Сіам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сіам
สยาม
Прапор Герб
Прапор (1855—1916) Герб (1873—1910)
Carte du royaume de Siam et des pays circonvoisins 1686.jpgФранцузька карта Сіаму 1686 року


Столиця Сукхотхай (1238—1382)
Пхітсанулок (1382—1438)
Аюттхая (1351—1767)
Тхонбурі ( 1767-1782)
Мова(и) Тайська мова
Релігія Тхеравада
Військо сіамських найманців на барельєфі в Ангкор Ваті
підпис короля Монгкут Король Сіамський

Сіам, Мианг-Таі (тай. สยาม, Аудіо вимовляєтьсяфайл Саям) — спочатку, починаючи з 1238, зарубіжна назва тайських королівств, яке мало відсилання до національності «сіамець». Офіційно королівство називалося Сіам у період починаючи з правління короля Монгкута і аж до революції 1932 року.

Першою згадкою «Сіам», на яке люблять посилатися тайські історики, вважається барельєф кхмерського храмового комплексу Ангкор Ват, на якому якийсь Джайасінгхаварнам, який очолює війська з Лаво (зараз Лопбурі), постає перед королем кхмерської імперії Сурьяварманом II разом з групою найманців, званих Саям Кок. Перше слово Саям асоціюють з санскритським словом Sama, яке перекладається як «чорний, жовтий, золотий». Друге слово співвідноситься з річкою Кок, що протікає по півночі Таїланду. Всі разом може перекладається як «золото/чорношкірі з долини річки Кок».

Найменування Сіам може співвідноситися з наступними царствами:

Опис[ред. | ред. код]

Сіам був наймогутнішою і найбільшою тайською державою в Індокитаї, включаючи васальні держави Камбоджа, Ланна, Лаос, Пегу, а також частини Малайзії. Царство було засноване династією Phra Raung та проіснувало до 1932 року. Спочатку Королівством Сіам правили кхмери, поки в 1238 тайці не домоглися незалежності. У часи правління Рамкамхенга, сина Сі Індрадития, Сукхотхай був могутнім Королівством, що мав зв'язки з Монгольською імперією. Після смерті Рамкамхенга, Королівство Сукхотхай занепало і було завойоване Королівством Аюттхая після багаторічної війни. Аюттхая здобули Ангкор, Сукхотхай, Табмбралінга. Пізніше Королівство Аюттхая воювало з Ланна, потім з Бірмою (за часів династії Тоунгоа), і Бірма розграбувала Аюттхая. У Тхонбурі (зараз район Бангкока) правив король Пхрайя Таксін. Король Таксін вів війни з Ланною та іншими царствами, щоб возз'єднати Сіам.

Розпад держави[ред. | ред. код]

Територіальні втрати Королівства Сіаму з 1867 по 1909 рік

З того часу, як члени політичної партії Кхана Ратсадон здійснили революцію 24 червня 1932 року і змінили державний режим з абсолютизму на парламентську демократію, в країні відбувалося безліч державних переворотів. Третій держсекретар Плек Пібунсонґкрам вирішив повернути народу національну незалежність. Він перейменував державу на Таїланд і змінив громадянство населення з сіамського на тайське 24 червня 1939 року. Підстава: Сіамом країну називали виключно за кордоном, і на пропозицію Японії, королівству був потрібен новий імідж. Однак прийнято вважати, що держава Сіам припинила існування у 1932 році, коли було змінено державний режим.

Посилання[ред. | ред. код]