Тар'я Галонен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тар'я Кааріна Галонен
фін. Tarja Kaarina Halonen
Тар'я Кааріна Галонен
Тар'я Кааріна Галонен
11-й президент Фінляндії
1 березня 2000 — 1 березня 2012
Попередник Мартті Ахтісаарі
Наступник Саулі Нійністе
Народилася 24 грудня 1943(1943-12-24) (80 років)
Гельсінкі, Фінляндія
Відома як політична діячка, адвокат, учасниця міжнародних форумів
Громадянство Фінляндія Фінляндія
Національність фінка
Alma mater Гельсінський університет (1968)
Політична партія Соціал-демократична партія Фінляндії
У шлюбі з Пентті Араярві
Діти Anna Halonend[1]
Релігія лютеранство
Нагороди
Орден Князя Ярослава Мудрого І ступеня
Орден Князя Ярослава Мудрого І ступеня
Великий Орден Короля Томислава зі стрічкою та Великою Даницею
Великий Орден Короля Томислава зі стрічкою та Великою Даницею
Орден Трьох зірок
Орден Трьох зірок
Кавалер Великого Хреста особливого ступеня ордена За заслуги перед ФРН
Підпис
presidenthalonen.fi

Тар'я Кааріна Галонен (фін. Tarja Kaarina Halonen; нар. 24 грудня 1943, Гельсінкі, Фінляндія) — 11-ий президент Фінляндії з 1 березня 2000 до 1 березня 2012, фінський політик, юрист.

Життєпис[ред. | ред. код]

Родом із робітничої сім'ї, народилася, виросла і прожила все життя в бідному пролетарському районі Гельсінкі. У юності, що припала на пору студентських заворушень кінця шістдесятих років, Галонен відзначалася ліворадикальними поглядами, брала участь в діяльності студентського пацифістського комітету, що виступав за одностороннє роззброєння Фінляндії.

У Тар'ї є доросла дочка. Через півроку після виборів і після п'ятнадцяти років сумісного життя, Тар'я Галонен офіційно оформила шлюб з Пентті Араярві.

За освітою — юрист. Вона пройшла серйозну політичну школу — з 1979 р. обиралася депутатом парламенту, була міністром з соціальних питань, міністром юстиції, міністром закордонних справ. Вся її політична біографія пов'язана з Соціал-демократичною партією Фінляндії, до лівого крила якої вона належала.

На президентських виборах Галонен протистояв центрист Еско Аго. Колишній прем'єр-міністр, на десять років молодший за Галонен, він програв їй в другому турі. На думку більшості фінів, саме Галонен втілює сучасніший і різносторонній тип політика, державного діяча. Їм подобається прагнення президента ламати стереотипи. Навіть у фоторозділі на офіційному сайті Галонен помпезні знімки, що відображають державну діяльність президента, передує розділу «Черепахи і кішки президента» (любов Тар'ї до цих тварин загальновідома).

Тар'я Галонен — не єдина жінка, що грає ключову роль в політичному житті Фінляндії. З 200 депутатів парламенту 73 — жінки. Вже багато років риксдаг очолює соціал-демократка Рійтта Уосукайнен. Половина міністрів уряду — теж жінки.

У цьому засвідчена особливість історії Фінляндії, де право обирати і бути обраною жінки отримали ще в 1906 р., коли Фінляндія входила до складу Російської імперії і коли в інших частинах цієї імперії такого права ще не існувало. А рік потому у фінському парламенті з'явилася перша жінка-депутат.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]