Сім'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міжособові стосунки
Огляд[en]
 
Категорія КатегоріяПортал Портал

Сім'я́[1][2] або роди́на — соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

15 травня — Міжнародний день сім'ї.

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово «сім'я» походить від прасл. *sěmьja, яке вважається спорідненим з лит. šeimà, šeimýna, нім. Heim і англ. home («дім»), фр. hameau («сільце»), дав.-гр. κώμη («село») — всі ці слова виводяться від пра-і.є. *ḱoy-m-, утвореного від кореня *k̂ei («лежати»). Деякі мовознавці (Б. М. Ляпунов[ru]) припускають, що *sěmьja являє собою утворення від кореня *sěmь за допомогою суфікса *ьja — аналогічно *bratьja < *bratъ[3][4]. Прикладом народної етимології є тлумачення «сім'я» як похідного від поєднання слів «сім» + «я» — начебто за числом членів сім'ї.

Історія сім'ї[ред. | ред. код]

Сукупність різноманітних етнографічних, історичних даних та соціальна статистика свідчать про те, що людська сім'я є інститутом соціальним, а не біологічно зумовленим[5][6][уточнити].

Перші теорії сім'ї намагалися пристосувати для аналізу еволюції родинних стосунків між людьми дарвінівську теорію еволюції[7]. У книзі «Стародавнє суспільство» 1877 року американський антрополог Люїс Морган виділив три стадії в розвитку людства: дикунство, варварство і цивілізацію[8]. Книга Моргана послужила натхненням для праці Фрідріха Енгельса «Походження сім'ї, приватної власності та держави», що побачила світ 1884 року.

Енгельс розвив гіпотезу Моргана про те, що перетворення первісного суспільства у класове було зумовлене економічними причинами[9]. На основі цієї теорії Енгельс, Карл Маркс та їхні послідовники провели детальний аналіз змін структури та функцій сім'ї. Теорія Енгельса домінувала до 1980-х, коли здобули визнання інші теорії, зокрема теорія структурного функціоналізму[7].

Типи сімей[ред. | ред. код]

 • сім'я, з якої людина походить;
 • сім'я, яку людина збудувала;
 • нуклеарна (від лат. nucleus ядро) — вперше назва вжита в 1949 американським соціологом Джорджем Мердоком; це сімейна група, що характеризується незалежністю (відокремлена від близьких та сусідів), нечисельністю (батьки та 1 чи 2 дітей) та динамічністю (може швидко змінювати місце проживання, професію, соціальний статус);
 • розширена (або складна) сім'я — сімейна група, що складається більше як з двох поколінь рідні, які проживають в одному помешканні або дуже близько одне від одного; довго була традиційною для українського суспільства;
 • повна сім'я, в якій присутні разом обидвоє членів (членкинь) подружжя;
 • неповна сім'я (за кордоном прийнятніший термін соло-родина), в якій тільки один (одна) із батьків (мати, бабуся, батько, далека родичка чи родич) виховує дитину чи дітей;
 • реконструйована сім'я, де один (одна) з батьків помер/ла, другий (друга) взяв(-ла) новий шлюб або вони розлучилися;
 • зведена сім'я — родина х дітьми від попереднього шлюбу чи співжиття;
 • кровна сім'я — діти є кровно рідними;
 • прийомна сім'я — діти є усиновленими/удочереними або неофіційно прийнятими до родини (наприклад, від далекої рідні);
 • гетеро-сім'я — подружжя гетеросексуальне (чоловік та дружина);
 • одностатева — утворена людьми однієї статі (двома геями, двома лесбійками або двома бі-, полі-, пансексуальними людьми);
 • поліаморна — сімейний союз більш ніж двох людей будь-якої статі;
 • шведська — співжиття трьох людей різної статі зі стосунками чи без них;
 • бостонський шлюб — співжиття жінок без обоаюв'язкових стосунків між ними;
 • патріархальна сім'я (керівна роль чоловіка, діти і дружина носять прізвище батька);
 • матріархальна сім'я (керівна роль жінки);
 • егалітарна сім'я (партнерські стосунки) — союз на засадах гендерної рівності та сприяння добробуту жінок.

