арабсько-індійські числа — цифрові символи, які використовують у текстах з арабським письмом в країнах Машріку (східна частина Арабського світу), Аравійського півострову та його варіанти в інших країнах, які використовують перські цифри.

Цифри[ред. | ред. код]

Годинник зі східноарабськими цифрами на циферблаті

Кожна цифра в перському варіанті має інший Юнікод, навіть якщо вона вигляжає ідентично до східноарабського відповідника. Натомість варіанти, що використовуються в урду, синдхі та інших мовах Південної Азії не мають окремих від перських цифр кодів.

Західноарабські 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Східноарабські[a] ٠ ١ ٢ ٣ ٤ ٥ ٦ ٧ ٨ ٩ ١٠
Перська[b] ۰ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
Урду[c] ۰ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
Абджадія   ا ب ج د ه و ز ح ط ي

  1. від U+0660 до U+0669
  2. від U+06F0 до U+06F9. Цифри 4, 5 та 6 відрізняються від східноарабських.
  3. Ті самі символи Юнікоду, що й у перської, але мова урду. Цифри 4, 6 та 7 відрізняються від перських. На деяких пристроях вони можуть виглядати ідентичними з перськими.

Попри те, що напрямок арабського письма справа наліво, у складних числах цифри розташовуються зліва направо від найбільшої групи (тисячі, сотні, десятки, одиниці), як і в західноарабській числовій системі.[1]

Знак від’ємності пишуть справа від числа, наприклад −٣ (−3).

В дробових числах чисельних пишеться зліва, а знаменник — справа, наприклад: ٢/٧ (27).

В десяткових дробах як десятковий розділювач використовують нормальну кому , або символ ٫, наприклад: ٣,١٤١٥٩٢٦٥٣٥٨ (3.14159265358).

Арабська кома ، або символ ٬ можуть використовувати для відокремлення тисяч у складних числах, наприклад: ١،٠٠٠،٠٠٠،٠٠٠ (1,000,000,000).

Сучасне використання[ред. | ред. код]

Кнопки на телефоні з двома формами арабських цифр: західноарабські ліворуч та східноарабські праворуч

Східноарабські цифри переважають над західноарабськими у багатьох країнах на сході Арабського світу, зокрема в Ірані та Афганістані.

В арабомовній Азії, а також в Єгипті та Судані використовують обидва типи цифр, причому західноарабські набувають все більшого поширення навіть у традиціоналістських країнах на кшталт Саудівської Аравії. В Об’єднаних Арабських Еміратах використовують обивді системи.

В Пакистані західноарабські цифри використовують в цифрових текстах, а східноарабські — в друкованих публікаціях та на вуличних знаках.

В Магрибі використовують тільки західноарабські цифри. В середньовіччі тут використовували трохи видозмінені східноарабські цифри, з яких власне й виникли західноарабські.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Menninger, Karl (1992). Number words and number symbols: a cultural history of numbers. Courier Dover Publications. с. 415. ISBN 0-486-27096-3.

Див. також[ред. | ред. код]