Сяхоу Юань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сяхоу Юань
Xiahou Yuan Portrait.jpg
Сяхоу Юань з алебардою
Псевдо Мяоцай[1]
Народився невідомо
Бочжоу
Помер 219(0219)
Mount Dingjund, Династія Вей
Країна Східна Хань[d]
Діяльність офіцер
Родичі Сяхоу Дунь, Цао Цао, Xiahou Shangd і Q11429926?
У шлюбі з Q108130003?
Діти Xiahou Bad, Xiahou Weid, Xiahou Huid, Xiahou Hed, Xiahou Chengd, Xiahou Rongd і Q28415680?

Сяхоу Юань (спрощ.: 夏侯渊; кит. трад.: 夏侯淵; піньїнь: xiàhóu yuān; ? — 219) — китайський державний діяч, військовик періоду Саньго. Генерал і родич Цао Цао, засновника династії Вей. Двоюрідний брат полководця Сяхоу Дуня. Брав участь в кампаніях проти Лю Бея, Сунь Цзюаня та Люй Бу. Посмертне ім'я — князь Мінь[2].

Біографія[ред. | ред. код]

Сяхоу Юань походив із повіту Цяо країни Пей[3]. Був двоюрідним братом Цао Цао, батько якого Цао Сун походив з роду Сяхоу.

190 року приєднався на заклик Цао Цао знищити диктатора Дун Чжо. Незабаром став генералом. В битвах завжди виривався вперед, постійно перебував у найнебезпечніших місцях. Був майстром раптових атак і маневрів що породило приказку: «генерал Сяхоу Дунь долає пятсоть миль за три дні, а тисячу миль — за шість».

211 року брав участь у битві при перевалі Тун, в якій розбив війська Ма Чао й Хань Суя. Керував завоюванням Гуаньчжунської рівнини і підкоренням провінції Лян. Використовував тактику випаленої землі і превентивних ударів у боротьбі з частинами Хань Суя, що складалися з племен цян. Зміг виманити його на бій у відкритій місцевості і розбив дощенту. Змусив племена цян присягнути Цао Цао.

Попри сміливість і войовничість був необачливим, що викликало хвилювання Цао Цао. Через необережність потрапив у пастку противника і загинув на горі Дінцзюнь від рук полководця Лю БеяХуан Чжуна. У зв'язку з цим Цао Цао втратив район Ханьчжун.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. кит.: 妙才; піньїнь: miàocái.
  2. кит.: 愍侯; піньїнь: mǐnhóu, Мінь-хоу.
  3. кит. 沛国譙県. Сучасне місто Бочжоу провінції Аньхой, КНР.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Сяхоу Юань // 『日本大百科全書』 [Енциклопедія Ніппоніка]. — 第2版. — 東京: 小学館, 1994—1997. — 全26冊. (яп.)