Сібата Кацуіє

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сібата Кацуіє
Shibata katsuie.png
Період Сенґоку
Народився 1522
(Наґоя, Айті)
Помер 14 червня, 1583
(Фукуй, Фукуй) (62)
Доросле ім'я Ґонрокуро́[1]
Ґонро́ку[2]
Ранги 3-й молодший
Титули Сакьо́-дайсін[3]
Сю́рі-но-суке́[4]
Сюзерен Ода Нобухіде
Ода Нобуюкі
Ода Нобунаґа
Головна дружина Оїті

Шібата Кацуіє (яп. 柴田勝家, しばたかついえ; 1522 — 14 червня 1583) — японський політичний і військовий діяч, полководець періоду Сенґоку. Васал, старшина і один з головних генералів Оди Нобунаґи. Керував завоюванням регіону Хокуріку. Після смерті Нобунаґи вступив у війну за його спадщину із Тойотомі Хідейосі. Зазнав поразки в битві при Сідзуґатаке 1583 року і закінчив життя самогубством. За хвацьку вдачу та відвагу на полі бою отримав прізвиська «чорт»[5] і «штурмовик»[6].

Біографія[ред. | ред. код]

Шібата Кацуіє народився 1522 року в повіті Айті провінції Оварі. Первинно служив військовим губернаторам провінції з роду Шіба, згодом став васалом Оди Нобухіде. Після смерті сюзерена Кацуіє перейшов на службу до його сина Оди Нобуюкі. Він підтримував його у боротьбі проти старшого брата — Оди Нобунаґи. Останній розбив війська Нобуюкі 1556 року, внаслідок чого Кацуіє перейшов на бік переможця. Відтоді він брав участь практично в усіх кампаніях Нобунаґи[7].

У червні 1570 року Кацуіє обороняв замок Тьокодзі в провінції Омі, який оточила велика армія Роккаку Дзьотея. Противник перекрив водопровід замку, сподіваючись взяти його змором. Проте Кацуіє розбив останні глечики із запасами питної води, що залишалися у захисників, вивів за стіни замковий гарнізон і розбив нападників. За цей подвиг солдати дали йому прізвисько «Розбийглечик»[7][8].

У жовтні 1575 року Нобунаґа призначив Кацуіє головою нещодавно завойованої провінції Ечідзен. Він мав резиденцію у замку Кітаношьо і був відповідальним за підкорення регіону Хокуріку. На поміч Кацуіє були відправлені частини Маеди Тошііє та Сасси Нарімаси. Незважаючи на поразку від військ Уесуґі Кенсіна в битві при Тедоріґава 1577 року, йому вдалося розширити свої володіння за рахунок завоювання сусідніх провінцій Каґа, Ното й Еттю[7].

Під час загибелі Нобунаґи в Хоннодзі 1582 року Кацуіє вів кампанію проти Уесуґі й тримав у облозі ворожий замок Уоцу. Він не міг вирушити на Кіото, щоби помститися заколотнику Акечі Міцухіде[7].

Після смерті Нобунаґи, Кацуіє вступив у боротьбу за його політичну спадщину. На раді старійшин в Кійосу він пропонував визнати новим головою роду Ода свого вихованця, третього сина Нобунаґи — Оду Нобутаку. На противагу цьому, Тойотомі Хідейосі висунув кандидатуру онука покійного сюзерена — трирічного Санбосі. Старійшини підтримали останнього і встановили систему регентів, позбавивши опонентів права впливати на процес прийняття рішень. У відповідь невдоволений Кацуіє одружився із Оїті, сестрою покійного Нобунаґи, аби засвідчити своє верховенство в роді Ода[7].

1583 року Кацуіє оголосив війну Тойотомі Хідейосі, уклавши попередньо союз із Нобутакою та Такіґавою Кадзумасою. Хідейосі швидко нейтралізував цих союзників, захопивши їхні резиденції. Вирішальна битва сталася в гірській місцевості Сідзуґатаке в провінції Омі, в якій сили Кацуіє зазнали нищівної поразки. Армії противника невдовзі облягли його цитадель Кітаносьо. 14 червня 1583 року Кацуіє і його дружина вчинили ритуальне самогубство[7]. Більше 80 їхніх васалів та слуг (серед яких були жінки та діти), незважаючи на пропозицію свого пана зберегти життя здавшись ворогові, одностайно заявили, що накладуть головами разом з ним; вірні присязі, вони спалили себе разом із замком.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. яп. 権六郎, ごんろくろう.
  2. яп. 権六, ごんろく.
  3. яп. 左京大進, さきょうだいしん.
  4. яп. 修理亮, しゅうりのすけ.
  5. яп. 鬼柴田, おにしばた, оні сібата.
  6. яп. かかれ柴田, かかれしばた, какаре сібата.
  7. а б в г д е Сібата Кацуіє // Енциклопедія Ніппоніка: в 26 т. 2-е видання. — Токіо: Сьоґаккан, 1994—1997.
  8. яп. 瓶割り柴田, びんわりしばた, бінварі сібата.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Сібата Кацуіє // 『日本大百科全書』 [Енциклопедія Ніппоніка]. — 第2版. — 東京: 小学館, 1994—1997. — 全26冊. (яп.)
  • (яп.) 太田 牛一『信長公記』 桑田 忠親校注 新人物往来社; 新訂版, 1997.

Посилання[ред. | ред. код]