Танатоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Танатоз у опосума.

Танатоз (дав.-гр. Θάνατος, бог смерті) — рефлекторна чи поведінкова реакція широкого кола тварин, при якій організм імітує власну смерть, зазвичай з метою уникнути нападу з боку хижака, зрідка з метою агресивної мімікрії.

В Північній Америці поширений вираз "зіграти в опосума" (англ. "playing possum"), через широке і правдоподібне використання опосумами танатозу.

Захисна поведінка[ред. | ред. код]

Вуж звичайний, що прикидається мертвим.

Танатоз відноситься до від'ємних рухових реакцій (на відміну, наприклад, від втечі або агресії, що відносяться до позитивних реакцій).

Під час танатозу тварина максимально завмирає, часто в неприродній для себе позі. Низка тварин, коли впадає в танатоз завмирає черевом догори. Більшість хижаків бачачи смерть жертви зупиняють атаку, та уникають їсти мертв'ятину. Завдяки такій поведінці у потенційної жертви зростають шанси на виживання.

Такі тварини як опосум чи свиноноса змія при танатозі навіть виділяють трупний запах. [1]

Копулятивна поведінка[ред. | ред. код]

Представники ряду павуків як і решта тварин впадають у танатоз для порятунку. Проте павукоподібні цього ряду часом вдають мертвих і під час копуляції.

Задля копуляції самець виду Pisaura mirabilis робить подарунок самці, зазвичай їстівний, та починає з нею спарюватися, проте самиці часом намагаються втекти з подарованою жертвою не чекаючи закінчення спарювання. Самці більшості видів пауків дрібніші та слабші за самиць, тож силоміць втримати не можуть, тому самець міцно тримаючи жертву вдає мертвого. Самиця не може скинути "мертвого" і суне за собою разом з їжею, коли ж самиця зупиняється з'їсти жертву, самець "прокидається" та продовжує копуляцію. [2]

Ймовірно ця стратегія походить від того, що більші самиці часом можуть перекусити і своїм партнером то ж йому доводиться вдавати мертвого для виживання. [2]

Відголос в культурі[ред. | ред. код]

Лягла Лисиця на дорогу, прикинулася мертвою. Помітив її рибалка, підібрав і кинув на сани. Вирішив, що пошиє дітям теплі рукавиці. А Лисиця тим часом поскидала з саней рибу і сама непомітно зістрибнула.

"Розумний їжак і хитра Лисиця". Кримськотатарська казка[3]

В казках багатьох народів світу звірі вдають мертвих задля своїх цілей. В українських казках найчастіше прикидається мертвою хитра лисиця.

В європейських народних переказах прикинутися мертвим часто вважалося найкращим методом порятунку від ведмедя.


Виноски[ред. | ред. код]

  1. Ірина Пісулінська (2010-06-24). Заслужені артисти (pdf). Журнал "Колосок". Архів оригіналу за 2013-07-20. Процитовано 2012-01-05. 
  2. а б Колектив авторів: Trine Bilde, Cristina Tuni, Rehab Elsayed, Stano Pekár, Søren Toft (2005-08-31). Симулювання смерті перед лицем сексуального канібалізму (Death feigning in the face of sexual cannibalism) (англ.). Королівське товариство. Процитовано 2012-01-03. 
  3. переклад Данила Кононенко. Розумний їжак і хитра Лисиця. "Весела Абетка". Українське життя в Севастополі. Архів оригіналу за 2013-07-20. Процитовано 2012-01-05.