Таксодіум дворядний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Таксодіум дворядний
Ліс таксодіум в озері у Міссісіпі, США.
Ліс таксодіум в озері у Міссісіпі, США.
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Насінні (Spermatophyta)
Клас: Хвойні (Coniferopsida)
Порядок: Хвойні (Coniferales)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Таксодіум (Taxodium)
Вид: Таксодіум дворядний
Біноміальна назва
Taxodium distichum
(L.) Rich., 1810
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Taxodium distichum
EOL logo.jpg EOL: 1061709
IPNI: 30052311-2
ITIS logo.jpg ITIS: 18041
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 28982

Таксодіум, таксодій або кипарис болотний (лат. Taxodium distichum) — вид хвойних дерев родини кипарисові (Cupressaceae).

Таксодіум дворядний росте 30-45 м заввишки з вузькопірамідальною формою крони в молодому віці і широкопірамідальною, інколи розпростертою — в зрілому. Хвоя м'яка, світло-зелена, пір'ястогребінчаста, на зиму опадає разом з вкороченими пагонами. Плід — кругла шишка, не дозріла зелена, дозріла — коричнева, до 2 см в діаметрі, покривні луски дрібні.

Його батьківщина — південний схід Північної Америки. Поширений на півдні США і на Атлантичному узберіжжі. Росте на вологих піщаних і глиняних ґрунтах, на берегах річок і на болотах з добрим дренажем.

Таксодій дворядний є світлолюбною, швидкоростучою рослиною, живе до 500–600 років. Трапляються окремі дерева, вік яких досягає до чотирьох-шести тисяч років.

М'яка, легка, волокнистої будови ядрова деревина ціниться завдяки добрим механічним якостям, і є стійкою проти гниття. Використовується для виготовлення меблів та інших виробів. Ця декоративна рослина розмножується насінням і живцями.

В Україні культивується на Чорноморському узбережжі, на південному березі Криму, на південному-заході України (Чернівці, Львів, Ужгород), зокркма, в Гермаківському дендропарку, що на Тернопольщині, в Софіївці та Києві. Декілька особин кипариса болотного ростуть у м. Ужгороді.

Джерела[ред.ред. код]

  • Корчемний, В. Г. (1998). Екзоти Поділля. — Тернопіль: ЛІЛЕЯ. ISBN 966-7298-08-6
  • Сікура Й. Й. Морфологічні особливості плодів та насіння квіткових рослин світової флори. — Ужгород: TIMPANI, 2014–376 с. (угорською та українською мовою) ISBN 978-966-8904-74-5


Сосна звичайна Це незавершена стаття про Хвойні.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.