Танкер

Та́нкер (нім. Rohöltanker m) — морське та річкове судно для транспортування наливом нафти і нафтопродуктів (нафтовий танкер), хімічних продуктів (хімовоз) і скрапленого газу (газовози). Станом на лютий 2025 року в світі налічувалось близько 3,000 нафтоналивних танкерів, близько 10,000 танкерів-хімовозів, близько 4,000 LNG танкерів і близько 700 LNG танкерів.
До появи наливних суден нафту перевозили морем у бочках чи цистернах. Перше нафтоналивне судно було побудовано в середині 19 століття. Це судно називалося "Eureka" і було побудоване в 1861 році в США. Воно стало першим судном, призначеним для перевезення рідкої нафти. Проте це судно не було великим нафтовим танкером, оскільки в той час ще не існувало технологій для будівництва великих танкерів, здатних перевозити великі обсяги нафти на великі відстані.
Перше спеціалізоване нафтоналивне судно було побудовано в 1886 році під назвою m.t. " Zorro", воно стало комерційно успішним. Нафтоналивні танкери, що розвивалися з часом, стали основним засобом транспортування нафти через океани в 20 столітті, і поступово з'явилися великі нафтові танкери, які можуть перевозити мільйони барелів нафти за одну подорож.
У 1883 році в конструкції нафтоналивних танкерів відбувся великий крок вперед. Працюючи в компанії Нобеля, полковник Генрі Ф. Свен (Henry F. Swan) розробив серію з трьох танкерів Нобеля. Замість одного або двох великих вантажних танків, Свен розмістив кілька танків по ширині і довжині судна. Трюми були розташовані в ряд і розділялися на секції лівого і правого бортів поздовжньою перебіркою. Недоліком більш ранніх моделей було те, що вільна поверхня рідинного вантажу, внаслідок бовтання нафти з борту на борт могла привести до перевертання судна. Поділ танків судна на невеликі резервуари практично ліквідував проблему вільних поверхонь. Підхід, який був вперше використаний в танкерах "Blesk", "Lumen" і "Lux" є універсальним і сьогодні.
Спеціальні системи танкера: Вантажна система, Зачисна система, Система миття танків, Система інертних газів, Газовідвідна система, Система підігріву вантажу, Система зрошення палуби.
Вантажна система танкера є основною, вона призначена для приймання і викачування вантажу. Містить вантажні насоси (зазвичай, відцентрові), трубопроводи, компенсатори, арматуру, приймальні пристрої в танках, розподільні пристрої (маніфолди). Насоси вантажної системи працюють при видачі вантажу, усе інше обладнання — і при видачі, і при прийнятті. Вантажні насоси можуть також перекачувати вантаж усередині судна, брати участь у мийці танків. Зачисна система дублює майже повністю вантажну систему, але має діаметри труб і арматури в 2 — 3 рази меншого розміру, а насоси об'ємного типу.
Танкери споряджуються кільцевою або лінійною вантажною системою.
Переважна більшість сучасних нафтоналивних танкерів будується з лінійною вантажною системою, яка простіше і дешевше кільцевої, дозволяє перевозити кілька сортів вантажу, зручна при кормовому розташуванні вантажного насосного відділення і використанні відцентрових насосів. Вантажні танки поділяються на 2 — 4 групи, кожна з яких розрахована на перевезення одного сорту вантажу. До кожної групи з насосного відділення прокладена вантажна магістраль з відгалуженнями на кожен танк. Кількість вантажних відцентрових насосів відповідає числу груп танків. Забезпечується взаємозамінність насосів за допомогою прокладених між магістралями перемичок і подвійних клінкетів.
Вантажна система танкерів-хімовозів і газовозів відрізняється від системи нафтових танкерів. У них в кормовій частині кожного танку розміщений вантажний насос, який подає вантаж по трубі до маніфолда.
Використовується під час вивантаження після того, як рівень у танку падає і на всмоктування вантажного насосу відцентрового типу потрапляє повітря. Із цього моменту вантажний насос не може качати і для остаточного вивантаження вантажу використовується зачисна система, у якій застосовуються насоси об'ємного типу (поршневі, шестеренні, гвинтові, діафрагмові). Цей тип насоса має набагато меншу продуктивність. Труби зачисної системи мають діаметри у 2-3 рази менші, ніж вантажної системи.
Система миття танків служить для видалення з танків залишків вантажу й очищення їх поверхні перед зміною вантажу, оглядом або ремонтом. Під час миття танків атмосфера танка повинна бути із вмістом кисню менше 7 %.
- Система миття танків на нафтових танкерах
Для миття танків на нафтових танкерах на першій стадії використовується сира нафта, далі гаряча вода і пара. Миття здійснюється: —перед прийманням у танки чистого баласту; —для підготовки танкера до баластового переходу; — для видалення з танків відкладів залишків вантажу та іржі в профілактичних цілях — для підготовки судна до ремонту; — перед зміною вантажу.
- Система миття танків на танкерах-хімовозах
Для миття танків на танкерах-хімовозах на першій стадії використовується забортна вода, потім прісна вода і пара. В залежності від вантажу вода може бути або холодна, або гаряча (до 90 град.С). Миття здійснюється: — перед зміною вантажу — для видалення з танків відкладів залишків вантажу в профілактичних цілях — для підготовки судна до ремонту.
