Тава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тава
Час існування: Тріас
Tawa hallae dino 01.JPG
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящіротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Рід: Tawa
Nesbitt et al., 2009
Вид: T. hallae
Nesbitt et al., 2009
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Tawa
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Tawa
EOL logo.svg EOL: 42333617
Fossilworks: 159719

Тава (лат. Tawa; на честь бога сонця народу пуебло) — рід динозаврів підряду тероподів пізнього тріасового періоду. Мешкав приблизно 215–213 млн років тому. Ці динозаври є найбільш ранніми з тероподів на території сучасної Північної Америки.

Етимологія[ред.ред. код]

Назва типового виду Tawa hallae походить від «Tawa'» — бога сонця народу пуебло, видову назву дано на честь Рута Холла (Ruth Hall), засновника палеонтологічного музею в Гост-Ранч.

Відкриття[ред.ред. код]

Вперше виявлений (частковий кістяк) в 2004 р. в кар'єрі Хайден (Hayden Quarry) що в Гост-Ранч (Ghost Ranch) на території штату Нью-Мексико, а в 2006 р. почалися повномасштабні розкопки, в результаті яких було знайдено майже повний викопний кістяк Tawa, а також сім інших скелетів, розташованих близько один до одного.

Вид Tawa hallae описаний в грудні 2009 р. Несбіттом (Nesbitt) і іншими вченими. В їхньому розпорядженні опинився практично повний кістяк молодої особини (голотип, каталогізований як GR 241), довжиною близько 2 м. Вивчення іншого зразка (каталогізованого як GR 242), також наближається до завершення. Окрема стегнова кістка дозволяє припустити, що дорослі особини, були принаймні на 30 % більші, ніж у голотип молодої особини.

За життя динозаври даного виду були близько 70 см у висоту. Дорослі особини, за розрахунками дослідників, повинні були досягати 4 м в довжину. Відмінною особливістю даного виду є дуже довгий хвіст.

Дослідники підкреслюють, що їм дуже пощастило. Справа в тому, що рештки не тільки чудово збереглися, але під час скам'яніння не були здавлені породами. Таким чином, у дослідників є рідкісна можливість поглянути на внутрішню будову стародавніх ящерів.

Еволюція[ред.ред. код]

Laurasia-Gondwana-uk.svg

Цей динозавр є одним з найбільш ранніх тероподів на території південної частини нинішньої Північної Америки. Вивчення решток T. hallae, на думку вчених, допоможе їм прояснити еволюцію перших динозаврів. Вважається, що приблизно 230 млн років тому, коли всі континенти були об'єднані в суперконтинент Пангею, стародавні ящери вперше стали заселяти різні регіони планети. Новий вид допоміг визначити, що тероподи виникли на території Гондвани (регіону, який пізніше став Південною Америкою) і пізніше розселилися по суперконтиненту. Так само T. hallae допоміг визначитися з класифікацією іншого динозавра — герреразавра. Набір деяких характеристик у T. hallae остаточно встановлює прямий зв'язок між тероподами і герреразавром. Таким чином він є проміжною ланкою між герреразаврами і неотераподами.

Філогенетичне дерево[ред.ред. код]

 Dinosauria 

 Ornithischia 


 Saurischia 

Sauropodomorpha 


 Theropoda 

Herrerasauridae 


    

 Eoraptor 


    

Tawa


 Neotheropoda 
    

 Coelophysis  "Syntarsus" kayentakatae     

 Liliensternus  To Jurassic Theropods 


Тава
← 4,6 млрд 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2

Ресурси Інтернета[ред.ред. код]