Історичні типи шлюбних стосунків[ред. | ред. код]

Історії людства відомі наступні типи шлюбних відносин:

 • полігамія — шлюбний союз більш як двох партнерів(-ок). Може реалізовуватись у варіантах полігінії (чоловік має двох і більше дружин) та поліандрії (жінка має двох і більше чоловіків);
 • груповий шлюб — притаманний первісному суспільству і санкціонує одночасне сімейне співжиття кількох чоловіків та (або) жінок, які не створюють відокремлених подружніх пар;
 • моногамія — шлюб між двома людьми;
 • за вибором шлюбного(-ї) партнера(-ки): ендогамний (шлюб між людьми однієї соціальної групи) та екзогамний (шлюб людей з різних соціальних груп).
 • за мотивацією партнерів(-ок): шлюб за коханням, за розрахунком та за шаблоном. Останній укладається під репродуктивним тиском, коли спрацьовує міркування «Всі мої однолітки одружуються» або оточуючі вимагають від жінки народити дітей.
 • за економічним критерієм: рівний, нерівний (різниця у віці, прибутках), калимний (викуп за наречену). Останній тип шлюбу існує у народів Азії та Африки і має риси торгівлі людьми. Вітчизняні феномени-аналоги — віно (придане).
 • гостьовий — подружжя живе окремо, відвідуючи одне одного з еомфортною обом періодичністю;
 • повторний шлюб (вступ у шлюб з іншою людиною після розірвання попереднього шлюбу);
 • цивільний шлюб — оформлений в органах державної влади без участі церкви;
 • одностатевий шлюб — укладається між людьми однієї статі (геями, лесбійками, іншими нонгетеро людьми);
 • ранній (дитячий) шлюб — укладається з чи між дітьми, які не досягли 17-18 років, часто примусовий та асоційований з педофілією, зґвалтуваннями та торгівлею жінками;
 • конкубінат — зв'язок одруженого чоловіка із неодруженою жінкою, яка народила від нього дітей;
 • свінгерство — шлюбне утворення, що передбачає обмін партнер(к)ами.

Положення сім'ї в Ісламі[ред. | ред. код]

Іслам підкреслює принцип шлюбу для створення сім'ї і вважає його однією із найкращих справ, а також прекрасною традицією пророків і посланців Аллаха. Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Іноді я пощу, іноді ні; я звершую нічну молитву, і сплю; я одружуюсь із жінками. Хто не слідує моїй Сунні, той не від мене». (Сахіх Аль-Бухарі: 4776; Сахіх Муслім: 1401) Серед незліченних і найбільших милостей, які Аллах дарував нам, Коран згадує любов і ніжність, яку Він помістив між подружжям: «Серед Його знамень — те, що Вiн створив вам дружин iз вас самих, щоб ви знаходили в них спокiй, i встановив мiж вами любов i милосердя». (Сура Ар-Рум 30:21) Іслам наказує своїм послідовникам одружуватися. Він спростив шлюб для тих, хто шукає його, аби охороняти свою цнотливість. Як сказав Пророк: «Є три людини, яким Аллах, безсумнівно, допоможе». Серед цих трьох він згадав «людину, яка хоче одружитися, аби вберегти свою цнотливість» (Сунан Ат-Тірмізі: 1655) Він також наказує молодим людям одружуватись. Адже шлюб є правильним вибором, аби контролювати свою статеву потребу і знаходити спокій у подружньому житті.

Християнство про сім'ю[ред. | ред. код]

Біблія про сім'ю[ред. | ред. код]

Божественне походження шлюбу вказане у книзі Буття. За велінням Божим Адам дав імена усім звірам і птахам небесним, та не знайшов серед них собі друга й помічника, подібного собі. Тоді Бог навів на Адама міцний сон і, коли він заснув, узяв одне з ребер його і закрив те місце плоттю (тілом). І створив Бог з ребра, взятого в людини, жінку. Адам назвав її Євою, тобто матір'ю людей.

