Талабан польовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Талабан польовий
Thlaspi arvense 001.JPG
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Еудікоти
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Brassicales
Родина: Капустяні (Brassicaceae)
Рід: Талабан (Thlaspi)
Вид: Талабан польовий
Біноміальна назва
Thlaspi arvense
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Thlaspi arvense
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Thlaspi arvense
EOL logo.svg EOL: 583698
IPNI: 290477-1
ITIS logo.svg ITIS: 23422
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 13288

Талаба́н польови́й (Thlaspi arvense)[1] — однорічна рослина родини Капустяних. Їстівна, жироолійна та лікарська культура, місцями поводить себе як бур'ян.

Назва[ред.ред. код]

Назва роду походить від грецьких слів: «Тласпі» (Thlaspi) — означає «здавлений в щит», «тлао» (thlao) — «здавлювати», і пов'язана з формою плодів рослини, та «аспіс» (aspis) — «щит». Видова назва в перекладі з латинської мови — «польовий». Українські народні назви: безвершник, білиця, білка, вередник, волоски, волосник, горобина кашка, гремука, гречичка, дзвінок, дзвонець, дзвонці, клопець, лопатки, талабан, талбан, тоболочник, тоболочник ролевий, чорне ребро, ярошка, ярутка, ярутка польова. [2]

Опис[ред.ред. код]

Трав'яниста рослина заввишки 20—50 см з сизим відтінком. Стебла прості або розгалужені. Листки цілісні, нижні — на коротких черешках, довгасті або еліптичні, верхні — сидячі, довгасто-ланцетні або стрілоподібні. Квітки білі, актиноморфні, чотирипелюсткові. Чашолистків 4, вони відлеглі від пелюсток, завдовжки 2-2,5 мм. Тичинок 6, маточка 1. Плоди — стручки, округло-еліптичні, ширококрилаті, на верхівці глибоковиїмчасті, з дуже коротким стовпчиком між виїмками. Насінини коричневі, з борозенчастою поверхнею.

Хімічний склад[ред.ред. код]

Хімічний склад рослини майже не вивчений. Відомо, що в насінні талабану польового міститься близько 30 % жирної олії. В листках знайдено аскорбінову кислоту (близько 200 мг/100 г), вуглеводи,[3], вони також містять до 25 % клітковини. Трава і насіння талабану польового містять глікозид синігрін, який надає їм яскраво вираженого часникового запаху.

Поширення та екологія[ред.ред. код]

Талабан польовий розповсюджений скрізь — від субтропіків до Крайньої Півночі. Росте на полях, городах, поблизу житла й уздовж доріг. Талабан засмічує посіви. Він зустрічається повсюдно.

Цвітіння триває з травня до липня, плоди дозрівають з травня до листопада. Запилення за допомогою комах відбувається рідко, найчастіше відбувається самозапилення. Розмножується насінням. За літо дає 2—3 покоління; на кожній рослині утворюється до 60—80 тис. насінин.[4] Недозріле насіння проростає майже так само швидко, як і дозріле. Проростає воно з глибини до 1 см, у глибших шарах ґрунту зберігає схожість протягом 9 років.

Застосування[ред.ред. код]

Жирна олія, що міститься у насінні талабану польового, на смак подібна до лляної, вона придатна для миловаріння і вживання в їжу.[4] З молодих листків талабану готують весняні салати, вони особливо корисні при зниженій секреції шлунку. Листки також мають в'яжучі протицинготні, дезинфікуючі, сечогінні, потогінні та тонізуючі властивості. Препарати талабану польового прискорюють та активізують менструальний цикл; у чоловіків стимулюють статеву активність, тому ефективні при лікуванні імпотенції.[3] Водночас, згодовування цієї рослини коровам надає їхньому молоку часникового запаху і неприємного присмаку.

Цю рослину вирощують у промислових масштабах заради олії, яку переробляють на біодизель. Врожайність становить 1000 фунтів на акр.[5] Там, де талабан польовий поширений як бур'ян, боротися з ним досить важко. Цьому перешкоджає як висока урожайність, так і глибока коренева система, яка певною мірою робить рослину нечутливою до гербіцидів.

Синоніми[ред.ред. код]

 • Crucifera thlaspi (Roxb.) E.H.L.Krause
 • Lepidium thlaspi Roxb.
 • Teruncius arvense (L.) Lunell
 • Teruncius arvensis (L.) Lunell
 • Thlaspi baicalense DC.
 • Thlaspi collinum Bieb. M
 • Thlaspi strictum Dalla Torre & Sarnth.
 • Thlaspidea arvensis (L.) Opiz
 • Thlaspidium arvense (L.) Bubani[1]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 1. а б The Plant List. (англ.)
 2. Корисні та рідкісні рослини України. Словник-довідник народних назв. / Смик Г. // Київ УРЕ, - 416 с. - 1991 С. 363
 3. а б Товстуха Є. С. Фітотерапія. — К.: Здоров'я, 1990.-304 с., іл., 6,55 арк. іл. ISBN 5-311-00418-5
 4. а б Верзилин Николай Михайлович По следам Робинзона. Сады и парки мира. — Л.: Детская литература., 1964. — 576 с. (рос.)
 5. Prodigal Sun. Alternative Global Power Solutions