- Система миття танків на танкерах-газовозах
Така система відсутня на даних танкерах.
Система інертних газів призначена для створення безпечної атмосфери у танку з вантажем. Для цього використовують інертні гази:
- — газ, що складається з очищених і охолоджених газів: парових і масляних котлів, а також спеціальної установки інертного газу, яка використовує спалювання дизельного пального;
- — азот, отриманий у спеціальному автономному газогенераторі, встановленому на танкері (на газовозах тільки цей тип використовується);
- — газ, зазвичай азот, що поставляється на судно в балонах.
Використовують два способи інертизації танкерів: 1) розведення атмосфери танка інертним газом; 2) заміщення атмосфери танка інертним газом. Система інертних газів використовується на танкерах для підтримання в танках атмосфери із вмістом кисню щонайбільше 7 %, що убезпечує від вибуху та пожежі.
Після миття танків потрібна заміна атмосфери танка з інертного газу на повітря. Для цього використовується система інертних газів, коли повітродувка нагнітає в танк не інертний газ, а повітря.
Газовідвідна система призначена для запобігання збільшенню тиску або вакууму в танку вище допустимого, оскільки це може призвести до деформації або руйнування стінок танку. Розрізняють «велике дихання» — виникнення в танку тиску/вакууму при навантажувально-розвантажувальних операціях та «мале дихання» — зміна тиску атмосфери танку при температурних коливаннях навколишнього середовища (зміна широти знаходження судна і зміна часу доби). У танкерах-газовозах тиск у танку забезпечується роботою вантажних компресорів.
Дана система використовується тільки на нафтових танкерах і хімовозах, на газовозах вона відсутня.
Деякі сорти рідких вантажів мають більшу в'язкість і температуру застигання. Для нормальної роботи вантажних насосів є певні критерії в'язкості, які можна досягти шляхом нагріву вантажу під час транспортування. Для цього на танкерах існують трубні теплообмінні системи, через які прокачується теплоносій (пара, гаряча вода або термомасло).
Система зрошення палуби служить для охолодження палуби при нагріванні її сонцем з метою зниження температури вантажу. Охолодження відбувається шляхом подачі насосом забортної води в систему зрошення. Вода омиває палубу, знижуючи її температуру, і через шпігати стікає за борт.
- Нафтоналивні танкери
- Танкери для зріджених газів
- Кофердам (суднобудування)
- Витік нафти з танкера Ексон Вальдез
- Водний транспорт нафти і газу
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.
- Транспортування нафти, нафтопродуктів і газу: навч. посіб. / Л. Н. Ширін, О. В. Денищенко, С. Є. Барташевський, Є. А. Коровяка, В. О. Расцвєтаєв ; М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т «Дніпровська політехніка». — Дніпро: НТУ «ДП», 2019. — 203 с.
- Білецький В. Ф. Основи транспорту природних вуглеводнів = Fundamental of natural hydrocarbons transport: навч. посібник / В. С. Білецький, М. І. Фик ; Нац. техн. ун-т «Харків. політехн. ін-т». — Харків: НТУ «ХПІ», 2019. — 274 c.
- Encyclopædia Britannica (1911). Petroleum. У Chisholm, Hugh (ред.). Encyclopædia Britannica. Т. 21 (вид. Eleventh Edition). Cambridge: Cambridge University Press. с. 316—322. OCLC 70608430. Процитовано 22 лютого 2008.
- Encyclopædia Britannica (1911). Ship. У Chisholm, Hugh (ред.). Encyclopædia Britannica. Т. 24 (вид. Eleventh Edition). Cambridge: Cambridge University Press. с. 881—889. OCLC 70608430. Процитовано 22 лютого 2008.
- Hayler, William B.; Keever, John M. (2003). American Merchant Seaman's Manual. Centerville, MD: Cornell Maritime Press. ISBN 0870335499.
- Central Intelligence Agency. CIA World Factbook 2008. New York: Skyhorse Publishing. ISBN 1602390800. Процитовано 27 лютого 2008.
- Turpin, Edward A.; McEwen, William A. (1980). Merchant Marine Officers' Handbook (вид. Fourth Edition). Centreville, MD: Cornell Maritime Press. ISBN 37812421.
{{cite book}}
: Перевірте значення|isbn=
: довжина (довідка)
- Танкер // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
- Танкерні судна (танкери) // Митна енциклопедія : у 2 т. / І. Г. Бережнюк (відп. ред.) та ін.. — Хм. : ПП Мельник А. А., 2013. — Т. 2 : М — Я. — С. 389. — 536 с. — ISBN 978-617-7094-10-3.
- Фотогалерея супертанкерів
- [1] Shipbroker
- [2] Shipphoto
- ship-photos.de: Categorized ship photos.
- [3] Poten & Partners: A collection of articles relating to tankers
- [4] Pictures of wine tankers
- [5] Picture of Navigator A
- [6] Shipbroker
- https://catalog.loc.gov/vwebv/search?searchCode=LCCN&searchArg=2011009983&searchType=1&permalink=y
- https://guides.loc.gov/oil-and-gas-industry/midstream/modes
- https://www.americangeosciences.org/geoscience-currents/transportation-oil-gas-and-refined-products
- https://www.petro-online.com/news/fuel-for-thought/13/breaking-news/is-oil-transport-by-water-safe/36551