Бог благословив перших людей у раю і сказав їм: «Плодіться і розмножуйтеся, наповнюйте землю і володійте нею».І промовив Адам: «Оце тепер вона — кість від костей моїх, і тіло від тіла мого. Вона чоловіковою буде зватися, бо взята вона з чоловіка. Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, — і стануть вони одним тілом» (Буття 2:23-24). Бог створив чоловіка, а потім жінку — з його кістки. Як написано, Бог «узяв одне із ребер його» (Буття 2:21-22). Ужите тут єврейське слово буквально означає «бік людини». Таким чином, Єва була взята з «боку» Адама, і вона повинна бути поруч із ним. «І назвав Адам імена свій худобі, і птаству небесному, і всій польовій звірині. Але Адамові помочі Він не знайшов, щоб подібна до нього була» (Буття 2:20). В оригіналі слова «помочі, щоб подібна до нього була» — це одне слово. Воно означає оточувати, захищати, допомагати чи помічник. Тобто, Єва була створена, аби перебувати поруч з Адамом як його «половинка» і допомагати йому. Чоловік і жінка у шлюбі стають однією плоттю. Новий Заповіт додаває зауваження щодо цієї «єдності»: «Тому-то немає вже двох, але одне тіло. Тож, що Бог спарував, — людина нехай не розлучує!» (Матвія 19:6).
Є декілька послань апостола Павла, які описують основні принципи біблійної позиції щодо шлюбу і про те, як відродженим віруючим слід діяти у своїх шлюбних стосунках. Один такий текст ми знаходимо у 1 Коринтянам, розділ 7, а інший — в Ефесян 5:22-33. Разом ці тексти дають віруючому біблійні принципи, які можуть бути використані для формування основ шлюбних стосунків, угодних для Бога.
Слова у Посланні до Ефесян є особливо сильними стосовно успішного біблійного шлюбу: «Дружини, — коріться своїм чоловікам, як Господеві, — бо чоловік — голова дружини, як і Христос — Голова Церкви, Сам Спаситель тіла!» (Ефесян 5:22-23). «Чоловіки, — любіть своїх дружин, як і Христос полюбив Церкву, і віддав за неї Себе» (5:25). «Чоловіки повинні любити дружин своїх так, як власні тіла, бо хто любить дружину свою, той любить самого себе. Бо ніколи ніхто не зненавидів власного тіла, а годує та гріє його, як і Христос Церкву» (5:28-29). «Покине тому чоловік батька й матір, і пристане до дружини своєї, — і будуть обоє вони одним тілом» (5:31).


Коли чоловік і дружина застосовують ці принципи — вони створюють біблійний шлюб. Це збалансовані стосунки, з Христом на чолі сімейної пари. Таким чином, біблійна ідея шлюбу полягає у поєднанні двох осіб, яке відображає єдність Христа з Його Церквою. Євангелія від Матвія 19:4 Чи ви не читали, що Той, Хто створив споконвіку людей, створив їх чоловіком і жінкою? сказав: Покине тому чоловік батька й матір, і пристане до дружини своєї, і стануть обоє вони одним тілом, тому то немає вже двох, але одне тіло. Тож, що Бог спарував, людина нехай не розлучує!

Старці про сім'ю[ред. | ред. код]

"Ти знаєш, так звані щасливі шлюби дійсно бувають. Щоб шлюб виявився щасливим, від подружжя потрібне дотримання однієї умови: вони повинні придбати духовне багатство, люблячи Христа і дотримуючись Його заповідей. Тоді вони по-справжньому полюблять один одного і будуть щасливі. В іншому випадку вони будуть душевно бідні і не зможуть нікому подарувати любов. Вони будуть відкриті для сатанинських нападів, які зроблять їх нещасними "[10]. (Старець Порфирій Кавсокалівіт).

"Спочатку дізнайся причину шлюбу і чому ввійшов він в наше життя, не питаючи нічого більшого. Яка ж його причина, і чому Бог дав нам шлюб? Послухай, що говорить Павло: «Щоб уникнути розпусти, нехай кожен чоловік має дружину». Не сказав «для позбавлення від бідності або для придбання багатства», але що ж тоді? Щоб ми уникали блуду, стримували похіть, жили стримано і були приємні Богу, задовольняючись своєю дружиною. У цьому полягає дар шлюбу, його плід і користь. Отже, отримавши більше, не проси меншого: тому що багатство набагато менше за утримання. Тому через те тільки нам треба одружитися, щоб уникнути гріха і позбутися від будь-якої розпусти. Тому маємо одружитися, щоб шлюб допомагав вправлятися в утриманні. Так воно і буде, якщо ми візьмемо собі дружин благочестивих, вельми стриманих і скромних поведінкою»[10]. (Старець Йосип Ватопедський).

