Тара (пакування)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Та́ра — це промисловий виріб, що призначається для пакування, зберігання, переміщення і реалізації товарів у сфері обігу. Упаковка зберігає товар від пошкоджень, сприяє його безпечному транспортуванню, збереженню та продажу. Тара забезпечує збереження споживчих властивостей товарів, полегшує їх транспортування і виконання вантажно-розвантажувальних робіт.

Призначення[ред.ред. код]

Пакування служить для вирішення складних завдань: утилітарного, естетичного, функції продажу. За прямим призначенням - це тара, з точки зору естетики - дизайнерський об'єкт. Як рекламоносій та носій інформації "німий продавець". Упаковка також є хранителем культурного коду, твором мистецтва, довідником, "історією в картинках".

Екструдовані продукти упаковують в пакети із целофану, віскотену, в картонні пачки з внутрішнім пакетом із полімерних термозварювальних матеріалів, картонні ящики з гофрованого або пресованого картону, запаковані у вакуумну плівку, металізовані пакети з біоксальноорієнтованої поліпропіленової плівки (БОПП) і вакуумну упаковку[1]. Для упакування фармацевтичних товарів і товарів для роздрібної торгівлі використовують блістерну упаковку.

Матеріали[ред.ред. код]

Матеріал виготовлення є провідною ознакою класифікації. Раніше, для оформлення готової продукції використовували папір, картон, скло, бляхи (жерсть), шовк, шкіру, і навіть солому і лозу.

  • Дерев'яна тара становить основну складову в структурі тарообороті і на сьогодні є основним видом тари для пакування і транспортування товарів народного споживання.
  • Картонна і паперова тара - ящики (короби), коробки, мішки, пакети належать до перспективних видів тари. Виробництво транспортної тари з гофрованого картону широко використовується в світовій практиці.
  • Текстильна, або м'яка, тара - це мішки (бавовняні, лляні, джутові, лляно-джуто-кенафні, конопляні), а також пакувальна тканина.
  • Металева тара порівняно з іншими видами має найвищу механічну міцність, герметичність і термостійкість. для затарювання товарів використовуються бочки, барабани, балони, фляги.
  • Полімерна тара має незначну питому вагу в загальному обсязі тари. Вона є перспективою, має достатню міцність, хімічно стійка, легка. Основними видами споживчої і транспортної полімерної тари є банки, коробки, флакони, пакети, ящики, мішки, каністри та ін.

Типологія тари[ред.ред. код]

за функціями в процесі товарного обігу[ред.ред. код]

За функціями в товарному обміні розрізняють тару транспортну, споживчу і тару-обладнання.

Класичний дерев'яний піддон (палета)
  • Тара-обладнання - це технічний засіб, що використовується для укладання, тимчасового зберігання додаткового запасу та продажу товарів населенню в торговому залі магазину.

За призначенням[ред.ред. код]

За призначенням тару поділяють на спеціалізовану й універсальну. Спеціалізована тара використовується для затарювання, зберігання і доставки означеного товару, універсальна - для різних товарів.
Упаковки за зниженою ціною — знижені ціни вказуються виробником безпосередньо на упаковці або ярлику.

За кратністю використання[ред.ред. код]

За кратністю використання в тарообороті тара поділяється на тару одноразового використання (однооборотну) та багатооборотну.

  • Тара одноразового використання (упаковка цигарок, коробки з-під сірників, цукерок тощо) використовується для затарювання товарів один раз і після її звільнення підлягає утилізації, тобто така тара непридатна для повторного використання, бо її збирання, зберігання, повернення менш вигідні, ніж нове виготовлення.
  • Багатооборотна тара здійснює декілька оборотів і повертається для повторного використання постачальникам або тароремонтним підприємством. Кількість оборотів залежить від її міцності та дотримання правил експлуатації.

За конструктивними особливостями[ред.ред. код]

За конструктивними особливостями тара поділяється на нерозбірну і розбірну, складану, розбірно-складану, щільну, рещітчасту, відкриту і закриту. Найбільше поширення в практиці торгівлі дістала нерозбірна транспортна тара.
Залежно від специфічних властивостей тара буває ізотермічна (зберігає задану температуру, ізобарична (зберігає заданий тиск), пило-, газо, вологонепроникна, герметична тощо.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Товарознавство пакувальних матеріалів : Навч. посіб. / В. М. Завгородня, І. В. Сирохман; Укоопспілка, Львів. комерц. акад. - Л., 2004. - 199 c. - Бібліогр.: 88 назв.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Сирохман І. В. Товарознавство пакувальних матеріалів і тари / І. В. Сирохман, В. М. Завгородня. – К.: ЦНЛ, 2005. – 614 с

Посилання[ред.ред. код]