Талі води

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Талі води з льодовика гори Маунт Едіт Кевелл
Талі води ранньої весни у струмку в Пенсильванії

Талі води — це води, що вивільняються внаслідок танення снігу або льоду, включно з льодовиковим льодом, пласкими айсбергами та шельфовими льодовиками посеред океанів. Талі води часто спостерігають у зонах абляції льодовиків, де зменшується рівень снігового покрову.

Коли талі води не течуть, а накопичуються у водойми, вони формують талі ставки. Часто зі зміною погоди у бік похолодання ці ставки замерзають знову. Також талі води можуть збиратись чи танути під поверхнею льоду. Такі ставки відомі як підльодовикові озера та можуть формуватись під впливом геотермального тепла й тертя.

Джерело води[ред. | ред. код]

Талі води є джерелом питної води для великої частки світового населення; їх також використовують для іригації та живлення гідроелектростанцій. Деякі міста мають великі озера, що накопичують талі снігові води як доповнення до водопостачання. Серед таких міст є Мельбурн, Канберра, Лос-Анджелес, Лас-Вегас та ін.

Талі льодовикові води[ред. | ред. код]

Перезаморожені талі льодовикові води з льодовика Канада, що в Антарктиці.

Талі льодовикові води надходять з льодовиків, що спадають. Часто можуть виникати цілі річки, що протікають крізь льодовики у озера. Такі кришталево блакитні озера отримують свій колір від так званої "каменевої муки" — відкладу, що переносився річками до озер. Цей віклад утворюється внаслідок тертя каменів під льодовиком. Далі цей дрібний порошок спливає на поверхню води, вбирає й розносить різноманітні кольори сонячного світла[1], формуючи молочно-бірюзовий вигляд.

Талі води льодовика Скафтафетлсьокуль (Ісландія)

Талі води також відіграють роль мастила у базальному ковзанні льодовиків. Згідно з даними GPS у дослідженні руху льоду, найбільшим льодовиковий рух є влітку, коли рівень талих вод є найвищим[2].

Стрімкі зміни[ред. | ред. код]

Талі води можуть бути ознакою різкої зміни клімату. Також вони можуть дестабілізувати льодовикові озера, що може призводити до раптових повеней, та сніги, що може стати причиною сходження лавин[3]

Глобальне потепління[ред. | ред. код]

У звіті, опублікованому в червні 2007 року, Програма ООН з навколишнього середовища оцінила, що глобальне потепління може повпливати на близько 40% населення планети внаслідок втрати льодовиків, снігу та пов'язаних з ними талими водами в Азії

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Aas, Eyvind; Bogen, Jim (1 квітня 1988). Colors of glacier water. Water Resources Research (англ.). 24 (4): 561—565. doi:10.1029/WR024i004p00561. ISSN 1944-7973. Архів оригіналу за 24 травня 2014. Процитовано 15 грудня 2016. {{cite journal}}: Вказано більш, ніж один |DOI= та |doi= (довідка); Вказано більш, ніж один |ISSN= та |issn= (довідка)
  2. Garner, Rob (22 липня 2013). 'Like Butter': Study Explains Surprising Acceleration of Greenland's Inland Ice. NASA. Архів оригіналу за 27 вересня 2013. Процитовано 15 грудня 2016.
  3. Melting Ice—A Hot Topic? New UNEP Report Shows Just How Hot It's Getting. United Nations Environment Programme (UNEP). 4 червня 2007. Архів оригіналу за 7 липня 2009. Процитовано 12 травня 2016.