Сіаньський інцидент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сіаньський інцидент (кит. трад. 西安事變, спр. 西安事变, піньїнь: Xī'ān shìbiàn) — затримання президента Китайської Республіки, Чан Кайші, в китайському місті Сіань у 1936 році, його підлеглими генералами: Чжан Сюеляном і Ян Хученом. Метою цього затримання було примусити, правлячу в Китаї партію, Гоміндан, лідером якої був Чан, змінити свою політику щодо Японської імперії та Комуністичної партії Китаю, в результаті чого гомінданівці тимчасово примирилися з китайськими комуністами і створили спільний альянс, який пізніше буде протистояти агресії Японії.[1]

Сіаньський інцидент
Громадянська війна в Китаї
KMT officials in the Xi'an Incident.jpg
Високопосадовці Гоміндану під час Сіаньського інциденту
Дата 1225 грудня 1936
Місце Сіань, Шеньсі, Flag of the Republic of China.svg Республіка Китай
Результат Створення Другого об’єднаного фронту
Тимчасове припинення громадянської війни в Китаї
Противники
Emblem of the Kuomintang.svg Гоміндан Flag of the Republic of China Army.svg Північно-східна армія
Flag of the Republic of China Army.svg Північно-західна армія
Danghui.svg КПК


Командувачі
Naval Jack of the Republic of China.svg Чан Кайші
Flag of the Republic of China Army.svg Хе Їнцінь
Flag of the Republic of China Army.svg Лю Чжі
Flag of the Republic of China Army.svg Гу Чжутун
Flag of the Republic of China Army.svg Чжан Сюелян
Flag of the Republic of China Army.svg Ян ХученПередумови[ред. | ред. код]

Захоплення Маньчжурії Японією[ред. | ред. код]

У 1931 році, між Японією і Китаєм знову напружилися відносини після Мукденського інциденту[2]. Результатом цього стало вторгнення японських військ в Маньчжурію. Голову фентянської армії, Чжан Сюеляна, який отримав цю посаду після смерті свого батька Чжан Цзоліня, широко критикували, оскільки китайський уряд втратив контроль над Маньчжурією, саме тому Чжан подав у відставку і відправився в Європу.[3]


Протистояння комуністів і націоналістів[ред. | ред. код]

Після закінчення Північного походу у 1927 році, Китай був формально об'єднаний під єдиним гомінданівським урядом зі столицею в Нанкіні. Оскільки допомога від КПК була вже непотрібна, уряд Чан Кайші почав жорстокі чистки серед китайських комуністів, які фактично означали припинення існування Першого об'єднаного фронту. У 1930-их націоналістичний уряд розпочав серію кампаній проти КПК. Після поверненню з Європи, Чжан Сюеляну було доручено контролювати ці кампанії разом з, підпорядкованою йому, Північно-східною армією.

Опісля поразки у війни за Маньчжурію в китайському суспільстві стався сплеск націоналізму. Відповідно, кампанії проти китайських комуністів ставали менш популярними. Чан побоювався втрати влади Гоміндану в Китаї, тому, незважаючи на відсутність народної підтримки, він продовжував громадянська війну. Чжан сподівався змінити політику гомінданівців, які зосередилися на чистці комуністів, а саме змусити їх натомість віддати пріоритет підготовці до майбутньої війни з Японією.

Після того як Чан відхилив цю пропозицію, КПК змогла переконати Чжана в тому, що необхідно створити об'єднаний китайський фронт проти японців, і Чжан почав планувати державний переворот. До червня 1936 року, була укладена таємна угода між ним та КПК.

Основні події[ред. | ред. код]

Чжан Сюелян і Ян Хучен

В листопаді 1936 року, Чжан Сюелян запропонував Чан Кайші відправитися в Сіань, щоб поговорити з місцевими солдатами, які відмовлялися битися з комуністичними силами. Чан погодився, після чого Чжан повідомив про це Мао Цзедуну, який вважав, що цей план спрацює. 12 грудня 1936 року, охоронці Чжан Сюеляна і Ян Хучена вдерлися в кабінет Чана. Він зміг втекти від нападників, але отримав поранення. Вранці він був знайдений бійцями Північно-східної армії Чжана. Після цього в Нанкін прийшла телеграма в якій були вимоги про припинення громадянської війни, реорганізацію уряду, виключивши з нього прояпонські сили, та прийняття активної антияпонської політики.


Переговори та звільнення[ред. | ред. код]

Багато молодих офіцерів Північно-східної армії вимагали стратити Чан Кайші, але Чжан Сюелян відмовлявся це робити. Думки гомінданівського уряду щодо цієї ситуації розділилися. Комісія з питань військової справи, очолювана Хе Їнціньом, рекомендувала провести військову операцію в Сіані, напрививиши туди бойовий полк. В той час, як Сун Мейлін та Кун Сянсі виступали за проведення переговорів для забезпечення безпеки Чана.

16 грудня, Чжоу Еньлай, який виступив посередником в переговорах[4], прибув до Сіаня у супроводі дипломата від КПК, Лінь Боцюя. Спочатку Чан Кайші відмовлявся від переговорів з делегатом КПК, але згодом, коли він зрозумів, що його життя залежить від бажання комуністів, погодився на перемовини. На його рішення зокрема повпливав приїзд в Сіань, дружини Чана 22 грудня, яка приїхала аби пришвидшити процес звільнення її чоловіка. 24 грудня Чан і Чжоу мали зустріч задля обговорення цієї ситуації. Чжоу почав розмову зі слів «За десять років, що минули з тих пір, як ми останній раз зустрілися, ти, здається, не сильно постарів.» Чан кивнув і відповів «Енлає, ти був моїм підлеглим. Ти повинен робити те, що я кажу.» Чжоу відповів, що якщо Чан зупинить громадянську війну і натомість буде готуватися до війни з Японією, то Червона армія охоче прийме командування Чана над ними. Наприкінці зустрічі, Чан пообіцяв зупинити громадянську війну, разом протистояти японській агресії в майбутньому та запросив Чжоу в Нанкін для подальших переговорів.


Наслідки[ред. | ред. код]

Сіаньський інцидент став переломним моментом в історії КПК. Лідерство Чана над політичними та воєнними справами в Китаї було підтверджено, в той час як КПК змогла розширити свої сили в рамках нового об'єднаного фронту, що пізніше зіграє фактор в новій громадянській війні.

Чжан Сюелян знаходився 50 років під домашнім арештом, перш ніж емігрував на Гаваї у 1994 році[5], тоді як Ян Хучен був страчений за наказом Чан Кайші у 1949 році, перед тим як гомінданівці відступили на Тайвань.


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Xi’an Incident | Chinese history | Britannica. www.britannica.com (англ.). Процитовано 15 серпня 2022. 
  2. Xi'an Incident. WW2DB. Процитовано 15 серпня 2022. 
  3. A Forgotten Chinese Hero: Zhang Xueliang. thediplomat.com (амер.). Процитовано 15 серпня 2022. 
  4. Xi'an incident. Oxford Reference (англ.). doi:10.1093/oi/authority.20110803125214733. Процитовано 15 серпня 2022. 
  5. Zhang Xueliang | Chinese warlord | Britannica. www.britannica.com (англ.). Процитовано 15 серпня 2022.