Тара (пакування)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Та́ра — це промисловий виріб, що призначається для пакування, зберігання, переміщення і реалізації товарів у сфері обігу. Упаковка зберігає товар від пошкоджень, сприяє його безпечному транспортуванню, збереженню та продажу. Тара забезпечує збереження споживчих властивостей товарів, полегшує їх транспортування і виконання вантажно-розвантажувальних робіт.

Типи тари за функціями в процесі товарного обігу[ред.ред. код]

За функціями в процесі товарного обігу розрізняють тару транспортну, споживчу і тару-обладнання.

  • Транспортна (зовнішня) тара забезпечує транспортування і збереження товарів та є самостійною транспортною одиницею. До неї належать ящики, бочки, мішки, балони, фляги тощо.
Класичний дерев'яний піддон (палета)
  • Тара-обладнання - це технічний засіб, що використовується для укладання, тимчасового зберігання додаткового запасу та продажу товарів населенню в торговому залі магазину.

Модуль уніфікації[ред.ред. код]

Модулем (базою) уніфікації для транспортної тари прийнято розміри міжнародного плоского піддона 800*1200 мм.

За призначенням[ред.ред. код]

За призначенням тару поділяють на спеціалізовану й універсальну. Спеціалізована тара використовується для затарювання, зберігання і доставки означеного товару, універсальна - для різних товарів.
Упаковки за зниженою ціною — знижені ціни вказуються виробником безпосередньо на упаковці або ярлику.

За кратністю використання[ред.ред. код]

За кратністю використання в тарообороті тара поділяється на тару одноразового використання (однооборотну) та багатооборотну.

  • Тара одноразового використання (упаковка цигарок, коробки з-під сірників, цукерок тощо) використовується для затарювання товарів один раз і після її звільнення підлягає утилізації, тобто така тара непридатна для повторного використання, бо її збирання, зберігання, повернення менш вигідні, ніж нове виготовлення.
  • Багатооборотна тара здійснює декілька оборотів і повертається для повторного використання постачальникам або тароремонтним підприємством. Кількість оборотів залежить від її міцності та дотримання правил експлуатації.

За конструктивними особливостями[ред.ред. код]

За конструктивними особливостями тара поділяється на нерозбірну і розбірну, складану, розбірно-складану, щільну, рещітчасту, відкриту і закриту. Найбільше поширення в практиці торгівлі дістала нерозбірна транспортна тара.
Залежно від специфічних властивостей тара буває ізотермічна (зберігає задану температуру, ізобарична (зберігає заданий тиск), пило-, газо, вологонепроникна, герметична тощо.

Матеріал виготовлення[ред.ред. код]

Матеріал виготовлення є провідною ознакою класифікації.

  • Дерев'яна тара становить основну складову в структурі тарообороті і на сьогодні є основним видом тари для пакування і транспортування товарів народного споживання.
  • Картонна і паперова тара - ящики(короби), коробки, мішки, пакети належать до перспективних видів тари. Виробництво транспортної тари з гофрованого картону широко використовується в світовій практиці.
  • Текстильна, або м'яка, тара - це мішки (бавовняні, лляні, джутові, лляно-джуто-кенафні, конопляні), а також пакувальна тканина.
  • Металева тара порівняно з іншими видами має найвищу механічну міцність, герметичність і термостійкість. для затарювання товарів використовуються бочки, барабани, балони, фляги.
  • Полімерна тара незначна питома вага в загальному обсязі тари. Вона є перспективою, має достатню міцність, хімічностійка, легка. Основними видами споживчої і транспортної полімерної тари є банки, коробки, флакони, пакети, ящики, мішки, каністри та ін.

Упаковка продуктів[ред.ред. код]

Екструдовані продукти упаковують в пакети із целофану, віскотену, в картонні пачки з внутрішнім пакетом із полімерних термозварювальних матеріалів, картонні ящики з гофрованого або пресованого картону, запаковані у вакуумну плівку, металізовані пакети з біоксальноорієнтованої поліпропіленової плівки (БОПП) і вакуумну упаковку[1]. Для упакування фармацевтичних товарів і товарів для роздрібної торгівлі використовують блістерну упаковку.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Сирохман І. В. Товарознавство пакувальних матеріалів і тари / І. В. Сирохман, В. М. Завгородня. – К.: ЦНЛ, 2005. – 614 с

Посилання[ред.ред. код]