Тарасова ніч

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тарасова ніч
Автор Шевченко Тарас Григорович
Мова українська
Опубліковано 1840

S:  Цей твір у  Вікіджерелах

Тарасова ніч — історична поема Тараса Шевченка, перший з творів, у якому він звернувся до поетичного осмислення історичного минулого України. У поемі з великою силою висловлене народне розуміння минулого як героїчної доби козацької вольниці, що сприймалась як протиставлення кріпосницькому гнітові сучасної поетові України.

Історія написання та публікації поеми[ред. | ред. код]

Поема написана в листопаді 1838 року в Санкт-Петербурзі.. Первісну відому редакцію поеми відображено в рукопису М. Щербака, варіанти з якого використано в публікації поеми в книжці «ПоезіЇ Т. Гр. Шевченка, заборонені в Росії» (Женева, 1890). Автограф остаточної редакції поеми —в рукописному збірнику «Поезії Т. Шевченка. Том первий». Першодрук в «Кобзарі» 1840 року з присвятою Петру Мартосу. У наступних публікаціях — «Чигиринському Кобзарі» 1840 року та «Кобзарі» 1860 року та окремому виданні 1860 року поет зняв присвяту.

Сюжет поеми[ред. | ред. код]

В основі сюжету поеми — історична подія: перемога козаків на чолі з Т. Федоровичем, якого називали ще Трясилом ,над польсько-шляхетським військом гетьмана С. Конецпольського під Переяславом під час селянсько-козацького повстання 1630 р. У творі використано прийом обрамлення: на початку й у кінці зображено кобзаря, що співає в оточенні молоді про боротьбу козаків проти поневолювачів. Перед слухачами постають персоніфіковані образи зневаженої зажуреної України, що потерпає від польсько-шляхетського панування, релігійних переслідувань з боку уніатів, жорстокого придушення повстань, зокрема під проводом Наливайка та Павлюги. Гетьман нереєстрових запорозьких козаків Тарас Трясило піднімає побратимів на чергове повстання проти ляхів, проте зазнає поразки у важких боях з військом Конецпольського. Однак козаки не здаються, вони лише імітують свою поразку, а потім, після переможного бенкету ляхів, оточують уночі вороже військо й завдають йому повного розгрому. Яскраві, експресивні картини битви козаків з ляхами сприймаються як протест проти ганебної дійсності, в основі якого — мрія поета про кращу долю народу й утвердження його права на свободу. Історичні персонажі поеми — Северин Наливайко, Павлюга, а також головний герой поеми Тарас Трясило виступають борцями за волю, що не протистоять масі, а є виразниками її прагнень і сподівань. Поему було написано заради пробудження національної самоповаги українців, усвідомлення й утвердження себе як народу з давньою і героїчною історією.

« У відтворенні образів минулого він надавав великого значення документальним даним. … Досить було прочитати в Бантиша короткий опис переяславського бою 1638 року, щоб створити «Тарасову ніч», повну кривавих привидів минулого, викликаних з нечуваною експресією, і насичену, наснажену д у х о м б о р о т ь б и - духом, що вже був заснув у поневолених козацьких нащадків.

( Зайцев П. Життя Тараса Шевченка . Нью-Йорк – Париж – Мюнхен, 1955. - с. 82 — 85).

«

Інтерпретації[ред. | ред. код]

Музику до твору писали М. В. Лисенко , Я. Степовий, Й. Кишакевич та інші.

Література[ред. | ред. код]

  • Шевченківський словник. Том 2 / Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка Академії Наук УРСР. — Київ : Головна редакція УРЕ, 1977. — С. 253-254.
  • Кодацька Л.Ф. Примітки. Тарасова ніч.// Шевченко Т. Кобзар. — К., Дніпро,1986, С. 554-555.
  • Івакін Ю.О., Смілянська В. Л. Тарас Шевченко // Історія української літератури. ХIХ століття : У 3 кн.. Кн. 2 : Навч. Посібник/ За ред. М. Т. Яценка.  — К. : Либідь, 1996.  — С. 105 —106.

Посилання[ред. | ред. код]