Танячкевич Данило Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Танячкевич Данило Іванович
Танячкевич Данило.jpg
Народження 6 листопада 1842(1842-11-06)
  Дідилів, Кам'янка-Бузький район, Львівська обл., Українська Радянська Соціалістична Республіка
Смерть 21 квітня 1906(1906-04-21) (63 роки)
Релігія католицтво
Мова творів українська
Рід діяльності журналіст, публіцист, економіст

S:  Роботи у  Вікіджерелах

Дани́ло Іва́нович Танячке́вич (6 листопада 1842 —  21 квітня 1906) — український греко-католицький священик, громадсько-політичний діяч і публіцист.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у селі Дідилові Кам'янсько-Струмилівського повіту.

Греко-католицький священик (з 1868 р. парох у селі Закомар'ї Золочівського повіту).

Танячкевич був одним з визначніших діячів українського громадського руху в Галичині у 1870-их роках; організатор і опікун таємних учнівських громад у гімназіях, автор першого маніфесту народовецького руху «Письмо народовців руських до редактора політичної часописі „Русь“, яко протест і меморіал. Написав Федор Чорногора» (1867), співробітник народовецьких газет: «Вечерниці», «Мета», «Нива», «Правда».

Він брав активну участь в поширенні в Галичині творів Т. Шевченка та взагалі українських видавництв. Так, у 1862 році в «Вечерницях» вийшла його знаменита стаття про Тараса Шевченка.

Танячкевич один з перших галицьких економістів — організатор на Золочівщині й Брідщині кредитових спілок «Правда». У 1897-1900-х роках посол до австрійського парламенту (належав до опозиції); почесний член «Просвіти».

Танячкевич автор низки брошур і памфлетів на актуальні політичні, церковні (серед ін. «Студії на нашім церк. нар. полі» під псевд. О. Обачний, 1877—1889), економічні й інші теми, що появилися переважно у 1860—1870-х pp.

Також він належав до головних пропагандистів ідей тверезості (проповідував про неї на церковних місіях) та потреб подорожей по рідному краю (видав невеличкі брошурки «Старший народній турист» та «Молодший народній турист» у 1874 році).

Похований у с. Закомар'я Буського району.

Література[ред.ред. код]