Тампон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гінекологічний тампон з аплікатором

Тампон (фр. tampon, буквально - затичка, пробка) – шматок (смужка, кулька, невеличкий мішечок) стерильної марлі, введеної в рану (повністю чи частково) для зупинки кровотечі або для усунення виділень: з рани(дренування), чи інших порожнин. Термін експозиції тампону залежить від його призначення, інтенсивності процесу виділення, розміру тампона.

Гинекологічний тампон без аплікатора

Окремі приклади тампонів[ред.ред. код]

Тампон гігієнічний (гінекологічний) – спеціально розроблений тампон, що вводиться в піхву, який використовується для поглинання менструальних виділень. Існують два види, за призначенням: гігієнічні та лікувальні; за будовою: тампон (звичайний, класичний), тампон з аплікатором (пристосування, яке полегшує введення тампону). Саморобні тампони застосовувалися ще в античності. Тампон сучасного вигляду винайдений Ерлом Хаасом, американським лікарем.

Гігієнічні тампони необхідно застосовувати суворо дотримуючись інструкцій, отримавши консультацію в акушер-гінеколога.

Також тампони застосовують під час операцій в оперативній гінекології та хірургії (абдомінальній, нейрохірургії); при лікуванні та невідкладній допомозі ЛОР органів.


Тампони у гідрогеології – непроникні матеріали і пристрої, якими герметизують канали (пустоти і тріщини) можливого руху рідин і газів. Застосовуються для роз'єднання водоносних горизонтів при опробуванні і дослідженні, а також при тампонуванні свердловин і інш. роботах. Як Т. використовують глину, цемент і пакерні ущільнюючі пристрої (пакери).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Справочни к операционно й и перевязочно й сестры/Под ред. Б.Д.КОМАРОВА.—2- е изд..— М.: Медицина , 1985.— 480 с (с.290). (рос.)

Посилання[ред.ред. код]