Сітре

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сітре
Тія-Сітре
Зображення на гробниці
Зображення на гробниці
Давньоєгипетський фараон
Наступник Туя
Тронне ім'я (преномен)ḥm.t nṯr n ỉmn
Хеметнеджер-ен-Амон —
«Дружина бога Амона»
M23L2
R8N41
X1
N35M17Y5
N35
Власне ім'я (номен)S3t Ra
Сітре —
«Донька Ре»
G39N5
 
raG39t
У шлюбі Рамсес I
Діти Сеті I
Народився 14 століття до н. е.
Помер 13 століття до н. е.
Єгипет
Місце поховання Долина цариць
Династія
XIX династія

Сітре або Сатре (Сітра) (2-а пол. XIV — поч. XIII ст. до н. е.) — давньоєгипетський діяч, Велика царська дружина, Дружина бога Амона.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про походження нічого невідомо, проте знано, що не належала до царського роду, оскільки не мала титулу Донька фараона. Невідомо коли і як стала дружиною Рамсеса I, засновника XIX династії.

Зображена поряд із чоловіком і сином Сеті I в храмі Абидоса, де її величають матір'ю фараона. В обох храмах Сеті I і його гробниці її називають Великою дружиною фараона, але в її власній гробниці записаний лише її титул «Мати фараона».

На Стелі 400 року з Танісу, що датується правлінням Рамсеса II — онука Сітре — Сіте I названо сином Парамессу (ім'я Рамсеса I до його правління) і Тіа. Одну з дочок Сеті I також звали Тіа. Тому висувається теорія, що ім'я Тіа належало Сітре до того, як її чоловік зайняв трон. Той факт, що одна з доньок Рамсеса II носила ім'я Тіа-Сітре підтверджує цю гіпотезу.

Гробниця[ред. | ред. код]

Поховано в гробниці QV38 в Долині цариць. Гробницю описали Карл Ріхард Лепсіс і Джон Гарднер Вілкінсон. Вона могла бути побудована за наказом Сеті I. Внутрішнє декорування не було завершене, позначено лише контури малюнків.

У декорі присутні зображення Амсет, Дуамутефа, Анубіса, Маат, Ір-ренеф-джесеф, Нефтіди, Серкет, мавпи і двох бабуїнів. Сітре зображена сидячою перед наосом. Інша сцена показує левоголового бога і Маат. Далі сцени включають богиню з головою кішки, Анубіса, Хапі, Квебехсенуфа, Гора-Ірбакефа, Тота, Ісіди, Нейт, Гора, Мут у вигляді стерв'ятника, божество з головою птаха, Хатхор. Під двома човнами зображені також три божества.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Porter, Bertha and Moss, Rosalind, Topographical Bibliography of Ancient Egyptian Hieroglyphic Texts, Statues, Reliefs and Paintings Volume I: The Theban Necropolis, Part 2. Royal Tombs and Smaller Cemeteries, Griffith Institute. 1964, pg 751
  • Aidan Dodson & Dyan Hilton, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, Thames & Hudson (2004), p.175
  • W. Grajetzki: Ancient Egyptian Queens: a hieroglyphic dictionary. Golden House Publications 2005