„Ніколи ваші діти не повинні чути, як ви сваритеся між собою … навіть що ви підвищуєте голос один на одного!“[10]. (Старець Порфирій Кавсокалівіт).

Звичайно, шлюб був даний і для дітонародження, але набагато більше для того, щоб погасити розпалені єства. Свідок тому — Павло, який говорить: „Щоб уникнути розпусти, нехай кожен муж має дружину“, а не для дітонародження. І знову наказує сходитися не для того, щоб народжувати дітей, але „щоб не спокушав вас сатана“ (див. 1 Кор. 7: 5). І далі не сказав, якщо не бажають дітей, але що ж? „Коли ж не можуть утримуватися, нехай одружуються“ (див. 1 Кор. 7: 9).Отже на початку, як я і сказав, шлюб мав ці дві причини, але пізніше, коли і земля, і море, і весь всесвіт наповнилася людьми, залишилася тільки одна причина для шлюбу — уникнути розпусти і блуду»[10]. (Старець Йосип Ватопедський).

"Якщо дружина суперечить чоловікові, все в будинку відбувається не так, хоч і в усьому іншому благополучно. А коли є мир і злагода, нічого неприємного не стається, незважаючи на те, що кожен день виникають бурі незліченні "[10]. (Старець Йосип Ватопедський)

«Той, хто дійсно любить свою дружину, навіть якщо вона йому і не дуже слухняна, все знесе. Трудно і важко досягти згоди подружжю, якщо не з'єднане воно „тиранією“ любові». (Старець Йосип Ватопедський)[10].

Юридичне визначення[ред. | ред. код]

 1. Сім'я — первинний та основний осередок суспільства.
 2. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли люди, що його складають, у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
 3. Права члена сім'ї має одинока особа.
 4. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Регулювання сімейних відносин здійснюється Сімейним кодексом України з метою:

 • зміцнення сім'ї як соціального інституту і як союзу конкретних осіб;
 • утвердження почуття обов'язку перед батьками, дітьми та іншими членами сім'ї;
 • побудови сімейних відносин на паритетних засадах, на почуттях взаємної любові та поваги, взаємодопомоги і підтримки;
 • забезпечення кожної дитини сімейним вихованням, можливістю духовного та фізичного розвитку.

Спорідненість[ред. | ред. код]

Докладніше: Родичівство
Генеалогічне дерево сім'ї.
Спорідненість у шлюбі.

Соціальні функції сім'ї[ред. | ред. код]

Дослідники вважають, що функції відбивають історичний характер зв'язку між сім'єю і суспільством, динаміку сімейних змін на різних історичних етапах. Сучасна сім'я втратила багато функцій, що цементували її в минулому: виробничу, охоронну, освітню та інші. Однак частина функцій є стійкими до змін, в цьому сенсі їх можна назвати традиційними. До них можна віднести наступні функції:

