Східновірменська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Східновірменська мова
Карта вірменських діалектів на початку ХХ століття: діалекти -owm, що відповідають східновірменській, показані зеленим кольором.
Карта вірменських діалектів на початку ХХ століття: діалекти -owm, що відповідають східновірменській, показані зеленим кольором.
Поширена в Вірменія
НКР
Грузія
Росія
Іран
Україна
Носії 4 300 000 осіб
Класифікація

Індоєвропейська сім'я

Палеобалканська гілка
Греко-фригійсько-вірменська група
Фригійсько-вірменська підгрупа
Офіційний статус
Коди мови

Східновірменська мова (вірм. Արևելահայերեն, Արևելյան աշխարհաբար, або «Ռուսահայերեն», «російсько-вірменська»[1]) — один із двох сучасних варіантів вірменської мови, яка є плюрацентричною. Це індоєвропейська мова, вживана на КавказіВірменії, НКР, Грузії) та в Ірані.

У зв'язку з міграцією носіїв мови з Вірменії й Ірану до вірменської діаспори східновірменська мова стала грати значну роль там, де раніше вживалася лише західновірменська мова.

Цей літературний варіант плюрацентричної вірменської мови утворився на початку XIX століття та заснований на диалекті вірменської мови, вживаної в районі Арарату.

Першою написаною сучасною літературною східновірменською мовою книгою стала «Рани Вірменії» Хачатура Абовяна, історичний роман «Рани Вірменії» (1841, видавався з 1858) — це був перший вірменський світський роман доти виключно розмовною східновірменською мовою.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Zareh Melkonian. Գործնական Քերականություն - Արդի Հայերեն Լեզվի (Միջին և Բարձրագույն Դասընթացք). — 4. — Los Angeles, 1990. — С. 137.

Посилання[ред. | ред. код]