Сіра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сіра/Шираз

Сіра̀ (фр. Syrah), також відомий як Шираз (Shiraz - особливо в Австралії) – червоний сорт винограду, підвид виду Виноград культурний (Vitis vinifera), один з найвизначніших сортів. Сіра швидко набуває світової популярності і може за деякими оцінками стати настільки ж відомим, як Каберне Совіньйон.

Походження[ред.ред. код]

Сорт походить з північно-західної Франції, скоріш за все з Долини Рони. За допомогою ДНК аналізу у 1998 р. доведено, що Сіра походить від двох маловідомих сортів Дюреза та Мондез Бланш. Сіра також є родичем іншого славетного сорту - Піно Нуар.

Агротехніка[ред.ред. код]

Гранітна галька Шатоньоф-дю-Пап

Сіра - доволі продуктивний і стійкий до захворювань сорт. Квітне не надто рано, достигає не надто пізно. Сіра потребуює теплого клімату, що обмежує регіони його вирощування. Ідеальним ґрунтом вважається кам'янистий граніт, який забезпечує дренаж і акумуляцію денного тепла, яке випромінюється на рослини після заходу Сонця. Класичним ґрунтом є гранітна галька району Шатоньоф-дю-Пап Долини Рони.

Розповсюдження[ред.ред. код]

За деякими оцінками Сіра - п'ятий за площею культиваціі сорт винограду у світі. До 1970х років Сіра можна було зустріти здебільш в Долині Рони і Австралії, але протягом останніх років сорт стає все більш модним і його посадки розширюються великими темпами у США, Південній Африці, Чилі і Новій Зеландії.

Визначні регіони[ред.ред. код]

Найвідомішим регіоном для Сіра є його рідна Долина Рони у Франції, де цей сорт здобув свою славу і відомість. Найпрестижнішими виноградниками для Сіра є Кроз-Ермітаж, Кот-Роті, а також у сумішах з Гренаш -Шатоньоф-дю-Пап, Кот-дю-Рон.

Інші регіони[ред.ред. код]

Інші важливі регіони культивації Сіра - Австралія (тут Сіра, відомий як Шираз, з'явився у 18 столітті і займає найбільшу площу виноградників), Каліфорнія (долини Напа і Сонома), Південна Африка (Стеленбош і Паарль), Чилі, Аргентина та північна Нова Зеландія.

Стилі вина[ред.ред. код]

Келих Сіра

Для вин з Сіра характерна середня кислотність, високий вміст м'яких танінів та інтенсивність смаку, кольору та аромату. Завдяки танінам і кислотам вина з Сіра здатні до витримки протягом багатьох років, навіть десятирічь. Сіра є частим компонентом в купажних винах де цей сорт балансує жорсткі таніни та кислотність Каберне Совіньйон або фруктові аромати та низьку інтенсивніть Гренаш.

Смакові та ароматичні характеристики:

Кулінарні комбінації[ред.ред. код]

Оскільки вино, в якому домінує Сіра, має високий вміст кислот та танінів, його вживають із жирною їжею, такою як смажене м'ясо, особливо, смажене на грилі, печеня, смажені ковбаси тощо.

Література[ред.ред. код]