Тадеуш Голувко

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тадеуш Людвік Голувко
Tadeusz Hołówko 1929.jpg
Народився 17 вересня 1889(1889-09-17)
Семипалатинськ, Російська імперія
Помер 29 серпня 1931(1931-08-29) (41 рік)
Трускавець, Польська республіка
·Вбитий месниками з ОУН
Поховання Евангелістський цвинтар Варшави
Країна Flag of Poland (1928–1980).svg Польща
Національність поляк
Діяльність політик, публіцист
Знання мов польська
Партія Польська соціалістична партія
Нагороди
Командорський Хрест із зіркою ордена Відродження Польщі срібний хрест ордена Virtuti Militari Хрест Незалежності

Таде́уш Людвік Голу́вко (пол. Tadeusz Ludwik Hołówko; 17 вересня 1889, Семипалатинськ Семипалатинської області Степного генерал-губернаторства Російської імперії (нині Казахстан) — 29 серпня 1931, Трускавець, Польська республіка) — польський політик, видавець, публіцист, один з діячів прометеїзму. Брав участь у створенні Польської Організації Військової. Був убитий у Трускавці в результаті атентату, здійсненого боївкарами ОУН Василем Біласом і Дмитром Данилишиним.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився у м. Семипалатинську. Батько — Вацлав, висланий з Новогрудщини спочатку до Сибіру за участь в антиросійському повстанні 1863 року.

Переїхав до Польщі. Після проголошення незалежності Польщі у 1918 році працював в уряді, вважався одним із соратників Юзефа Пілсудського. Був членом Польської соціалістичної партії, з 1930 р. — депутат польського Сейму. Головував в Інституті дослідження справ національностей, пізніше керував східним відділом міністерства закордонних справ. Також регулярно дописував до щоденника «Дроґа». Голувко вважався творцем концепції прометеїзму — визволення поневолених національностей СРСР.[1] Знаходився під значним впливом Ю. Пілсудського, тому в 1927 році вийшов зі складу ППС, увійшов до Безпартійного блоку співпраці з урядом Валери Славека.

Виступав за діалог та порозуміння з українцями у Польщі, підтримував налагодження стосунків з легальними українськими партіями, такими як УНДО, пропонував створення культурної автономії українців в Польщі, але бачив незалежну Україну тільки на схід від Збруча. ОУН вважало Голувка прихованим польським шовіністом, який незначними поступками легальним українським партіям перешкоджав досягненню головної мети ОУН — незалежності України.[2][3]

Атентат на Голувка організував член ОУН Роман Шухевич, а здійснили трускавчани Василь Білас і Дмитро Данилишин. 29 серпня 1931 року Голувко був убитий у панісонаті, де лікувався під патронажем українських сестер-василіянок. Вбивство Голувка викликало значний резонанс в Польщі і за кордоном, обговорювалося на засіданні Ліги Націй. Цей атентат також засудили деякі українські політики.[4]

Похований на євангелістсько-реформатському цвинтарі Варшави.

Бібліографія[ред. | ред. код]

«Тадеуш Голувко». Методи й шляхи оздоровлення взаємовідносин у Східній Галичині і східних воєводствах[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Прометеї двох народів: люди, які примиряли Польщу і Україну
  2. «Пацифікація» і відповідь на неї ОУН
  3. Після великої депресії[недоступне посилання з липня 2019]
  4. Доба суспільно-політичних полярностей і напруги
  5. Ми не є українофілами. Польська політична думка про Україну і українців (За ред. П. Коваля, Я. Олдаковського, М. Зухняк, перекл. С. Гіріка). — Київ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2012. — С. 108–119.

Джерела та література[ред. | ред. код]