Сіра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сіра
Зображення
Країна походження  Франція
Колір чорний
CMNS: Сіра у Вікісховищі
Зовнішні відеофайли
Про вино з Романом Ремеєвим
(Канал «ISLND TV» на YouTube)
1. Syrah/Shiraz, 4 листопада 2022.

Сіра́ (фр. Syrah), також відомий як Шира́з (Shiraz — особливо в Австралії) — червоний сорт винограду, підвид виду Виноград культурний (Vitis vinifera), один з найвизначніших сортів. Сіра швидко набуває світової популярності і може за деякими оцінками стати настільки ж відомим, як Каберне Совіньйон.

Походження[ред. | ред. код]

Сорт походить з південно-східної Франції, скоріш за все з долини Рони. За допомогою ДНК аналізу в 1998 р. доведено, що Сіра походить від двох маловідомих сортів Дюреза та Мондез Бланш. Сіра також є родичем іншого славетного сорту — Піно Нуар.

Агротехніка[ред. | ред. код]

Сіра/Шираз
Гранітна галька Шатоньоф-дю-Пап

Сіра — доволі продуктивний і стійкий до захворювань сорт. Квітне не надто рано, достигає не надто пізно. Сіра потребує теплого клімату, що обмежує регіони його вирощування. Ідеальним ґрунтом вважається кам'янистий граніт, який забезпечує дренаж і акумуляцію денного тепла, яке випромінюється на рослини після заходу Сонця. Класичним ґрунтом є гранітна галька району Шатоньоф-дю-Пап долини Рони.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

За деякими оцінками Сіра — п'ятий за площею культивації сорт винограду у світі. До 1970-х років Сіра можна було зустріти здебільшого в долині Рони й Австралії, але протягом останніх років сорт набуває популярності і його насадження швидко поширюються у США, Південній Африці, Чилі та Новій Зеландії.

Визначні регіони[ред. | ред. код]

Найвідомішим регіоном для Сіра є його рідна долина Рони у Франції, де цей сорт здобув свою славу і відомість. Найпрестижнішими виноградниками для Сіра є Кроз-Ермітаж, Кот-Роті, а також у сумішах з Гренаш -Шатоньоф-дю-Пап, Кот-дю-Рон.

Інші регіони[ред. | ред. код]

Інші важливі регіони культивації Сіра — Австралія (тут Сіра, відомий як Шираз, з'явився у XVIII столітті і займає найбільшу площу виноградників), Каліфорнія (долини Напа і Сонома), Південна Африка (Стеленбош і Паарль), Чилі, Аргентина та північна Нова Зеландія.

Стилі вина[ред. | ред. код]

Келих Сіра

Для вин з Сіра характерна середня кислотність, високий вміст м'яких танінів та інтенсивність смаку, кольору та аромату. Завдяки танінам і кислотам вина з Сіра здатні до витримки протягом багатьох років, навіть десятирічь. Сіра є частим компонентом в купажних винах де цей сорт балансує жорсткі таніни та кислотність Каберне Совіньйон або фруктові аромати та низьку інтенсивність Гренаш.

Смакові та ароматичні характеристики:

Кулінарні комбінації[ред. | ред. код]

Оскільки вино, в якому домінує Сіра, має високий вміст кислот та танінів, його вживають із жирною їжею, такою як смажене м'ясо, особливо, смажене на грилі, печеня, смажені ковбаси тощо.

Література[ред. | ред. код]