Сіґурд Перстень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сіґурд I
давньоскан. Sigurðr hringr
Народився невідомо
Помер близько 770
·загибель у битві
Національність свей
Титул конунг
Посада Король Швеції[d] і міфічний корольd
Термін 750—770 роки
Попередник Гаральд Боєзуб
Наступник Рагнар Лодброк
Конфесія поганство
Рід Скельдунґи
Батько Рандвер Радбартсон
У шлюбі з Альґільда Альфдоттір
Діти 1 син

Сіґурд I Перстень або Кільце (Sigurðr hringr; ? — близько 770) — напівлегендарний конунг Свеаланда та Данії у 750770 роках.

Родовід[ред. | ред. код]

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду Скьйольдунґів та був пов'язаний з династію Інґлінґів. Син Рандвара Радбартсона (Валдарсона), що був конунгом Ґотланда, згодом Ґардарікі — був засновником Альдейґьюборґа (Старої Руси). Ймовірно намагався стати конунгом Упсали та усього Свеаланда. Щодо цього існують розбіжності: одні дослідники вважають, що Рандвер зміг стати головним конунгом свеїв, за іншими гіпотезами — залишався в Ґардарікі. Про місце й дату народження Сігурда замало відомостей, відповідно до однієї з саг — близько 705 року. Після смерті батька Сігурд став конунгом Альдейґьюборґа, але вирішив боротися за владу Свеаланді.

Близько 750 року виступив проти свого стрийка — дансько-свейського конунга Гаральда Боєзуба, якого переміг у битві при Браваллі або Бравеллірі в Естерґьотланді. Після цього стає конунгом Данії. Того ж року переміг Ейстейна, сина Гаральда Боєзуба, який отаборився в Упсалі. Внаслідок цього Сігурда оголошено великим конунгом Свеаланда. Саксон Граматик у своїх «Діяннях данів» вказує, що Сігурд був продовжувачем династії Інглінгів.

Здійснював походи проти балтійських племен, до Ґотланду, вендів. У праці Гельмольда «Хроніка слов'ян» йменується Сівардом (саксонський аналог ім'я Сіґурд). Там йдеться, що венди (слов'яни) не лише відбили напад конунга, а й здійснювали успішні грабіжницькі атаки на його володіння в Ютландії та на о. Фюн.

Панував доволі довго. За легендою на схилі років він закохався в молоду дівчину Альвсоль, проте її родичі були проти шлюбу. Сігурд напав на братів Альвсоль, але був смертельно поранений у бою. Потенційна наречена на той час уже була мертва: не бажаючи виходити заміж за старого, вона випила отруту.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Альґільда, донька Альфа, конунга Альвхейм

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Sturluson, Snorri. Heimskringla: History of the Kings of Norway, trad. Lee M. Hollander. Reprinted University of Texas Press, Austin, 1992. ISBN 0-292-73061-6
  • Fornnordiskt lexikon, sammanställt av Åke Ohlmarks, Tiden, 1983, ISBN 91-550-4044-6