Такахе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Такахе
Porphyrio hochstetteri -Tiritiri Matangi Island-8b-3c.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Журавлеподібні (Gruiformes)
Родина: Пастушкові (Rallidae)
Рід: Султанка (Porphyrio)
Вид: Такахе
Біноміальна назва
Porphyrio hochstetteri
A. B. Meyer, 1883
Ареал виду
Ареал виду
Синоніми
Notornis mantelli Mantell, 1847

Porphyrio mantelli hochstetteri

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Porphyrio hochstetteri
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Porphyrio hochstetteri
EOL logo.svg EOL: 264283
ITIS logo.svg ITIS: 707814
IUCN logo.svg МСОП: 106002929
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 439704
Fossilworks: 372510

Такахе або Безкрила султанка (Porphyrio hochstetteri) — нелітаючий рідкісний птах, якого вважали вимерлим. Поширений у горах Південного острова, поблизу озера Те-Анау, Нової Зеландії. Належить до родини Пастушкових. У Міжнародній Червоній книзі отримав статус виду, якому загрожує небезпека зникнення (категорія EN ).

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Зовні дуже нагадує султанку, яка трапляється на півдні Європи, але значно більша (завбільшки з домашню гуску). Будова крила нормальна, але м'язи киля та грудини недорозвинені, тому птах не літає.

Історія[ред. | ред. код]

Такахе була поширена по всій території Нової Зеландії. На Північному острові птаха називали мого, на Південному — такахе. Маорі полювали на такахе через їхнє оперення.

Вчені, які вивчали природу Нової Зеландії, спочатку збирали усні повідомлення про дивного птаха, але оскільки речові докази існування такахе не збереглися, вони вирішили, що птах — міфічна істота з маорійських сказань.

Проте в 1847 році Волтер Ментел випадково придбав у селі на Північному острові череп, грудну кістку й інші частини скелета невідомого великого птаха. Як з'ясувалося, кістки належали крилатому, але нелітаючому птаху, якого латиною назвали на честь Ментела — Notornis mantelli, тобто — «Чудовий птах Ментела».

Через два роки після знахідки Ментела група мисливців на тюленів помітила сліди чималого птаха. Пішовши по сліду, вони виявили великого птаха з красивим оперенням. Однак, через кілька днів після відлову птаха вони, не знаючи, що з ним робити, вбили його та з'їли. Шкура птаха з оперенням залишилася і потрапила до рук Волтера Ментела.

Пізніше було впіймано ще одного птаха, цього разу його повний скелет передали в Лондон, де кістяк дослідили. У результаті вчені знайшли в ньому деякі відмінності від найпершого зразка, здобутого Ментелом у 1847 році. Вони зробили висновок, що на Північному і Південному островах Нової Зеландії трапляються два види такахе. Другий вид назвали Notornis hochstetteri на честь відомого австрійського дослідника Австралії та Нової Зеландії професора Гохштетера.

Як згодом вважали, останню особину такахе спіймали в 1898 році, після чого вид було занесено в переліки вимерлих тварин.

Відкриття[ред. | ред. код]

1948 року експедиція Джефрі Орбела в лісах Те-Анау виявила двох такахе. Птахів сфотографували, закільцювали і відпустили на волю. Через рік доктор Орбел знайшов гнізда такахе. Дослідивши 30 гнізд, він дійшов висновку, що пара такахе виховує в рік тільки одне пташеня.

Уряд Нової Зеландії оголосив заповідником місця оселення такахе. Сучасний заповідник поблизу озера Те-Анау має площу в 160 000 гектарів.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Такахе зображено на монеті номіналом в 1 Новозеландський долар, випущеній в обіг 1982 року.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Інформація про такахе [1] (рос.)