Сільський ландшафт в південній частині острова Еланд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сільський ландшафт в південній частині острова Еланд
Світова спадщина
Öland väderkvarnar.jpg
56°28′00″ пн. ш. 16°33′00″ сх. д. / 56.466667000027776168736° пн. ш. 16.5500000000277793787972769° сх. д. / 56.466667000027776168736; 16.5500000000277793787972769
Країна Flag of Sweden.svg Швеція
Тип Культурний ландшафт і Світова спадщина ЮНЕСКО
Критерії IV, V
Об'єкт № 968

CMNS: Сільський ландшафт в південній частині острова Еланд у Вікісховищі

Геологія[ред. | ред. код]

Вапнякова рівнина була сформована під дією льодовика під час епохи останнього льодовикового періоду. Сам вапняк утворився близько 500 мільйонів років тому. Вапняк зі Stora alvaret містить багато копалин древніх морських істот, таких як Отроцетерас якого знайшли у рештках структур на острові.

Геологічне походження[ред. | ред. код]

Вапнякова рівнина остаточно сформувалась в часи останнього льодовикового періоду. Виникла приблизно 500 млн.років тому в південних водах у результаті життєдіяльності морських організмів про що свідчать величезні поклади копалин,зокрема в складі матеріалу,який використовується для будівництва на острові, було виявлено ортоцератів; внаслідок тектонічного руху плит з часом новоутворена ділянка перемістилась в північному напрямку.

Тільки 11 000 років тому перші частини острова Еланд піднялись із Балтійського моря і були піддані впливу льодовиків. Через кілька тисячоліть у зв’язку з масовим таненням льоду з материка на острів емігрували перші ссавці, включаючи людину.

Тонкий шар ґрунту ( максимальна глибина – 2 см) в основному сформувався рослинними угрупованнями,що колонізували голий вапняк,та деякою мірою під впливом вивітрювання. Завдяки цим чинникам постав сучасний Алвар.

Екологія[ред. | ред. код]

Гадючник звичайний (Dropwort) класична ,типова рослина для Стори Алварент.

Перше документоване наукове дослідження біоти Стори Алварент відбулося у 1741 р.під час візиту Ліннея. Про цю незвичну екосистему він пише :

"Це надзвичайно як деякі рослини здатні до процвітання на найбільш сухих і неродючих ділянках альвару».

Серед взірців флори Стори Алварент збереглись деякі реліктові види часів льодовикового періоду. Екосистема цієї вапнякової території характеризується різноманітністю диких квіткових рослин. Серед знайдених видів виділяють зокрема очиток,омег,Aertemisia oelandica(ендемік Еланду),п’ятилистник кущовий,заяча конюшина багатолиста,різноманітні орхідні. Більшість з них цвіте з травня до липня."

На території альвару було виявлено численні трави,зокрема вівсюнець і кострицю овечу. Також тут поширені гриби такі як Hygrocybe persistens та Lepiota alba.

Хоч альвар характеризується особливо посушливими умовами, проте періодично тут можливе утворення заболочених участків та весняних басейнів,особливо в районі лагуни на південному-сході від селища Ельбі.

Розташування[ред. | ред. код]

Через Стору Альверт проходять дві автотраси ,що пролягають навколо цілого острова. Окремі не настільки сучасні транспортні шляхи проходять безпосередньо крізь Стору Алварент. Такі маленькі селища як Стора Віклебі,Гетінг,Гренхеген,Халтерстед,Ельбі,Тріберга і Веллет лежать на краю Стори Алварент вздовж головного шляху. В межах самого альвару розташовується декілька менших селищ ,наприклад Мокельмосен,Сальберга,Філсас. Деякі давніші поселення, такі як Дресторп ,є повністю безлюдними.

На крайньому півдні Стори Алварент лежить Оттенбі – давня королівська власність і на даний час – заповідник.

Історія[ред. | ред. код]

Прадавні камені які поставлені вертикально і утворюють корабель вікінгів при розлялі з гори

Найбільш знамените селище добм Палеоліту що знаходиться в Альбі розташоване на східному узбережжі острову. Під час розкопок були виявлені залишки дерев'яних хатин навколо невеликого доісторичного озера. Було виявлено декілька цікавих знахідок, в тому числі сліди ведмедів,ластоеогих, фоценових, а також виявлені технологічні засоби полювання та збирання, такі як списи,гарпуни що виготовлялись із рогів та кременню. Археологи виявили круглі укріплені споруди пізніше відомі як Екеторп. Під час бронзової доби та першої частини залізної змінився вигляд Stora alvaret та околиці зазнали теж надзвичайних змін , через зникнення дерев. Учений Янсен припускає, що зникнення дерев викликало і загадкове зникнення людей приблизно 500 р. До н.е., яке було видно та задукументовано в Екетторпі та інших місцях. Вважається, ця що справа полягає в тому, що розширення людського населення перевищило змогу природи забезпечити всіх всім необхідним. Пізніше, на протязі багатьох років від 800 до 1000 з'явилося кілька вікінгських поселень на цій периферії.

Посилання[ред. | ред. код]

Agricultural Landscape of Southern Öland - UNESCO