Талі води

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Талі води з льодовика гори Маунт Едіт Кевелл
Талі води ранньої весни у струмку в Пенсильванії

Талі води — це води, що вивільняються внаслідок танення снігу або льоду, включно з льодовиковим льодом, пласкими айсбергами та шельфовими льодовиками посеред океанів. Талі води часто спостерігають у зонах абляції льодовиків, де зменшується рівень снігового покрову.

Коли талі води не течуть, а накопичуються у водойми, вони формують талі ставки. Часто зі зміною погоди у бік похолодання ці ставки замерзають знову. Також талі води можуть збиратись чи танути під поверхнею льоду. Такі ставки відомі як підльодовикові озера та можуть формуватись під впливом геотермального тепла й тертя.

Джерело води[ред. | ред. код]

Талі води є джерелом питної води для великої частки світового населення; їх також використовують для іригації та живлення гідроелектростанцій. Деякі міста мають великі озера, що накопичують талі снігові води як доповнення до водопостачання. Серед таких міст є Мельбурн, Канберра, Лос-Анджелес, Лас-Вегас та ін.

Талі льодовикові води[ред. | ред. код]

Перезаморожені талі льодовикові води з льодовика Канада, що в Антарктиці.

Талі льодовикові води надходять з льодовиків, що спадають. Часто можуть виникати цілі річки, що протікають крізь льодовики у озера. Такі кришталево блакитні озера отримують свій колір від так званої "каменевої муки" — відкладу, що переносився річками до озер. Цей віклад утворюється внаслідок тертя каменів під льодовиком. Далі цей дрібний порошок спливає на поверхню води, вбирає й розносить різноманітні кольори сонячного світла[1], формуючи молочно-бірюзовий вигляд.

Талі води льодовика Скафтафетлсьокуль (Ісландія)

Талі води також відіграють роль мастила у базальному ковзанні льодовиків. Згідно з даними GPS у дослідженні руху льоду, найбільшим льодовиковий рух є влітку, коли рівень талих вод є найвищим[2].

Стрімкі зміни[ред. | ред. код]

Талі води можуть бути ознакою різкої зміни клімату. Також вони можуть дестабілізувати льодовикові озера, що може призводити до раптових повеней, та сніги, що може стати причиною сходження лавин[3]

Глобальне потепління[ред. | ред. код]

У звіті, опублікованому в червні 2007 року, Програма ООН з навколишнього середовища оцінила, що глобальне потепління може повпливати на близько 40% населення планети внаслідок втрати льодовиків, снігу та пов'язаних з ними талими водами в Азії

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Aas, Eyvind; Bogen, Jim (1988-04-01). Colors of glacier water. Water Resources Research (en) 24 (4): 561–565. ISSN 1944-7973. doi:10.1029/WR024i004p00561.  Вказано більш, ніж один |ISSN= та |issn= (довідка); Вказано більш, ніж один |DOI= та |doi= (довідка)
  2. Garner, Rob (2013-07-22). 'Like Butter': Study Explains Surprising Acceleration of Greenland's Inland Ice. NASA. 
  3. Melting Ice—A Hot Topic? New UNEP Report Shows Just How Hot It's Getting. United Nations Environment Programme (UNEP). 2007-06-04. Процитовано 2016-05-12.