Сікан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вироби із скла і металу культури Сікан. Музей Ларко, Ліма, Перу

Культура Сікан — археологічна культура, що існувала в доінкові часи на північному узбережжі Перу в період 800—1300 років н. е. Культура відома своєю майстерністю в металургії, зокрема виробами з золота, срібла та миш'яково-мідних сплавів (за властивостями подібних до бронзи), які виготовлялися тут в найбільших в доіспанській Америці кількостях.

Засновуючись на спільких елементах виробів, Сікан ймовірно були нащадками культури Моче. Іншими спорідненими культурами були Кахамарка, Уарі і Пачакамак. Залишки виробів Сікан, знайдені в інших регіонах, та іноземні товари на території Сікан вказують на торговий обмін з мешканцями території сучасного Еквадору (черепашки морських молюсків та равликів) і Колумбії (смарагди та бурштин) на півночі, Чилі на півдні (блакитний камінь) та використовували золото, добуте в басейні річки Мараньйон на сході.

Тумі із зображенням Найлампа

Центральна підгрупа культури Сікан має назву культури Ламбаєке, представники якої біля 800 року в долині Лече збудували місто Пома або Батан-Ґранде. До 900 року місто стало великим регіональним політичним та релігійним центром та залишалося ним до 1100 року. Населення місто включало багато майстрів, дуже вмілих в роботі з металами. Поховання правителів Батан-Ґранде часто містять золоті й срібні чаші, смарагди, перли, золоті посмертні маски та багато виробів з напівдорогоцінного каміння, черепашок та пір'я. Багато виробів міста також були зроблені з глини, деревини та черепашок, зображення включають морських птахів, риб та сцени пірнання за черепашками. Ці черепашки збиралися північніше міста, в Еквадорі. Коли іспанці прибули до цих міст, вони описали церемонію вистилання червоного килима з перемолотих черепашок, по якиму проходив правитель. Текстиль з долини Ламбаєке демонструє значний вплив елементів культур Моче та уарі на місцеві мотиви. Місцевими елементами можна вважати характерно промальовані очі, місяцеподібні головні убори, морські мотиви та вузькі гобелени. Представники культури використовували також церемоніальні ножі тумі, саме тут вони були вперше знайдені[1]. В архітектурі Сікан відомі створенням монументальних зрізаних пірамід, що будувалися з саману.

Руїни Тукуме

Біля 1100 року місто було спалено і покинуто, а новий центр культури був заснований Тукуме (що був завойований Чіму біля 1350 року), того з часу в районі відбулася велика 30-річна посуха.

Джерела[ред.ред. код]

  1. BBC (2006-11-22). Tomb find reveals pre-Inca city. BBC. Процитовано 2006-11-27. 

Література[ред.ред. код]

Sharpe, Colleen. Ancient Peru Unearthed: Golden Treasures of a Lost Civilization. Calgary: Nickle Arts Museum, 2006. ISBN 0889533067.

Посилання[ред.ред. код]