Таравіх

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Таравіх ( араб. تراويحперерва, відпочинок, перепочинок) — бажаний намаз, який здійсюється в місяць Рамадан після обов'язкової нічної молитви (іша) і триває до появи першої зорі. Після таравіха виконується вітр-намаз. Молитва таравіх здійснюється як індивідуально, так і колективно.

Слово «таравіх» - множина від арабського слова «тарвіха», що в перекладі на українську мову означає «відпочинок». Молитва називається так тому, що після кожних її чотирьох ракатів ті, хто моляться, сидячи відпочивають, вихваляючи Господа або слухаючи повчання імама[1].

Порядок здійснення

[ред. | ред. код]
Таравіх у Великій мечеті Кайруана (2012 рік)

За часів пророка Магомета таравіх здійснювався у 8, і пізніше в 20 ракатів, однак таравіх, що здійснюється у двадцять ракатів, був остаточно затверджений халіфом Умаром за згодою сахабів. Згідно з думкою 4 сунітських мазхабів, молитва таравіх здійснюється в 20 ракатів (10 молитов за 2 раката). В арабських країнах таравіх триває, як правило, близько двох годин. Щодня під час намазу читається один джуз (1/30 частина) Корану. Таким чином, протягом одного місяця Рамадана учасники таравіх-намазу прочитують Коран повністю[2].

Молитва таравіх здійснюється кожен день протягом усього місяця Рамадан після нічної молитви (іша) і закінчується перед намазом вітр. За ханафітського мазхабу відшкодування пропущеної молитви таравіх недійсне.

Молитва між таравіх-намазами (Махачкала, 2015)

За часів сподвижників пророка Магомета, після кожних чотирьох ракатів робилась невелика перерва, протягом якої відбувалося вихваляння і поминання Аллаха або читалася коротка проповідь.

Хадіси про таравіх

[ред. | ред. код]
  • «Хто вистоює молитву в місяць Рамадан з вірою [в її значимість] і очікуванням винагороди [за неї тільки від Господа], тому будуть прощені гріхи [які передували молитві]»[3].
  • «Пророк Магомет в 23, 25 і 27-ю ночі місяця Рамадан здійснював цю молитву разом зі своїми сподвижниками в мечеті. Він не робив цього щодня, щоб люди не сприйняли дану молитву як обов'язкову; щоб вона не перейшла в ранг обов'язкових (фард). Разом з ними він читав вісім ракатів, інші ракати вони дочитували вдома»[4].

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. «Му‘джаму люгати аль-фукаха’». С. 127.
  2. Молитва со слезами на глазах в Рамадан. IslamNews. 28 червня 2015. Процитовано 28 червня 2015.
  3. Хадис от Абу Хурайры; св. х. аль-Бухари, Муслима, ат-Тирмизи, Ибн Маджа, ан-Насаи и Абу Дауда. См., например: Ас-Суюты Дж. Аль-джами‘ ас-сагыр. С. 536, хадис № 8901,
  4. Хадис от Абу Зарра, а также от ‘Аиши; св. х. Муслима, аль-Бухари, ат-Тирмизи и др. См., например: Аз-Зухайли В. Аль-фикх аль-ислами ва адиллятух. В 11 т. Т. 2. С. 1059; он же. В 8 т. Т. 2. С. 43; аш-Шавкяни М. Нэйл аль-автар. В 8 т. Т. 3. С. 54, 55.