 1. репродуктивна — в будь-якій сім'ї найважливішою є проблема дітонародження. Цілісність сексуальної потреби, що забезпечує продовження роду, і любові як вищого почуття унеможливлює відділення одного від іншого. Подружня любов значною мірою залежить від характеру задоволення сексуальних потреб, особливостей їх регулювання та відношення подружжя до проблеми дітонародження, самих дітей (див. демографія сім'ї, дитяча смертність)
 2. господарсько-економічна — включає харчування сім'ї, придбання й утримання домашнього майна, одягу, взуття, благоустрій житла, створення домашнього затишку, організацію життя і побуту сім'ї, формування і витрачання домашнього бюджету
 3. регенеративна — (лат. regeneratio — відродження, відновлення). Означає спадкування статусу, прізвища, майна, соціального становища. Сюди ж можна віднести і передачу якихось сімейних коштовностей[11]
  Зовсім необов'язково буквально розуміти під «коштовностями» ювелірні прикраси, їх можна передати будь-кому сторонньому, а ось таку коштовність, як альбом з фотографіями, чужій людині не передаси — тільки своєму, рідному.
 4. освітньо-виховна — (соціалізація). Полягає у задоволенні потреб у батьківстві та материнстві, контактах з дітьми, їх вихованні, самореалізації в дітях;[12]
  Сімейне та суспільне виховання взаємопов'язані, доповнюють один одного і можуть, у певних межах, навіть заміняти один одного, але в цілому вони нерівнозначні, і ні за яких умов не можуть стати такими. Сімейне виховання емоційніше за своїм характером, ніж будь-яке інше виховання, бо «провідником» його є батьківська любов до дітей, що викликає відповідні почуття дітей до батьків.
 5. сфера первинного соціального контролю — моральна регламентація поведінки членів сім'ї в різних сферах життєдіяльності, а також регламентація відповідальності і зобов'язань у відношенні між подружжям, батьками і дітьми, представниками старшого і середнього поколінь;
 6. рекреативна — лат. recreatio — відновлення. Пов'язана з відпочинком, організацією дозвілля, турботою про здоров'я і благополуччя членів сім'ї;
 7. духовного спілкування — розвиток особистостей всіх членів сім'ї, духовне взаємозбагачення;
 8. соціально-статусна — надання певного соціального статусу всім членам сім'ї, відтворення соціальної структури;
 9. психотерапевтична — дозволяє всім членам сім'ї задовольняти потреби в симпатії, повазі, визнанні, емоційній підтримці, психологічному захисті.
  Шлюб вдалий чи ні залежно від активізації цієї функції, тобто в наш час[коли?] сімейне існування в значній мірі залежить від стабільності близьких емоційних стосунків.

Економічні функції сім'ї[ред. | ред. код]

Докладніше: сімейний бізнес

Відображення родинних стосунків у іменах і прізвищах[ред. | ред. код]

В українського народу з давніх-давен було прийнято в той чи інший спосіб відображати родинні стосунки, що знайшло своє відображення в численних книжних пам'ятках і документах, а також у прізвищах.

Приклад:

Степан — чоловік на ім'я Степан;
Степанова, Степаниха — жінка Степана;
Степанко, Степаша, Стьопа — малий Степан, Степан у дитинстві, син Степана;
Степанович, Степаненко, Степанюк, Степанчук, Степанів, Степанов, Степанин, Степашин, Степанко — сини Степана;
Степанівна — дочка Степана;
Степаненчиха — жінка Степаненка;
Степаненчучка — жінка Степанчука;
Степаненкович, Степаненченко — син Степаненка;

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Сім'я // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Рідко також «сімейство»
 3. Семья // Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973
 4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
 5. Lacan 1938—2001, pp. 24-25, 56
 6. Fugier Pascal, 2007, p.226-8
 7. а б Sociology // Encyclopædia Britannica. Архівовано з джерела 23 червня 2013. Процитовано 2009-07-26.
 8. Cultural Anthropology // Encyclopædia Britannica. Архівовано з джерела 23 червня 2013. Процитовано 2009-07-22.
 9. The Marxists Internet Archive. Процитовано 2009-07-17. 
 10. а б в г д е 15 висловів афонських святих і старців, які допоможуть створити та зберегти сім'ю (рос.) (uk). Процитовано 2018-05-15. 
 11. Шнейдер Л. Б. Функционально-Ролевая структура семейных отношений // Психология семейных отношений. Курс лекций. — М. : Апрель-Пресс : ЭКСМО-Пресс, 2000. — С. 132-133. — ISBN 5-04-005780-6. (рос.)
 12. Захаров А. И. Психологические особенности диагностики оптимизации взаимоотношений в конфликтной семье // Вопросы психологии : сб. — 1981. — № 3. — С. 58—68. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Людина та сім'я: навч. посіб. [для викл. та студ. вищ. навч. закл., які вивчають курс соціології сім'ї] / Н. А. Уманець, Т. Г. Тюріна ; за наук. ред. М. Б. Євтуха ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т «Львів. політехніка». — Л. : Вид-во Львів. політехніки, 2013. — 198, [2] с. — Бібліогр.: с. 12 (11 назв). — ISBN 978-617-607-529-5
 • Андрій Бурячок. Назви спорідненості і свояцтва в українській мові. Київ: Видавництво АН УРСР; Київ: Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР, 1961. 150 стор.